Kategoria

Zdrowy głos

Znajdziesz tu wskazówki jak dbać o swój głos, jak go wspierać i pomóc swojej krtani w optymalnym funkcjonowaniu.

Nawadnianie bez picia wody

Wypijanie odpowiedniej ilości wody, by utrzymać nawodnienie organizmu nie jest łatwe, choć w ciepłe i upalne dni wydaje się łatwiejsze. Możemy pomóc sobie w dbaniu o głos zwiększając spożycie warzyw i owoców, które zawierają duże ilości wody. To dodatkowa porcja wody bez picia wody. Arbuz, melon, ogórek, pomidor, truskawki – to tylko niektóre propozycje. Zabierz ze sobą porcję warzyw czy owoców i przekonaj się, jakie to proste ( i smaczne).

Regeneracja błon śluzowych po chorobie – jak ją wspomagać?

Nawet jeśli od choroby minęło już kilka dni, może nawet tydzień czy prawie dwa, Twoje gardło i krtań, a także jamy nosa czy zatok mogą jeszcze odczuwać jej skutki. Choć wszystkie objawy infekcji ustąpiły, możesz nadal pokasływać, odczuwać podrażnienie, suchość gardła, także nosa. Jest to czas, w którym nabłonek dróg oddechowych musi się zregenerować. To niestety trwa, zwłaszcza jeśli męczył Cię uciążliwy kaszel lub katar nie pozwalał swobodnie oddychać. Możesz jednak nieco wspomóc swój organizm i zachodzące w nim procesy regeneracyjne.

Codzienne wsparcie dla głosu

Zamiast wielkich planów, ogromnych kroków, list postanowień – jak co roku zachęcam do małych zmian, które staną się nowymi nawykami i wzmocnią Twój głos.

Picie wody jesienią i zimą – moje sposoby

Regularne nawadnianie organizmu w trosce o dobrą kondycje głosu bywa wyzwaniem nawet w cieplejsze dni. A gdy przychodzi zima, picie zimnej wody, wydaje się niemożliwe. Sięgamy częściej po ciepłe płyny. Zimna woda nawet dla tych, którzy lubią ją pić, może przestać smakować. Gdy za oknem mróz, dodatkowo wychładza organizm.

Smog i głos

Jesień i zima to naprawdę trudny czas dla naszego głosu. Częściej chorujemy, łatwiej złapać infekcję, gdy mniej się ruszamy, mniej czasu spędzamy na zewnątrz, rzadko wietrzymy przegrzewane pomieszczenia. Ale też dlatego, że z roku na rok oddychamy powietrzem coraz gorszej jakości. Oddychamy powietrzem, które zabija, niszczy nasze zdrowie i wpływa na stan narządu głosowego.

Pij wodę (nie tylko) dla głosu

Czy wiesz, że wysuszone błony śluzowe krtani przyczyniają się do zwiększenia wysiłku podczas tworzenia dźwięku? Aby krtań mogła pracować bez zakłóceń i nieprzyjemnych konsekwencji (takich jak np. zmeczenie, chrypa, opuchlizna tkanek, guzki na fałdach głosowych) potrzebujemy odpowiedniego nawodnienia organizmu.

Wakacyjne minimum dla głosu

Czas letnich urlopów już trwa, dziś także wiele grup zawodowych pracujących głosem rozpoczyna wakacje. To moment, kiedy odpuszczamy, zwalniamy, żyjemy trochę w innym rytmie. Gdy za bardzo grzeszymy, nasz głos odczuje skutki zmian i może zbuntować się, gdy wracamy do pracy, do codziennej aktywności głosowej. Stąd moja dzisiejsza przypominajka.

Gdy dbasz o głos, to normalne, gdy czasem…

Choć warto dbać o swój głos najlepiej jak się da ( do czego będę Was zawsze zachęcać) to trzeba też zaakceptować fakt, że są momenty, kiedy nie chce nam się tego robić. Są dni, kiedy robimy niewiele albo całkowicie odpuszczamy. I to jest normalne.

Jak oddychać, by wspierać mowę i głos?

