Kategoria

Ćwiczenia głosu

Ćwiczenia głosu to podstawa jego rozwoju. Mowa i śpiew opierają się na pracy określonych mięśni, które potrzebują treningu. Znajdziesz tu różne ćwiczenia, które pomogą Ci rozwinąć możliwości Twojego głosu.

Oddychaj do dna (płuc)

Gdy masz problem ze swobodnym, głębszym oddechem. Gdy oddychasz „ratunkowo” łapiąc porcje powietrza i odczuwasz zadyszkę podczas mówienia, śpiewania. Gdy oddechowi towarzyszy chowanie głowy w ramionach, napinanie mięśni szyi, obręczy barkowej i górnej części klatki piersiowej – wypróbuj ten trik – oddychaj do dna (płuc).

Jak wygląda Twój trójkąt oddechowy?

Prawidłowy oddech fizjologiczny jest oddechem, który stanowi dobrą bazę do emitowania dźwięków. To nie takie łatwe zostawić swoje codzienne ruchy oddechowe i zmienić je magicznym przyciskiem na takie, których potrzebujemy, by tworzyć głos bez wysiłku.

Wyobraź sobie najlepsze brzmienie Twojego głosu

Planujesz kolejny rok, wyznaczasz sobie cele do osiągnięcia? Stawiasz sobie także nowe, głosowe wyzwania albo chcesz w końcu zrobić to, czego nie udało się dokonać wcześniej? Oczami wyobraźni widzisz, jak osiągasz zapisane przed chwilą cele. Może nawet czujesz to całym sobą. To cudownie napędzające nas uczucie niestety szybko wygasa, gdy nie podtrzymujemy płonącego w nas ognia.

Ćwiczenie rozluźniające krtań

Łatwy sposób na szybki, bezwysiłlkowy wdech, który rozluźni gardło, krtań i rozszerzy dolne żebra – to czego potrzebujemy przed wydobyciem dźwięku.

Rozruszaj wargi, by lepiej i swobodniej brzmieć

Używamy ich do ssania, żucia, mówienia i śpiewania. Muszą współpracować i wspierać się nie tylko w artykulacji głosek. Tymczasem możemy zauważyć, że nie zawsze tak jest. Bywają wargi leniwe, mało ruchliwe, takie, którym się nie chce ruszyć. Są skrócone, wydłużone, osłabione, rozwarte lub pogubione, gdy każda robi co chce. Gdy nie pracują sprawnie i mądrze, cierpi na tym nie tylko wymowa. Cierpi krtań, a także oddech.

Rozluźniaj język, by lepiej i swobodniej brzmieć

Język to narząd artykulacyjny – jego ruchy modyfikują ton wytwarzany w krtani, dzięki czemu fala dźwiękowa przybiera postać dźwięku mowy. Nie działa sam, bo potrzebuje pomocy także innych narządów artykulacyjnych. Bierze udział nie tylko w produkcji głosek. Ma ogromny wpływ na to, jak uformowany jest trakt głosowy, a co za tym idzie jaka będzie jakość i barwa naszego głosu.

Ćwiczenie poprawiające warunki głosowe

Ćwiczenie, w którym aktywujemy mięśnie dna miednicy (leżące między kością ogonową i kością łonową) i kontrolujemy wydech. Mięśnie te wraz z przeponą oddechową tworzą system oddechowy tworzący strumień powietrza niezbędny do powstania głosu i dbają o odpowiednie ciśnienie powietrza wzbudzającego drgania.

Wzmocnij swój głos z mantrą ham

To łatwe do wykonania ćwiczenie nie tylko obudzi wibracje w głosie, ale też przyniesie odprężenie ciała i uspokojenie myśli. To świetny sposób na rozgrzanie głosu, jeśli nie mamy czasu na nieco dłuższą rozgrzewkę. Regularnie wykonywane pogłębia głos i ma terapeutyczne działanie.

Aktywna muzyczna medytacja

Słuchanie muzyki rozwija nasz głos. Wpływa na świadomość dźwięku zmian rytmicznych, doskonali słuch. Ale jest też okazją do wyciszającej, choć aktywnej medytacji.

Oddychanie niebieskim światłem

Daj się utulić niebieskiej energii i delikatności swojego oddechu. Wycisz się, odpręż zestresowane ciało, uwolnij krtań od napięć. Kilka minut spokojnego oddychania tak wiele ułatwia. Nie tylko w życiu, ale i w treningu głosu czy podczas koncertu. Im mniej zbędnych napięć w ciele, tym swobodniej operujemy głosem i pozwalamy mu się rozwijać. Im bardziej zadbamy o komfort ciała i umysłu, tym łatwiej będziemy wydobywać dźwięki nawet w stresujących sytuacjach. Przekonaj się – sprawdź to na własnej krtani.

