Kategoria

Relaks dla głosu

To przestrzeń, w której chcę zaprosić Cię do odprężenia, zrzucenia ciężarów z ciała, wyrzucenia balastu z głowy. Do pozbycia się tego, co przeszkadza nam dobrze brzmieć. Chcę przybliżyć Ci różne metody, techniki osiągania relaksu, byś mogła/mógł wybrać najlepszy dla siebie sposób.

Trening relaksacyjny Jacobsona – dlaczego warto ćwiczyć?

Stres to największy wróg – potrafi odebrać nam głos lub go bezpowrotnie zniszczyć. Napięcie w ciele, które kumuluje się w ciągu całego życia i z którym nie potrafimy sobie poradzić prowadzi do chorób krtani i niedyspozycji głosu. Im więcej ciężaru nosimy w ciele, tym trudniej o spokojny, głęboki oddech i dobre, zdrowe brzmienie. Z takim ładunkiem niełatwo jest wydobyć ze swojej krtani piękne, czyste i silne dźwięki. Trudno też o rozwijanie możliwości głosu, gdy głowa nie radzi sobie z myślami, a ciało pozostaje w napięciu.

Medytuj w codzienności

Nasz mózg pracuje nieustannie. Gdy tylko chcemy wyciszyć pędzące myśli, pojawia się problem. Myśli jakby więcej i głośniej je w swojej głowie słyszymy. Dlatego siedzenie w ciszy, z którym większość z nas kojarzy medytację, jest zadaniem trudnym i niewykonalnym bez odpowiedniego przygotowania.

Twoja osobista lista utworów ratunkowych

Dołącz do wakacyjnej zabawy – śpiewaj z nami i wykorzystaj muzykę jako darmowy środek terapeutyczny. Przygotuj swoją listę utworów ratunkowych. Wydrukuj naszą listę lub wykorzystaj ulubione aplikacje muzyczne.

Upraszczaj, nie komplikuj

Weź swoje życie pod lupę. Zastanów się, co możesz zrobić, by poprawić jego jakość. Co zmienić, by odczuwać więcej spokoju i radości

Uśmiechamy się

Ćwiczenie na ten wakacyjny tydzień może okazać się trudne, jeśli na naszej twarzy uśmiech już dawno nie gościł – zwłaszcza, gdy częściej napinamy mięśnie w złości, wskutek zmęczenia czy rozdrażnienia. Małymi krokami, codziennie zacznijmy przypominać sobie, jak to jest, gdy twarz promienieje radością. A Ci, którym uśmiech nie sprawia problemów – niech zarażą nim innych.

Uważność w życiu codziennym

Uważna obecność, życie tu i teraz, doświadczanie chwili, obserwowanie odczuć ciała – bez oceniania, krytykowania. Rzadko kto zawraca sobie tym głowę. Tysiące innych spraw czeka na załatwienie właśnie dziś. Gdzie czas na to, by przyglądać się sobie? Skąd wiedzieć, jak to robić? I kiedy?

Głos na wakacjach

Niektórzy z nas jeszcze na nie czekają, inni już gorączkowo pakują walizki, a część już cieszy się chwilami wakacyjnej beztroski. Wszyscy potrzebujemy odpoczynku. Czasu na regenerację, odpoczynek od rutyny. I tego potrzebuje krtań, gdy intensywnie pracujemy głosem.

Pracuj z energią – ćwiczenia Qi Gong

Energia – nazywana różnie – bywa siłą witalną, chi, qi, praną. Jest, choć jej nie widzimy, to jednak odczuwamy. Najłatwiej jej brak, gdy wyczerpane zasoby wprost ścinają nas z nóg i kładą do łóżka.

Jesienna terapia dźwiękiem

Na jesienne chandry, słoty i niepogody zastosuj terapię dźwiękiem. Jedna z najstarszych terapii świata. Intuicyjna, naturalna, dostępna bez recepty, dla każdego, w każdym wieku. .

Odpuść sobie i rób nic

Nawet to, co Cię bardzo pociąga i co kochasz robić, w co wkładasz całą swoją energię może Cię zmęczyć. Śpiewanie, granie, występy, przemawianie, rozwój, praca nad głosem i samym sobą. Zwłaszcza, jeśli poświęcasz temu każdą chwilę. Łatwo się wypalić, gdy płomień jest zbyt duży.

Ogarnij się :)

Nietypowy sposób na relaks, który porządkuje umysł dzięki uporządkowaniu przestrzeni. Korzyść podwójna, bo i dom, mieszkanie czyste, i w głowie lżej.

Stretching dla ciała, umysłu i głosu

Kilka chwil relaksu, rozciągania ciała przed wejściem w nowy dzień, przed pracą, ćwiczeniami, śpiewem, wystąpieniem może zmienić wszystko. Zwłaszcza jeśli na samą myśl o tym, co nas czeka odczuwamy niepokój i napięcia w ciele.Rozciąganie ciała to też dobry sposób na odprężenie przed snem. Spróbujcie, ćwiczenia wykonujcie na miarę własnych możliwości. Z czasem ciało będzie bardziej elastyczne

Zrelaksowane ciało to dobry głos

Krtań jest narządem bardzo wrażliwym. Reaguje wzmożonym napięciem na strach, stres i różne stany emocjonalne. Przystępując do pracy nad własnym głosem warto poświęcić kilka minut na relaks. Nawet krótki czas przeznaczony na przygotowanie ciała i umysłu do przyswajania nowych umiejętności może w znacznym stopniu ułatwić opanowywanie kolejnych dźwięków. W rozluźnionym ciele powstaje zupełnie inny głos.