Oddychanie jest jednym z elementów emisji głosu. Ale sposób oddychania jest istotny nie tylko podczas aktywności głosowej, ale także wtedy, kiedy jej nie ma. Nie mam na myśli tylko dostaw tlenu niezbędnych do przeżycia, ale drogę, którą przebywa powietrze zanim dotrze do naszych płuc. Tym razem chcę zwrócić uwagę na oddychanie, które odbywa się w spoczynku, czyli kiedy nie mówimy i nie śpiewamy, a podobnie jak połykanie czy pozycja języka i żuchwy wpływa na kondycję i zdrowie narządu głosowego.

Po chorobie nie wracaj zbyt szybko do aktywności głosowej

Osłabienie lub ustąpienie objawów choroby, zwłaszcza poważniejszej infekcji lub zapalenia krtani, nie oznacza, że choroba minęła i jesteśmy gotowi do ponownego wejścia na scenę czy mówienia przez kilka godzin dziennie. Zdrowienie, dochodzenie do wcześniejszej formy często trwa dłużej niż samo chorowanie.

Jak odpocząć po intensywnej pracy głosem

Trudno czasem znaleźć kwadrans, by się zatrzymać. Trudno pamiętać o tym, by odpocząć, gdy kończymy kolejną próbę, wykład, koncert czy ósmą godzinę intensywnego mówienia.
Na ogół przypomina nam o tym ból gardła, zmęczenie krtani, problemy z dźwiękiem,które pojawiają się, gdy zbyt często zapominamy o odpoczynku po pracy głosem. Ale to, że trudno nie znaczy, że się nie da.

(Nie) bój się zimna

Bać się czy nie bać. Czy „zimno” szkodzi krtani? Nie bardzo rozumiem i przyglądam się temu zawsze z zainteresowaniem, jak niewielki spadek temperatury w okresie wczesnej jesieni zmienia nasze ludzkie zachowania. Wraz z pojawieniem się chłodniejszego powietrza częściej zamykamy okna i rzadziej wietrzymy pomieszczenia. Walka z zimnem wydaje się być ochroną przed przeziębieniem, ale w rzeczywistości może się do częstszych infekcji przyczyniać.

Jak ćwiczyć głos w upalne dni?

To normalne, że w takie dni możesz nie mieć siły na trening. To normalne, że może Ci się po prostu nie chcieć albo ciało potrzebuje odpoczynku, zwolnienia. Wówczas trzeba odpuścić. Zawsze jednak namawiam – spróbuj. Zrób jedno łatwe ćwiczenie, kolejne i sprawdź, jak się ma Twoje ciało i Twój głos. Jeśli pozwolą Ci działać – ćwicz. Choćby tylko przez chwilę. A jeśli czujesz, widzisz i słyszysz, że to nie jest dobry pomysł, najlepsze co możesz zrobić dla swojego głosu i dla siebie to odpocząć.

W upalne dni otocz opieką swój głos

Jest ciepło, gorąco, upalnie. To dopiero początek letnich temperatur, które cieszą, ale czasem dają się nam we znaki. Część z nas odczuwa ich negatywny wpływ na narząd głosu i komfort pracy głosem. Pamiętaj o kilku elementach, które pomogą Ci przetrwać trudniejszy czas.
A głos otoczony troską na pewno doceni Twoje starania.

Pozytywnie dbaj o głos

Nasze podejście do przestrzegania podstawowych zasad głosowej higieny ma ogromne znaczenie. Jeśli uważamy, że to trudne, zajmuje tyle czasu, wymaga wyrzeczeń, nie damy rady – to sami czynimy z tego drogę przez mękę.

Porost islandzki – wsparcie z lasu i gór dla Twojego głosu

Natura od zawsze nas wspiera, jeśli tylko rozsądnie potrafimy wykorzystać to, co nam daje. W przypadku wielu problemów zdrowotnych nie zawsze musimy sięgać po silne leki na receptę, ale zacząć możemy od łagodnego wzmocnienia wewnętrznych sił naszego organizmu.

Krtań a siedzący tryb życia

Mała aktywność fizyczna i przebywanie przez większość dnia w pozycji siedzącej nie jest tym, co lubi nasza krtań. Gdy dzień spędzamy bez ruchu, większego zaangażowania mięśni, niż tylko podczas codziennych czynności, możemy odczuć, jak bardzo cierpi nasze ciało i jak to odbija się na głosie.