Oddech pulsacyjny

Są takie ćwiczenia oddechowe, które wzmacniają mięśnie biorące udział w pracy aparatu głosowego i jednocześnie łagodzą często występujące dolegliwości, na przykład żołądkowe. Bo musimy pamiętać, że oddech to nie tylko ważny element emisji głosu, ale również podstawa naszego zdrowia.

Zaśpiewaj dla siebie „sto lat”

Nawet jeśli dziś nie są Twoje urodziny – zaśpiewaj dla siebie „sto lat”. Nie sobie, ale dla siebie. Dla siebie, czyli z postawieniem siebie w centrum uwagi. Z wyróżnieniem siebie, docenieniem siebie, okazaniem miłości. Zaśpiewaj dla siebie. Wyraź głosem miłość do siebie. Wzmacniaj ją.

Ekspresowa rozgrzewka strun głosowych i rezonatorów

Przyda się w te dni, kiedy wstajemy spóźnieni lub coś burzy nasze plany i czasu na rozgrzewkę strun głosowych pozostaje niewiele. Trzy łatwe ćwiczenia są lepsze nic niż, a praktykowane także w ciągu dnia pomogą rozluźnić napięcia w krtani, które bardzo ją obciążają i wpływają na słabą jakość głosu.

Ćwicz natężenie dźwięku i siłę mięśni oddechowych

Kolejne ćwiczenie głosowe, w którym nie tylko pracujemy z dźwiękiem ( w tym przypadku z jego natężeniem i umiejętnością utrzymania określonej wysokości), ale też budujemy wytrzymałość mięśni oddechowych, które zapewniają nam stabilny strumień powietrza z płuc. To na takim strumieniu powietrza opieramy dźwięki. Na takiej powietrznej poduszce suną płynnie bez wysiłku.

Ile odcieni ma Twój głos?

Twój głos brzmi inaczej, gdy jesteś dzieckiem i gdy stajesz się dorosły. Inne tony dominują, gdy mówisz do rodziców, szefa, dziecka czy ukochanej osoby. Inną barwę, siłę i natężenie przybiera, gdy wyrażasz złość, a inne odcienie pojawiają się, gdy czujesz miłość, radość czy spokój. Zupełnie inaczej mówisz, gdy jesteś zmęczony i wtedy, gdy budzisz się po przespanej nocy.

“Wuczenie” na lżejsze brzmienie

Lubię proste, łatwe do wykonania, niemal zawsze i wszędzie ćwiczenia. Takie, które uczą nas doznań w ciele i uświadamiają nam, jak pracować ma głos, gdy mówimy i śpiewamy.
Jednym z takich ćwiczeń jest „wuczenie”.

Wzmocnij mięśnie szyi, by odciążyć krtań

Ile razy w naszym życiu pojawia się ból głowy wynikający z przeciążenia szyjnego odcinka kręgosłupa? Często tego nie wiemy, bo nie wiążemy pojawiających się dolegliwości z napięciami w tej okolicy. Podobnie nie mamy świadomości, jak wiele niedyspozycji krtani, problemów z czystym wydobywaniem dźwięków, dolegliwości bólowych ze strony gardła czy szybkie męczenie się krtani jest skutkiem obciążeń okolicy szyi, karku i ramion.

Uwolnij dźwięk z ciała

Tak jak codziennie dbamy o higienę ciała – myjemy się, pozbywamy się kurzu, brudu i drobnoustrojów, powinniśmy dbać również o higienę naszych myśli i emocji. Życie w stresie i pośpiechu generuje ich całe mnóstwo. Niektórych nawet nie zdążymy zauważyć, ale chwilę później odczuwamy w postaci konkretnych dolegliwości ciała.

Balonik, który poprawia postawę ciała

Niewidzialny balonik pomaga, gdy nasze plecy garbią się, gdy spędzamy większość dnia w pozycji siedzącej, wysuwamy nasze głowy w kierunku monitora czy pochylamy się w kierunku smartfonów czy tabletów.

Trenuj głos z darmową aplikacją TRENING GŁOSU

Brakuje Ci motywacji, by ćwiczyć? Znasz to uczucie wewnętrznej walki, bezsilność i kryzysy przeplatające się z momentami największych chęci? Tak, jak nawyk codziennego mycia zębów, dla zdrowia krtani potrzebny jest rytuał codziennych ćwiczeń głosu. Niech ćwiczenia głosu staną się Twoim zdrowym nawykiem dla krtani. Przypominamy, że możesz ćwiczyć z naszą darmową aplikacją.

Oddech i artykulacja – trening wytrzymałościowy

Wzmocnij mięśnie oddechowe i uaktywnij artykulatory, by Twój głos był silniejszy, bardziej wytrzymały i gotowy do językowych akrobacji. Te niełatwe teksty mogą być także elementem głosowej rozgrzewki czy codziennego treningu, gdy już dobrze je opanujesz.