Aby się odprężyć

W codziennym biegu czasem trudno złapać głębszy oddech, zatrzymać się, pomyśleć. A kiedy w końcu się uda zatrzymać, może okazać się, że nie potrafimy się wyciszyć,odprężyć, nie wiemy, co ze sobą zrobić, denerwujemy się tym, że nic nie robimy. Poniżej kilka wskazówek, które mogą pomóc Ci w opanowaniu pędzących myśli i zmęczonego ciała.

Muzyka lekiem XXI wieku

Image„Niebo  i  jego gwiazdy czynią w tobie muzykę” tak  głosi napis na ścianie świątyni Hathor  w Denderze w Egipcie. Brzmi jak poetycka przenośnia  i  kojarzy się z doznaniami  natury czysto duchowej. Tymczasem  jednak, dzięki  osiągnięciom  w zakresie  akustyki i  terapii  dźwiękiem dzisiaj z całą pewnością  możemy rozumieć tę inskrypcję zupełnie dosłownie i odczytać ja jako  ważne  przesłanie  starożytnych dla naszych czasów. Muzyka jest wszechobecna  w naszej rzeczywistości i nie potrafimy wyobrazić sobie świata bez niej.

Biofeedback

Image Biofeedback to metoda relaksu, terapii oraz zwiększania możliwości umysłu wykorzystująca biologiczne sprzężenie zwrotne różnych sygnałów fizjologicznych, np. elektrycznej aktywności mięśni (EMG), elektrycznej aktywności skóry (EDA/GSR), czy temperatury ciała. Oznacza to, że odpowiednie narzędzia dostarczają ci informację zwrotną (feedback) o tym, co aktualnie dzieje się z twoim organizmem, jakie zmiany fizjologiczne w nim zachodzą. Dzięki temu możesz nauczyć się świadomie kontrolować i modyfikować funkcje, które normalnie nie są zależne od naszej woli (m.in. fale mózgowe, napięcie mięśni).

(U)śmiechem w stres

usmiech(U)śmiech to jeden z najprostszych i najbardziej przyjemnych sposobów na relaks. Rzadko kiedy śmiejemy się szczerze i naturalnie, bo albo nie wypada, albo już zdążyliśmy zapomnieć jak to jest śmiać się jak dziecko. Śmiejemy się w różny sposób; zależy on również od sytuacji, w której się znajdujemy. To, jak się śmiejemy jest także wynikiem wychowania i norm, które przyjęliśmy dorastając i wchodząc w życie różnych grup społecznych.

Czym jest joga?

ImageO jodze można mówić w różnych kontekstach. Najczęściej stykamy się z hatha – jogą, czyli z ćwiczeniami. Ale joga to także filozofia, moralność, etyka, leczenie, sposób życia. Joga ma wiele oblicz, jest to wielka nauka i nie jest moim celem opisanie jej we wszystkich możliwych wymiarach. Dla mnie jest ważne, co może wyciągnąć z nauki jogi współczesny człowiek żyjący w naszej cywilizacji.

Pozycje relaksacyjne

Przybranie właściwej postawy ciała jest podstawowym elementem treningów relaksacyjnych. Szybkie i świadome rozluźnianie mięśni zależy właśnie od przyjętej postawy. Każdy z treningów określa jaką pozycję należy przyjąć, ale istnieje kilka podstawowych i uniwersalnych pozycji relaksacyjnych, które mogą być wykorzystane w samodzielnie wykonywanych ćwiczeniach.

Warunki relaksacji

Skuteczność relaksacji zależy z jednej strony od nastawienia z jakim przystępujemy do ćwiczeń oraz naszego stanu psychicznego, z drugiej zaś od prawidłowego stosowania technik relaksacyjnych. W tym miejscu zajmiemy się tym, jakie warunki muszą być spełnione przed i w czasie relaksacji oraz o czym musisz wiedzieć przez rozpoczęciem ćwiczeń.

Różnorodność metod, technik i form relaksacji.

Miejscem powstania znanych nam dziś treningów relaksacyjnych są starożytne Indie, dalekowschodnie szkoły propagujące określone systemy filozoficzne. Tam powstały podstawy dzisiejszych ćwiczeń, które świat zachodni zaadaptował do własnych warunków i dostosował do własnych potrzeb.

Dlaczego relaks?

ImageWielu z nas, jeśli nie wszyscy, podlegamy tempu czasów w jakich żyjemy. A żyjemy coraz szybciej i coraz bardziej intensywnie. Czasem po prostu zamiast żyć przebiegamy nasze życie. Tym bardziej warto się zatrzymać i wsłuchać się w siebie i we własne ciało. W takim  pędzie nietrudno o zagubienie siebie, własnych marzeń, wartości i pragnień. W takim biegu łatwo też zlekceważyć sygnały, jakie wysyła nam ciało; sygnały, które mówią, że coś jest nie tak.

Kilka słów o relaksie i relaksacji

Po ulubionym daniu, po intensywnych ćwiczeniach fizycznych i po wykonaniu trudnej, ale satysfakcjonującej pracy; po sympatycznym spotkaniu ze znajomymi, po dokonaniu czegoś ważnego; podczas lektury ulubionej książki; przy muzyce; na łonie natury; w czasie oddawania się własnym pasjom .. każdy z nas doznaje przyjemnego stanu odprężenia. Choć na chwilę odrywamy się od codziennych trosk i problemów, zapominamy o tym, co przygnębia, co odbiera dobrą energię. Te przyjemne chwile możemy przedłużyć i sprawić, że ich dobroczynne działanie będzie bardziej obecne w naszym życiu.