Wiosenne pułapki – część 2 – klimatyzacja

Gdy wiosenne słońce ogrzewa nas coraz cieplejszymi promieniami, nadchodzą letnie upały – chętniej i częściej korzystamy korzystamy z klimatyzacji. Obecna jest już niemal wszędzie: w samochodzie, miejscach pracy, sklepach, domach, środkach komunikacji. Pomaga nam znieść wysokie temperatury, ale negatywnie wpływa na nasz głos. Osoby, które pracują głosem zawodowo, muszą mieć świadomość, jakie problemy wiążą się z jej używaniem i jak im zapobiegać.

Kwas hialuronowy i głos

Kwas hialuronowy od jakiegoś czasu podbija rynki kosmetyczne. Nawilża, wypełnia, wspomaga naszą skórę. Nie wszyscy wiedzą jednak o jego zastosowaniu w laryngologii, w terapii głosu oraz o tym, że jest jednym z ważnych składników naszego ciała. Jest obecny także w fałdach głosowych, gdzie pełni ważną funkcję.

Pij wodę

Picie wody to nawyk, zdrowy, jeden z najlepszych dla Twojej krtani. Jeśli pracujesz głosem, śpiewasz, albo często masz dni wypełnione rozmowami od rana do wieczora – musisz pić wodę, jeśli nie chcesz stracić głosu.

Czy mój głos jest odwodniony?

Gdy pracujesz głosem, śpiewasz – bez wody ani rusz. Jak samochód potrzebuje paliwa, tak Twoja krtań wymaga odpowiedniego nawodnienia, by mogła pracować bezpiecznie i najlepiej, jak potrafi. Odpowiednie nawodnienie nadal stanowi problem dla wielu osób, które używają głosu w codziennej pracy zawodowej oraz dla części tych, którzy występują na scenie.

Wiosenne pułapki – cz. 1, czyli nie taka wiosna piękna dla alergika, jak ją malują

Wodnisty katar, kaszel, kichanie, łzawiące oczy, zapchany nos, chrypka utrudniająca mówienie, zmiany w głosie, które odbierają pewność. Piękna wiosenna aura ma też niestety drugą, mniej przyjazną twarz. To okres pylenia roślin, który dla alergików bywa czasem trudnym. Jeśli chorujesz na pyłkowicę, a jednocześnie zawodowo pracujesz głosem lub często przemawiasz, występujesz – możesz doświadczyć w tym czasie wielu trudności. .

Czy Twój głos potrzebuje pomocy lekarza?

Często czekamy zbyt długo, odkładamy ważne sprawy na potem. Także w kwestii naszego zdrowia, raczej nie spieszymy się z wizytą u lekarza. Myślimy, że poradzimy sobie sami, przeczekamy, „samo przejdzie”. W wielu kwestiach rzeczywiście możemy sobie poradzić z pojawiającymi się trudnościami, ale są także dolegliwości, poprzez które nasze ciało sygnalizuje nam poważniejsze problemy. Sprawdź, czy Twój głos nie potrzebuje porady lekarza.

Gdy w gardle sucho i drapie

Suchość śluzówek to problem, który jesienią i zimą doskwierać może nam szczególnie. Latem jego głównym źródłem jest klimatyzacja, jesienią – wysoka temperatura i niska wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. Zdarza się i tak, że mimo dobrego nawodnienia organizmu odczuwamy problemy z suchością śluzówek gardła i nosa. Wówczas należy znaleźć przyczynę problemu i ją wyleczyć, zamiast zajmować się objawami.

Co pić jesienią, gdy pracujemy głosem?

Jesienią organizm potrzebuje nawodnienia tak samo jak w pozostałych częściach roku. Zmieniają się jedynie nasze preferencje związane ze zmianą warunków zewnętrznych. Częściej sięgamy po ciepłą kawę, herbatę, kakao niż wodę z butelki.

Jesienią obudź i wzmocnij swoje ciało

Przypływ energii, więcej siły do działania czy chęci do ruszenia się z kanapy – odczuwamy raczej wczesną wiosną wraz z budzeniem się przyrody z zimowego snu. Gdy dzień staje się coraz krótszy, słońce nie codziennie otula nas promieniami, naturalnie chowamy się w domu, w fotelu, na kanapie. Otulamy się ciepłym kocem, gdy za oknem wiatr i jesienna słota. Poddajemy się zmęczeniu, spadkowi formy. Podobnie jak zwierzęta zapadamy w jesienno- zimowy sen.

Zęby – lepiej je mieć (zdrowe). Zadbaj o nie.