Wzmocnij swój głos z głoską „w”

Głoska „w” pomoże nam w uaktywnieniu mięśni oddechowych i ustawieniu głosu w pozycji, która nie wymaga od krtani wielkiego wysiłku w emitowaniu głosu.

10 ćwiczeń (dla) głosu, które możesz wykonać w domu także z dziećmi

To łatwe ćwiczenia, które pomogą nam zachować ciągłość w pracy nad głosem, gdy nasze plany treningowe ulegają czasowym zmianom. Można je wykonywać z dziećmi lub innymi członkami rodziny, gdy chcecie się odprężyć, wprawić się w lepszy nastrój, dobrze wykorzystać chwile spędzane razem, ale także by poradzić sobie z niepokojem i wyciszyć się. Potraktujmy je jako zabawę, która uczy i pozwoli mięśniom pozostać w dobrej kondycji.

Ćwicz oddech z Kubusiem Puchatkiem

Kto czytał „Kubusia Puchatka” być może pamięta pełne wdzięku fragmenty których długość znacznie odbiega od długości zdania rozwiniętego. 🙂 Wykorzystamy je do gimnastyki mięśni oddechowych.

Z językiem na zewnątrz

Wróć do czasu dzieciństwa, przypomnij sobie jakie to uczucie wytknąć język bez skrępowania… i brzmij. Zaobserwuj, co stanie się z dźwiękiem, gdy stworzysz w gardle ogromną przestrzeń.

Brzęcząca pszczoła

Ekspresowe ćwiczenie, które nie tylko pomaga oczyścić drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny, ale też uruchamia mięśnie oddechowe, a wykonywane systematycznie wydłuża wydech.

Spokojny głęboki oddech

Oddychamy. Zrobimy to świadomie, by wprowadzić więcej spokoju w codzienne funkcjonowanie (co pomoże również lepiej brzmieć) i pozbywać się napięć. Ta umiejętność przyda Ci się także w sytuacji tremy, stresu, by opanować lęk i rozluźnić krtań, a także okolice splotu słonecznego.

Ugryź jabłko… w wyobraźni

Ćwiczenie z wyobrażonym jabłkiem uczy większego rozwarcia szczęk, pozwala poczuć prawidłową pozycję żuchwy oraz uświadamia nam, jak mocno i jak często w ciągu dnia zaciskamy szczęki.

Wdech bez wysiłku

Ćwiczenie uczy spokojnego pobierania powietrza powietrza podczas emitowania dźwięków, eliminuje napięcia mięśni i wysiłek podczas wdechu.

Wokalistyczna rozgrzewka buzi i języka

Ta pobudzająca rozgrzewka nie tylko gimnastykuje narządy mowy. Wyzwala także wewnętrzną energię, której potrzebujemy podczas emisji głosu. Połączona z żywiołowym tańcem jeszcze bardziej przygotuje Twoje ciało do wydobywania dźwięków.

Wzmacniamy spółgłoski

W tym tygodniu dodajemy naszym głosom trochę koloru i siły, a słowom znaczenia i wyrazistości.

Rozmawiaj z nieznajomymi

W tym tygodniu rozmawiamy z nieznajomymi albo z tymi, których znamy tylko z widzenia. Celem ćwiczenia jest obserwacja i trening głosu w sytuacji nowej, zaskakującej oraz przełamywanie lęku przed mówieniem. Spontaniczne rozmowy oswajają z tym, co nieznane, uczą nawiązywania kontaktu z ludźmi, co możesz wykorzystać w swojej codziennej pracy głosem.

Ziewanie w towarzystwie

Ćwiczenie wzmacnia mięśnie podniebienia, pomaga w uzyskaniu wrażenia otwartego gardła, rozluźnia krtań, pogłębia oddech.

Wieczorna rozluźniająca rozmowa z samym sobą

Dobry, odpowiednio długi wypoczynek nocny, potrafi zdziałać cuda dla naszego głosu. Wstajemy w lepszym nastroju, z zapasem energii i chęcią do działania. Nasze ciało z większą swobodą wydobywa dźwięki, a w głosie słychać to, jak dobry humor dziś mamy. Trudność polega na tym, że coraz mniej śpimy i/ lub coraz więcej problemów mamy z zasypianiem, czy spokojnym, regenerującym snem.

Proste ćwiczenia oddechowe, które odmienią Twój głos

To nie są typowe ćwiczenia oddechowe, w których liczy się głównie praca mięśni decydujących o brzmieniu głosu. To krótki trening, który nauczy Cię głębokiego oddechu, potrzebnego do tego, by lepiej żyć i zachować zdrowie. Nie pozostanie też bez wpływu na to, jak oddychasz, gdy mówisz i śpiewasz.

