Ćwiczenia oddechowe

Oddech samogłoskowy

Oddychamy płytko, szybko, byle jak. Przez stres, napięcie, pośpiech, zmęczenie, ale także wskutek tego, że dużą część dnia spędzamy w pozycji siedzącej. Niech jednak te przyczyny nie staną się dla nas wymówką. Korzystajmy z okazji, chwili przerwy, by pogłębić oddech, zmieniać swoje nawyki. Umiejętność głębszego oddychania, uaktywnienie aparatu oddechowego są niezbędne do prawidłowego emitowania dźwięków. A gdy wykorzystamy w ćwiczeniach wyobraźnię i dodatkowe dźwięki, praca ta stanie się przyjemniejsza i przyniesie także dodatkowe korzyści. Przekonajcie się na własnej skórze.

Odwrócone ćwiczenie oddechowe z książką

Nie ma chyba osoby, która ucząc się emisji głosu nie zetknęła się, albo chociaż nie słyszała o tym podstawowym ćwiczeniu oddechowym, w którym na brzuchu umieszczamy jedną lub więcej książek. Sama czasem po nie sięgam, bo jest dobrym narzędziem do wyczucia koniecznej pracy mięśni brzucha. Jednak w oddychaniu podczas mówienia i śpiewania potrzebujemy uruchomić więcej grup mięśniowych, po to, by kontrolować ruchy przepony. Jeśli tego nie zrobimy (a możemy tylko poprzez kontrolę pracy różnych grup mięśniowych), przepona bez naszego udziału, w dość szybkim tempie pozbędzie się powietrza, które jest nam potrzebne do emitowania dźwięków.

Oddech NAULI

Gdy większość dnia spędzamy siedząc, zapominamy o dobrej postawie. To z kolei wpływa na to, jak oddychamy i jak funkcjonują narządy wewnętrzne. Gdy źle oddychamy, cierpi nasze ciało, cierpi umysł, gdyż mózg potrzebuje odpowiedniej ilości tlenu. Gdy go brakuje - czujemy zmęczenie, osłabienie, brak nam energii, sił witalnych, koncentracji. Siedząca postawa, a także tryb życia pozbawiony aktywności fizycznej skutkują zmianami w naszej sylwetce i negatywnie wpływają na cały organizm. Częściej chorujemy, nie tylko łapiemy infekcje, ale ciało choruje też znacznie poważniej. Oddech nauli to ćwiczenie oddechowe (wg A. Wasilewskiego) wykorzystujące dawną technikę oddechową połączoną z masażem narządów wewnętrznych. Jest fantastycznym...

Twój indywidualny plan pracy i program rozwoju głosu

Zobacz