Zęby – umiejscowione w dolnej i górnej szczęce są, wbrew pozorom, ważnym elementem w emisji głosu. Jak dbać musimy o nasze gardła i krtanie, tak zadbać musimy i o zęby. Dlaczego? Zaraz sprawa stanie się jasna.

Sen dla dobrego i zdrowego głosu

Jesienią zapotrzebowanie na sen i odpoczynek wzrasta, ale niestety godzin na niego w naszej dobie nie przybywa. Przyjrzyjmy się swojemu planowi dnia, naszym działaniom, zadaniom, celom, priorytetom i znajdźmy ten czas tam, gdzie go tracimy na sprawy mało istotne, rzeczy bezsensowne. Rezygnacja z niektórych aktywności nie kosztuje wiele, a zyskujemy zdrowie i siłę.

Nos i zatoki – gdy pojawia się problem

To wrażliwe narządy w naszym ciele, które wymagają odpowiedniej troski. Przekonujemy się o tym dotkliwie, gdy zaczynamy kichać i sięgamy po kolejną paczkę chusteczek. Lub gdy ich choroby nie pozwalają nam dobrze oddychać i wydobywać dźwięków; gdy nie możemy uporać się z wiecznie suchym, zatkanym nosem lub wydzieliną drażniącą gardło.

Jesienne wspomaganie głosu

Piękna złota jesień bywa czasem kapryśna. Wiatr, gwałtowne zmiany temperatury w ciągu dnia, często deszczowa pogoda, zmiany w trybie życia. Nasz organizm zostaje narażony na kontakt z zwiększoną o tej porze roku liczbą wirusów i bakterii. Radzi sobie lepiej lub gorzej. W dużej mierze od nas zależy, czy mu w tym pomagamy czy nie.

Odchrząkiwanie– problem, który powoduje problemy

Niektórzy zanim jeszcze wypowiedzą słowo publicznie, zaśpiewają pierwszy dźwięk lub tuż po odebraniu telefonu zaczynają od tego charakterystycznego dźwięku. Niezbyt miłego dla słuchacza czy odbiorcy, ale też niezbyt miłego dla samej krtani. Chrząkanie – bo to o nim mowa, jest tym, co bardzo drażni struny głosowe. I z tego powodu powinniśmy go unikać lub konieczność częstego odchrząkiwania zastąpić zdrowszym nawykiem.

Czy dla głosu muszę zrezygnować z kawy?

Uwielbiam kawę, jej smak i aromat, zwłaszcza o poranku lub późnym popołudniem. Czasem sięgam po nią jeszcze raz lub dwa w ciągu dnia. Bywa i tak, że ciało mówi nie – i wtedy zastępuje ją inny napój. Jestem „nałogowym kawoszem, lubię zwłaszcza latte i kawę świeżo zmieloną z dużą ilością mleka”. Na szczęście nie przepadam za espresso. Wiem jednak, że intensywnie pracując głosem nie mogę sobie pozwolić na duże ilości kawy w moim menu. Dlatego ją ograniczam, kiedy trzeba zastępuję tylko wodą lub alternatywą – kawą zbożową.

Głos a sprawy brzucha

Nie mówimy za pomocą brzucha. W anatomii i fizjologii raczej nie kojarzy się jamy brzusznej z mową czy śpiewem. Pojawia się ona w kontekście produkcji dźwięków – mówi się o niej mając na myśli mięśnie oddechowe i przeponę – mięsień oddzielający jamę brzucha od klatki piersiowej, które są niezbędne do oddychania i emitowania głosu.

Woda – nadal najlepsza dla głosu

Od samego początku istnienia serwisu i mojej pracy szkoleniowej zachęcam i tłumaczę, by pić więcej wody, jeśli pracujemy głosem. Pić nie tylko wtedy, gdy mówimy i śpiewamy, ale ogólne pić więcej płynów. Kiedy jeszcze hasło by pić wodę nie było tak popularne, wszędzie królowały mocna kawa i herbata jako główny napój w szkole, w biurze, podczas spotkań, często widziałam nieprzekonane do tego pomysłu osoby. Kiwające głową, że nie, pojawiały się opinie, że „to niedobre”, „woda mi nie smakuje” itp.

Ulga w stanach zapalnych dróg oddechowych

Bhastrika – to ćwiczenie lecznicze proponowane przez Andrzeja Wasilewskiego. Przynosi ulgę w stanach zapalnych nosa, gardła i klatki piersiowej, pomaga także w leczeniu astm, poprawia krążenie krwi.

