Kategoria

Ćwiczenia oddechowe

Oddychaj do dna (płuc)

Gdy masz problem ze swobodnym, głębszym oddechem. Gdy oddychasz „ratunkowo” łapiąc porcje powietrza i odczuwasz zadyszkę podczas mówienia, śpiewania. Gdy oddechowi towarzyszy chowanie głowy w ramionach, napinanie mięśni szyi, obręczy barkowej i górnej części klatki piersiowej – wypróbuj ten trik – oddychaj do dna (płuc).

Jak wygląda Twój trójkąt oddechowy?

Prawidłowy oddech fizjologiczny jest oddechem, który stanowi dobrą bazę do emitowania dźwięków. To nie takie łatwe zostawić swoje codzienne ruchy oddechowe i zmienić je magicznym przyciskiem na takie, których potrzebujemy, by tworzyć głos bez wysiłku.

Ćwiczenie poprawiające warunki głosowe

Ćwiczenie, w którym aktywujemy mięśnie dna miednicy (leżące między kością ogonową i kością łonową) i kontrolujemy wydech. Mięśnie te wraz z przeponą oddechową tworzą system oddechowy tworzący strumień powietrza niezbędny do powstania głosu i dbają o odpowiednie ciśnienie powietrza wzbudzającego drgania.

Oddychanie niebieskim światłem

Daj się utulić niebieskiej energii i delikatności swojego oddechu. Wycisz się, odpręż zestresowane ciało, uwolnij krtań od napięć. Kilka minut spokojnego oddychania tak wiele ułatwia. Nie tylko w życiu, ale i w treningu głosu czy podczas koncertu. Im mniej zbędnych napięć w ciele, tym swobodniej operujemy głosem i pozwalamy mu się rozwijać. Im bardziej zadbamy o komfort ciała i umysłu, tym łatwiej będziemy wydobywać dźwięki nawet w stresujących sytuacjach. Przekonaj się – sprawdź to na własnej krtani.

Oddech pulsacyjny

Są takie ćwiczenia oddechowe, które wzmacniają mięśnie biorące udział w pracy aparatu głosowego i jednocześnie łagodzą często występujące dolegliwości, na przykład żołądkowe. Bo musimy pamiętać, że oddech to nie tylko ważny element emisji głosu, ale również podstawa naszego zdrowia.

Oddech i artykulacja – trening wytrzymałościowy

Wzmocnij mięśnie oddechowe i uaktywnij artykulatory, by Twój głos był silniejszy, bardziej wytrzymały i gotowy do językowych akrobacji. Te niełatwe teksty mogą być także elementem głosowej rozgrzewki czy codziennego treningu, gdy już dobrze je opanujesz.

Ćwicz oddech z Kubusiem Puchatkiem

Kto czytał „Kubusia Puchatka” być może pamięta pełne wdzięku fragmenty których długość znacznie odbiega od długości zdania rozwiniętego. 🙂 Wykorzystamy je do gimnastyki mięśni oddechowych.

Brzęcząca pszczoła

Ekspresowe ćwiczenie, które nie tylko pomaga oczyścić drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny, ale też uruchamia mięśnie oddechowe, a wykonywane systematycznie wydłuża wydech.

Wdech bez wysiłku

Ćwiczenie uczy spokojnego pobierania powietrza powietrza podczas emitowania dźwięków, eliminuje napięcia mięśni i wysiłek podczas wdechu.

Proste ćwiczenia oddechowe, które odmienią Twój głos

To nie są typowe ćwiczenia oddechowe, w których liczy się głównie praca mięśni decydujących o brzmieniu głosu. To krótki trening, który nauczy Cię głębokiego oddechu, potrzebnego do tego, by lepiej żyć i zachować zdrowie. Nie pozostanie też bez wpływu na to, jak oddychasz, gdy mówisz i śpiewasz.

Oddech samogłoskowy

Oddychamy płytko, szybko, byle jak. Przez stres, napięcie, pośpiech, zmęczenie, ale także wskutek tego, że dużą część dnia spędzamy w pozycji siedzącej. Niech jednak te przyczyny nie staną się dla nas wymówką. Korzystajmy z okazji, chwili przerwy, by pogłębić oddech, zmieniać swoje nawyki. Umiejętność głębszego oddychania, uaktywnienie aparatu oddechowego są niezbędne do prawidłowego emitowania dźwięków. A gdy wykorzystamy w ćwiczeniach wyobraźnię i dodatkowe dźwięki, praca ta stanie się przyjemniejsza i przyniesie także dodatkowe korzyści. Przekonajcie się na własnej skórze.

Odwrócone ćwiczenie oddechowe z książką

Nie ma chyba osoby, która ucząc się emisji głosu nie zetknęła się, albo chociaż nie słyszała o ćwiczeniu oddechowym, w którym na brzuchu umieszczamy jedną lub więcej książek. Jednak w oddychaniu podczas mówienia i śpiewania potrzebujemy uruchomić więcej grup mięśniowych, po to, by kontrolować ruchy przepony. Jeśli tego nie zrobimy (a możemy tylko poprzez kontrolę pracy różnych grup mięśniowych), przepona bez naszego udziału, w dość szybkim tempie pozbędzie się powietrza, które jest nam potrzebne do emitowania dźwięków. Ćwiczenie to uczy świadomości ciała, ruchów oddechowych.

Oddech NAULI

Gdy większość dnia spędzamy siedząc, zapominamy o dobrej postawie. To z kolei wpływa na to, jak oddychamy i jak funkcjonują narządy wewnętrzne. Gdy źle oddychamy, cierpi nasze ciało, cierpi umysł, gdyż mózg potrzebuje odpowiedniej ilości tlenu. Gdy go brakuje – czujemy zmęczenie, osłabienie, brak nam energii, sił witalnych, koncentracji.

Krótka gimnastyka oddechowa

Oddech – daje głosowi siłę, nośność i dobre brzmienie. Ciału przywraca energię lub wycisza je. Dobrze zacząć dzień od krótkiej oddechowej gimnastyki i powtarzać ćwiczenia w ciągu dnia, gdy potrzebujemy wzmocnić ciało, rozluźnić umysł i doładować głos.

Ćwiczenie oddechowe ze słomką – wersja rozszerzona

Oddychanie przez słomkę jest jednym z podstawowych ćwiczeń oddechowych w emisji głosu. W wersji rozszerzonej mogą wykonywać je osoby początkujące oraz zaawansowane. Ćwiczenie wg J.B.Rodgers poprawia świadomość własnego oddechu, wzmacnia mechanizm podparcia oddechowego, uczy połączenia dźwięku z oddechem.

Oddychanie przez słomkę

Ćwiczenie dla tych, którzy chcą pozbyć się napięcia i wzmocnić okolice brzucha oraz wydłużyć wydech.

Ulga w stanach zapalnych dróg oddechowych

Bhastrika – to ćwiczenie lecznicze proponowane przez Andrzeja Wasilewskiego. Przynosi ulgę w stanach zapalnych nosa, gardła i klatki piersiowej, pomaga także w leczeniu astm, poprawia krążenie krwi.

Pierwsze ćwiczenia oddechowe

Kilka prostych ćwiczeń dla każdego – na dobry początek, by uświadomić sobie swój oddech, pozbyć się napięć, udrożnić nos, oczyścić gardło oraz pogłębić oddech.