Ćwiczenie autentycznego brzmienia

Niełatwo być sobą. Trudno pozostać autentycznym, gdy poddajemy się modom i trendom – także w kwestii brzmienia naszego głosu.
Autentyczne brzmienie wymaga po pierwsze odwagi. By pozwolić sobie być innym niż wszyscy, pokazać siebie. Po drugie – wymaga dotarcia do tego pierwszego, naturalnego, organicznego dźwięku, który mógł zagubić się na różnych etapach naszego życia.

Rozwibruj głos i wyprowadź dźwięk z krtani

Miewasz takie dni, gdy głos z trudem wydobywa się z Twojej krtani? Gdy dźwięki tak głęboko siedzą w gardle, czujesz, że brakuje im przestrzeni, swobody, naturalności? Mówimy, że głos „siada” i mocno odczuwamy ból emitowania dźwięków. Wyciskamy je siłą przez zamkniętą przestrzeń, a pierwsze co powinniśmy zrobić, to otworzyć ciało i „paszczę”. Mam dla Ciebie plan ratunkowy na takie dni.

Życzliwym głosem

Bywa, że nasz głos brzmi ostro, sucho, apodyktycznie. Możemy nie uświadamiać sobie tego, że brakuje w nim ciepła i życzliwości. Niekiedy nasze nawyki głosowe lub dźwięki, które wynosimy z rodzinnego domu sprawiają, że tak właśnie brzmimy. Gdy do tego dodamy pośpiech, brak czasu, zagonienie i stres, nietrudno o utratę szczerej życzliwości nie tylko w głosie, ale i w codziennym życiu.

Światło – nosisz je w sobie

Czy aby na pewno? Czy Twój głos brzmi groźnie, ostro? Brakuje mu ciepłej nuty miłości, spokoju i radości? Może ochładza Twoje stosunki z rozmówcami, rodziną, słuchaczami zamiast Cię do nich zbliżać? Odkryj w sobie wewnętrzne światło, które ociepli Twoje wnętrze i które inni usłyszą w Twoim głosie.

Zrób to dziś

Ile razy odsuwasz od siebie wykonanie zadania? Może Twoja lista rzeczy do zrobienia pęka w szwach, a Ty czujesz coraz większy smutek, irytację, bezsilność? Ile razy przekładasz na „kiedyś” rozpoczęcie ćwiczeń, dbanie o formę, zmianę nawyków. Ile razy uciekasz od swoich marzeń, bo wymagają od Ciebie trochę zaangażowania?

Rozgrzej swój głos – aplikacja dla Ciebie

Często powtarzam, że praca głosem łączy w sobie wysiłek sportowca i artysty. Z jednej strony, gdy mówimy, śpiewamy – dzielimy się emocjami, malujemy świat dźwiękiem, tworzymy rzeczywistość, a jednocześnie nasze ciało, mięśnie wykonują powtarzalny wysiłek pochłaniający ogrom energii, który uświadamiamy sobie boleśnie po ciężkim, wymagającym dniu, gdy padamy z nóg, albo gdy nagle tracimy głos.

Wakacyjny trening oddechowy

Wypróbuj każde z podanych ćwiczeń. Wybierz do dalszej praktyki jedno lub wszystkie, którym poświęcisz czas w tym tygodniu. Ćwicz z radością i entuzjazmem. Przygotuj się na nowe odczucia w ciele, obserwuj swoje myśli.

Co u Ciebie słychać?

Odruchowo sięgamy po telefony, smartfony, gdy budzi nas budzik, gdy usłyszymy dźwięk powiadomienia o nowych wiadomościach, lajkach, komentarzach lub wzywa nas praca, z którą łączy nas „silna” więź.
Zatapiamy się w zewnętrznym świecie już od pierwszych chwil. Jeszcze zanim wstaniemy, nasze myśli biegną ku przyszłości, planujemy kolejne działania, zaczynamy się zamartwiać. A gdyby tak przerwać ten automatyczny ciąg?

Pięć Rytuałów Tybetańskich

Zestaw prostych ćwiczeń, które pobudzają i wykorzystują energię. Skutkiem ich regularnego wykonywania jest nie tylko większy poziom energii, ale także lepsze samopoczucie, poprawa stanu zdrowotnego czy wzmocnienie ciała.

Pracuj z energią – ćwiczenia Qi Gong

Energia – nazywana różnie – bywa siłą witalną, chi, qi, praną. Jest, choć jej nie widzimy, to jednak odczuwamy. Najłatwiej jej brak, gdy wyczerpane zasoby wprost ścinają nas z nóg i kładą do łóżka.

Oddech samogłoskowy

Oddychamy płytko, szybko, byle jak. Przez stres, napięcie, pośpiech, zmęczenie, ale także wskutek tego, że dużą część dnia spędzamy w pozycji siedzącej. Niech jednak te przyczyny nie staną się dla nas wymówką. Korzystajmy z okazji, chwili przerwy, by pogłębić oddech, zmieniać swoje nawyki. Umiejętność głębszego oddychania, uaktywnienie aparatu oddechowego są niezbędne do prawidłowego emitowania dźwięków. A gdy wykorzystamy w ćwiczeniach wyobraźnię i dodatkowe dźwięki, praca ta stanie się przyjemniejsza i przyniesie także dodatkowe korzyści. Przekonajcie się na własnej skórze.