Wzmocnij swój głos

Jesienno-zimowa pora to wyjątkowo trudny czas dla naszego głosu. Zmiana pogody, ogrzewanie w budynkach, w których mieszkamy i pracujemy oraz niezbyt korzystne dla naszego samopoczucia krótkie słoneczne dni nie sprzyjają naszym krtaniom. Dla osób, które chcą śpiewać lepiej i przez wiele lat, dla tych, którzy intensywnie pracują głosem, ten okres w roku powinien być czasem szczególnej troski o delikatne struny głosowe.

Jak szybko zregenerować głos?

Zdarza się, z różnych przyczyn, że odczuwamy zmęczenie krtani i ból towarzyszący mówieniu lub śpiewaniu. W takiej sytuacji myślimy o tym, by choć na chwilę ucichnąć i jak najszybciej chcemy pozbyć się tego nieprzyjemnego uczucia w krtani. 

Środki pomocne w utrzymaniu higieny narządu głosowego cz.3

Nowa lista produktów, dzięki którym łatwiej zadbać o narząd głosowy, zwłaszcza w niekorzystnym środowisku lub podczas problemów z drogami oddechowymi. Pamiętaj:środki wspomagające prawidłowe funkcjonowanie narządu głosowego są doraźnym środkiem ratunkowym. Warto po nie sięgać, jeśli odczuwamy znaczny dyskomfort w pracy głosem.

Podaruj swojej krtani kilka chwil milczenia

ImageDwie najprostsze rzeczy, jakie możesz uczynić w ramach zapobiegania
problemom z głosem oraz wtedy, gdy go przeciążysz lub chorujesz – to
odpoczynek i picie wody. W tym miejscu skoncentrujemy się na tym
pierwszym elemencie.

Zdrowe nawyki

ImageZainwestuj w siebie, w swój głos. Wprowadzając kilka prostych nawyków w swoje codzienne życie, możesz pomóc sobie, a co za tym idzie, swojemu głosowi lepiej funkcjonować.

Środki pomocne w utrzymaniu higieny narządu głosowego cz.1

ImageCzęsto nie mamy całkowitego wpływu na warunki, w jakich pracuje nasz głos. Szereg różnorodnych czynników, których nie jesteśmy w stanie wyeliminować negatywnie oddziałuje na nasz aparat głosowy. W takich sytuacjach, jeżeli wyczerpał się arsenał możliwości, przydatne stają się środki wspomagające prawidłowe funkcjonowanie narządu głosowego. 

Niepokojące objawy

ImagePraca głosem to duże obciążenie dla naszego głosowego aparatu. Większe, jeśli pozbawiona jest ona świadomości oraz podstawowej- praktycznej i teoretycznej- wiedzy o tym, jak powinna przebiegać. Ale nasz głos posiada cenną umiejętność sygnalizowania, że dzieje się z nim coś złego. Warto zatem zwrócić uwagę na wysyłane przez niego informacje i niepokojące sygnały skonsultować z lekarzem.

Higiena głosu

higiena głosu :)Higiena głosu określana jest z jednej strony jako nauka zajmująca się ochroną głosu, z drugiej jako działalność profilaktyczna, mająca na celu zapobieganie chorobom głosu.Jako nauka zajmuje się opracowaniem wszelkich sposobów zapobiegania chorobom narządu głosowego oraz pośrednio metodami ich leczenia.

Gdy głos nie działa…

Image Zdarza się, że głos odmawia nam posłuszeństwa. Najczęściej jest to wynik chorób, stanów zapalnych narządu głosowego. Nierzadko jest to również związane z nadmiernym wysiłkiem głosowym, zwłaszcza u osób zawodowo pracujących głosem bez odpowiedniego przygotowania. Braki w zakresie prawidłowej emisji głosu i jej zaburzenia- prędzej czy później- odbijają się na stanie narządu głosowego i jego możliwościach.

Kilka sposobów na kłopoty z głosem

HERBATA Z MIODEM I Z CYTRYNĄ Poznaj kilka doraźnych metod pomagających zwalczyć drobne dolegliwości. Nie zastąpią one leczenia pod okiem specjalisty, jednak mogą przynieść ulgę Twojemu głosowi w trudnych chwilach.