Oddychanie samogłoskami (wg M.Schirnera)
Ćwiczenie oddechowe z samogłoską uaktywnia prawidłowe mechanizmy oddechowe, wzmacnia i uelastycznia przeponę, oczyszcza organizm, rozluźnia i wywiera pozytywny wpływ na organy wewnętrzne, z którymi pracujemy.
Przygotowanie: Pozycja siedząca lub stojąca, wybierz dowolną samogłoskę oraz tę część Twojego ciała, organ, które potrzebują pomocy (choruje, jest przeciążona, nadwyrężona, boli, utrudnia funkcjonowanie, przeszkadza w wydobywaniu dźwięku). Wyobraź je sobie najdokładniej, jak tylko potrafisz.
Wdech: Wykonujemy krótkie wdechy nosem („niuchnięcia”), jakbyśmy wyczuli ulubione, przyjemne aromaty w powietrzu. Wdychając powietrze, myślimy o wybranej samogłosce.
Zatrzymanie powietrza: Zatrzymujemy powietrze na 2- 3 sekundy.
Wydech: Podczas wydechu wydobywany wyraźnie wybraną samogłoskę, tak długo, na ile pozwala nam zapas powietrza. Możesz ją intonować, wyśpiewać, wyszeptać, zamruczeć, wypowiadać – zrób to w sposób, który najbardziej Ci odpowiada, najbardziej do Ciebie pasuje. Jednocześnie podczas wydobywania dźwięku kierujemy naszą uwagę na wybrane organy, części ciała, które napełniamy energią oddechu (wydechu, dźwięku).
Ćwicz 3- 5 minut. Ćwiczenie możesz wykonywać kilkakrotnie w ciągu dnia.
Ćwiczenie wykonuj, gdy jesteś wypoczęty.