Napisz list

Zbyt często wyciągamy błędne wnioski, upraszczamy, uogólniamy i twierdzimy, że inni mają lepiej, mają więcej talentu, lepszą technikę, że innym jest łatwiej, inni potrafią, a to z nami coś jest nie tak. Zazdrościmy tego, czego nie odnajdujemy w sobie. Widzimy jedynie to, co zewnętrzne i nie wiemy, jaką cenę inni płacą za to, co widzą nasze oczy.

Nie wytykaj języka

Znacie to powiedzenie i przypuszczam, że w dorosłym, dojrzałym życiu stosujecie się do zasad dobrego wychowania. Od czasu do czasu, w domowym zaciszu, warto złamać ten zakaz i wystawić język, by odkryć, jak wiele przestrzeni mieści się w naszym głosie.

Przybliżamy dźwięk

Dźwięk, który powstaje głęboko w ciele, musimy w kolejnym etapie emisji głosu wysłać w przestrzeń. By był dobrze słyszalny, nośni, bogaty w brzmienie, musimy skierować falę głosową przez otwartą drogę, aż do ostatniego jej etapu – do warg.

Relaks na 5

Odprężenie ma znaczenie. Jest ważne, ponieważ zrelaksowane ciało to zdrowsze ciało, odprężony umysł to umysł bardziej kreatywny, skoncentrowany na działaniu. Gdy śpiewamy, pracujemy głosem, przemawiamy – opanowanie napięć i eliminowanie skutków stresu czy tremy to podstawowy warunek zdrowej emisji głosu.

Oddechowo – dźwiękowa rozgrzewka

Jeśli po świątecznej przerwie nie wróciliście jeszcze do formy, Waszym głosom brakuje energii, oddech nie współpracuje z dźwiękiem – przez najbliższe dni, kilka razy dziennie, wykonajcie to proste ćwiczenie. Możecie je wpisać także do codziennego zestawu ćwiczeń rozgrzewających głos.

Twoje codzienne minimum dla głosu

Bazowe ćwiczenia, które wykonać możesz wplatając je między codzienne czynności. Wykorzystaj czas, gdy robisz śniadanie, jedziesz do pracy, bierzesz prysznic, a nawet wtedy, gdy jeszcze w łóżku przeciągasz się po przebudzeniu.

Alfabetycznie – ćwiczenie oddechowe i artykulacyjne o poranku

Aby obudzić w sobie głos, ten najlepiej brzmiący, porywający tłumy, wzbudzający emocje, trzeba go o poranku do pracy pobudzić. Te pierwsze godziny naszego dnia mogą być trudne dla krtani, bo całe ciało powoli przygotowuje się do aktywności.

Odwrócone ćwiczenie oddechowe z książką

Nie ma chyba osoby, która ucząc się emisji głosu nie zetknęła się, albo chociaż nie słyszała o ćwiczeniu oddechowym, w którym na brzuchu umieszczamy jedną lub więcej książek. Jednak w oddychaniu podczas mówienia i śpiewania potrzebujemy uruchomić więcej grup mięśniowych, po to, by kontrolować ruchy przepony. Jeśli tego nie zrobimy (a możemy tylko poprzez kontrolę pracy różnych grup mięśniowych), przepona bez naszego udziału, w dość szybkim tempie pozbędzie się powietrza, które jest nam potrzebne do emitowania dźwięków. Ćwiczenie to uczy świadomości ciała, ruchów oddechowych.

Oddech NAULI

Gdy większość dnia spędzamy siedząc, zapominamy o dobrej postawie. To z kolei wpływa na to, jak oddychamy i jak funkcjonują narządy wewnętrzne. Gdy źle oddychamy, cierpi nasze ciało, cierpi umysł, gdyż mózg potrzebuje odpowiedniej ilości tlenu. Gdy go brakuje – czujemy zmęczenie, osłabienie, brak nam energii, sił witalnych, koncentracji.

“Oooommm..” dla zdrowia

Dźwięk „oooommmm…” często stosowany w kształceniu i terapii głosu to doskonały sposób na wzmocnienie narządu głosowego i podniesienie naszej odporności. Warunek jest jeden – konsekwentne jego praktykowanie, co najmniej dwa razy dziennie, przez kilka minut.

Medytacja dla rozluźnienia

Gdy życie z różnych powodów zaczyna przyśpieszać, trudno się zatrzymać i łatwo stracić chwile, w których żyjemy. Brakuje nam obecności, bycia tu i teraz – cierpi na tym nasz oddech, całe ciało funkcjonuje w trybie mobilizacji i walki. Umykają nam emocje, ważne myśli, tracimy koncentrację, gubimy siebie. Jeśli nie zatrzymamy stresu i jego wpływu, ucierpią na tym również struny głosowe. Duża ilość napięć, ich kumulacja w ciele jest ogromną przeszkodą w wydobyciu głosu naturalnego, wolnego, takiego, który wyrazi nas w pełni. Stąd konieczność opanowania umiejętności rozluźniania ciała. A ponieważ sposobów i możliwości jest dużo, warto próbować znaleźć swój ulubiony lub nauczyć się nowego.

Hej!!! Wydobądź z ciała siłę głosu

Napięcie w ciele – wróg numer jeden dobrego brzmienia. Gdy ciało jest rozluźnione, pozwala sobie na lepszy, głębszy niż w stresie, czy powstający pod wpływem nawykowych napięć, oddech. Dzięki temu fałdy głosowe mogą pracować swobodnie i wydobywać najlepsze jakościowo dźwięki.

Krótka gimnastyka oddechowa

Oddech – daje głosowi siłę, nośność i dobre brzmienie. Ciału przywraca energię lub wycisza je. Dobrze zacząć dzień od krótkiej oddechowej gimnastyki i powtarzać ćwiczenia w ciągu dnia, gdy potrzebujemy wzmocnić ciało, rozluźnić umysł i doładować głos.

Spotkaj się z drugim człowiekiem

„Zbyt często spędzamy dużo czasu, a czasem nawet całe życie, u boku ludzi- w tym bliskich- którzy nas nie dostrzegają, którzy są obok ciałem, ale zachowują się, jakby byli nieobecni. W ten sposób czujemy się dużo bardziej samotni, niż gdybyśmy naprawdę byli sami” (F. Saldmann). Bywa, że my sami jesteśmy tymi „nieobecnymi” dla innych.

Stań się górą

Bądź górą, gdy stres, problemy, szara codzienność próbują zachwiać Twoim poczuciem własnej wartości, wewnętrzną siłą. Bądź górą, gdy lęk i trema odbierają Ci głos i dobre brzmienie. Bądź górą, gdy brakuje Ci skupienia i wtedy, gdy tracisz kontakt z własnym ciałem. Bądź górą, by pełniej żyć tu i teraz, po swojemu, w radości, bez presji.

Nie takie trudne grupy spółgłoskowe

Grupy spółgłoskowe, czyli połączenia spółgłosek w wyrazach, na granicy wyrazów sprawiają wiele problemów. Potrzeba energii, precyzji działania i … gimnastyki, by dźwięki wyartykułować dokładnie. W przeciwnym razie narażamy się na to, że słuchacz usłyszy nie to, co chcieliśmy powiedzieć – np. zamiast „pierwsi” usłyszy „piersi”…

Wzmacnianie dźwięku

Wyobraźnia w ćwiczeniach głosu często pozwala nam wydobyć dźwięk, skupić go, wzmocnić i ukierunkować. Dzięki niej, dzięki odwołaniu się do obrazów, odczuć wizualnych i dźwiękowych możemy techniczne elementy wypracować bez zbędnych napięć.

Wyciszające liczenie

Gdy codzienne problemy mącą spokój umysłu, gdy ciało przypomina zbyt ciasny kaftan, skupmy swoją uwagę na oddechu. Proponowane ćwiczenie to lekarstwo na codzienny stres, pomoc w sytuacji, gdy zjada nas trema i sposób na relaks dostępny w każdej chwili. Im mniej napięć w ciele, tym łatwiej i lepiej operujemy aparatem głosowym.

Leniwa pobudka głosu

Bywają takie dni, w których już od samego rana nie mamy ochoty otwierać ust. Nie mamy ochoty na rozmowy, brakuje energii do śpiewania. W takie dni nie warto na siłę wymuszać dźwięków. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na milczenie, to postarajmy się o to, by w łagodny sposób zachęcić ciało do współpracy. Niech leniwa pobudka głosu stopniowo obudzi entuzjazm do dalszego działania.

Na wieszaku

Wizualizacja nie wymaga wielkich ćwiczeń, a do tego możemy ją zastostować prawie wszędzie. Także po, by przed przystąpieniem do ćwiczenia głosu lepiej się nastroić i przygotować ciało. Proste ćwiczenie będzie pomostem, który ułatwi ciału wejście w przyjemniejszy stan bycia, sprzyjający nauce.

W tempie “slow”

Każdy z nas żyje w swoim tempie, porusza się w innym rytmie, inną ma rutynę dnia codziennego. Możemy codziennie wykonywane czynności wykorzystać także jako relaksujący przerywnik, czas na głębszy oddech, uspokojenie myśli. Te najprostsze ćwiczenia doskonale pomagają w pozbyciu się napięć. Osłabiają negatywny wpływ stresu na ciało i umysł i nie trzeba się do nich specjalnie przygotowywać, szukać na nie czasu w napiętym terminarzu.

Dźwięk z przysiadem

Ciało lubi aktywność, ruch. Gdy połączymy ruch z dźwiękiem, zauważymy, że ruch pomaga nam w wydobyciu z ciała dźwięków silnych, naturalnych, w sposób pozbawiony wysiłku.

Na palcach

Nie zawsze pamiętamy o tym, że prawidłowa postawa ciała jest bazą do emitowania dźwięków bez większego wysiłku. W ciągu dnia warto zadbać o to, by ją poprawić; zmęczenie, stres, trema mogą wpłynąć na jej zniekształcenie. Zajmie to tylko chwilę, a nam będzie łatwiej i przyjemniej wydobywać dźwięki.

Skacz i krzycz

Usuń wewnętrzne hamulce, pozwól sobie na swobodny, radosny krzyk, a Twoje ciało inaczej wydobędzie dźwięk – sprawdź to na własnym głosie.

Wyłącz się

Nie mamy czasu na ćwiczenia, odpoczynek, swoje pasje – najlepsza z naszych wymówek. Jeden przycisk i zyskasz trochę czasu w ciągu dnia.

Językowe wygibasy

Nie ma innej drogi do osiągnięcia sprawności, siły i precyzji artykulacyjnej jak poprzez ćwiczenia. Bywa, że jest to trudna, wymagająca praca nad konkretnymi dźwiękami. Językowe wygibasy to luźna propozycja ćwiczenia artykulacyjnego, którą możecie wpleść w codzienną pracę nad głosem lub wykorzystać jako element rozgrzewki i przygotowania narządu głosowego do pracy.

Odblokuj kolana

Jeden z często spotykanych problemów naszych ciał – zablokowane kolana. Przyczyna odczuwanego przez nas bólu w dolnej części kręgosłupa oraz zablokowania przepływu energii w ciele. Według A. Lowena ( Duchowość ciała), odblokowanie kolan da nam bardziej sprężysty krok i sprawi, że poczujemy lepszy kontakt z ziemią (tzw. ugruntowanie, uziemienie).

Gwizdanie wzmocni Twój głos

Niektórym sprawia problemy, ale wytrwałe próby pozwolą dojść do perfekcji.Gwizdanie to doskonałe ćwiczenie całego aparatu głosowego. Angażuje oddech, narządy artykulacyjne, wzmacnia je, uczy odpowiedniego wykorzystania powietrza.

Trening rozciągający

Rozciąganie mięśni to obowiązkowe ćwiczenia sportowców. Większość naszych fizycznych ćwiczeń także powinna kończyć się rozciąganiem mięśni. Ale rozciąganie mięśni, często zmęczonych fizycznym wysiłkiem lub złymi nawykami naszej postawy to doskonały sposób na wieczorne wyciszenie lub poranną porcję ćwiczeń, która przygotuje ciało do pracy głosem.

Rozwibrowanie głosu, rozbudzenie rezonatorów

Ćwiczenie, które pobudza odczuwanie wibracji w głosie, rozbudza rezonatory, a przy okazji gimnastykuje język. Doskonałe jako rozgrzewka lub przerywnik, gdy czujemy znużenie i zmęczenie.

Codzienny spacer

W zwykłych, codziennych czynnościach odkrywamy to, czego nie widać, nie słychać, docieramy do tego, co siedzi w naszych głowach, sercach i myślach. Wykorzystaj codzienny spacer do odkrywania siebie, wzmacniania głosu, pracy nad kondycją i oddechem.

Pięć prostych sposobów na stres

Stres i napięcia to przyczyna wielu schorzeń i poważna przeszkoda dla zdrowego wydobywania dźwięków mówionych i śpiewanych. Jeśli regularnie pozbywamy się napięcia z ciała, stres i jego skutki nie będą się kumulować, a co z tym idzie, będziemy w lepszej formie psychofizycznej i łatwiej będzie nam wykorzystać potencjał swojego głosu.

Plan na zdrowie

Krótkie ćwiczenie, które zachęca do refleksji, szczerego, uczciwego spojrzenia na swoje życie, zdrowie, nawyki.
Jego celem jest przygotowanie planu działania, który poprawi jakość naszego zdrowia, życia i głosu.

Usłysz swój głos w ciszy

Cisza. Tak bardzo jej brakuje. Boimy się jej, bo zmusza nas do spotkania z samym sobą, zmierzenia się z myślami, problemami, których nie chcemy. Jest nam potrzebna dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Pozwala nam odpocząć. Każda okazja jest dobra, by zanurzyć się w jej dźwiękach.

Oddech radości

Ćwiczenie, które powstało pod wpływem lektury i pracy z książką ” Spokój umysłu. Jak być w pełni obecnym” Thich Nhat Hanh. Polecam tym, którzy chcą pozbyć się napięć i rozbudzić w sobie radość.

Wybijanie samogłosek

Ćwiczenie poprawia artykulację, wymowę samogłosek, wpływa na motorykę narządów mowy, prowadzi do usprawnienia komunikacji.

Wołaj całym ciałem

Zamiast krzyku, w sytuacjach, których donośny głos jest szczególnie potrzebny, można posłużyć się wyobraźnią i techniką wołania całym ciałem.
Poniższe ćwiczenie pozwoli Ci tę umiejętność wytrenować.

Ćwiczenie oddechowe ze słomką – wersja rozszerzona

Oddychanie przez słomkę jest jednym z podstawowych ćwiczeń oddechowych w emisji głosu. W wersji rozszerzonej mogą wykonywać je osoby początkujące oraz zaawansowane. Ćwiczenie wg J.B.Rodgers poprawia świadomość własnego oddechu, wzmacnia mechanizm podparcia oddechowego, uczy połączenia dźwięku z oddechem.

Oswajanie naturalnego głosu

W trakcie dorastania, dojrzewania, wchodzenia w nowe grupy i role społeczne wielu z nas traci umiejętność mówienia i posługiwania się swoim naturalnym głosem. Za maskami i przebraniami chowamy nasze pierwotne dźwięki w obawie, że nie zostaniemy zaakceptowani. Poniższe ćwiczenie ma nam pomóc w powrocie do dźwięków naszego ciała – wolnych, swobodnych, naturalnych i pierwotnych.

Wahadełko – ćwicz precyzyjne ruchy języka

W tym ćwiczeniu w szczególny sposób liczy się precyzja. W szybkim tempie ćwiczenie wykona każdy, ale nieprawidłowo. Każdy element ćwiczenia jest ważny – tempo, opuszczenie żuchwy, dokładny ruch języka.

Opłacz problemy

Płacz ma uzdrawiającą moc. Natychmiast uwalnia od zgromadzonych napięć. Każda łza zamienia się w iskierkę radości. Jeśli problemy i kłopoty się nawarstwiają, czujesz, że za chwilę wybuchniesz – pozwól sobie na to. Łzom może towarzyszyć krzyk, jęk, wycie.

Obudź swój głos, udźwięcznij go

„Nie wytykaj języka, bo …” Zapomnijcie o tym powiedzeniu, bo w tym ćwiczeniu wytykanie języka jest jak najbardziej wskazane. Poniższe ćwiczenie pomaga obudzić krtań (zwłaszcza w gorsze pod względem energii dni), rozluźnić ją, przygotować aparat dźwiękowy do wydobywania głosu, optymalnie go ustawić.
Regularnie wykonywane udźwięcznia głos i ociepla jego brzmienie.

Zmień nastawienie by pokonać stres

Nie możemy zmienić wielu rzeczy, spraw, zadań czy obowiązków w naszym życiu. Ale zawsze możemy zmienić swoje nastawienie do nich. Dzięki takiej zmianie możemy odczuć więcej swobody i odprężenia.

Krótki wierszyk artykulacyjny

Krótkie ćwiczenie artykulacyjne, które jednak mocno angażuje nasze narządy mowy. Pełne pułapek i trudności. Poprawi sprawność i zwiększy elastyczność głównie warg, języka.

Ćwiczenia na odblokowanie krtani

Ćwiczenia mają za zadaniem przywrócić swobodny przepływ energii, jeśli dostrzegasz u siebie zablokowanie czakry gardła.
Wypróbuj każde z nich i wybierz te, które najlepiej Ci służą.

Prosty sposób na obudzenie głosu

Jedne z najlepszych, najprostszych ćwiczeń, które możemy wykonać, aby obudzić ciało i głos. Dla śpiewających i dla tych, którzy dużo mówią.

Kojąca natura

Posłuchaj kojących dźwięków natury. Odpręż się i odpocznij.

Ćwiczenia odprężające

Poznaj kilka ćwiczeń, które napełnią Cię pozytywną energią. Rozluźnij się i zatrzymaj. Przypatrz się sobie, poczuj więcej.

Ćwiczenia postawy ciała

Zapraszam Cię do praktycznych ćwiczeń, których celem jest uzyskanie prawidłowej postawy ciała podczas emisji głosu. Ale nie oszukujmy się- taka postawa jest także źródłem zdrowego funkcjonowania, Dlatego warto zmienić nawyki i czasem dać się ponieść wyobraźni. To właśnie ona niech będzie Twoim przewodnikiem w ćwiczeniach.

Ćwiczenia rozwoju osobistego

Kilka sposób na codzienne praktyki, dzięki którym poczujesz się lepiej, poznasz siebie i pozbędziesz się napięć negatywnie wpływających na głos.

Czyj głos?

Czyj głos podziwiasz i dlaczego? Czy Twój głos będzie przywoływał miłe wspomnienia?

Oddech osłabiający niepokój

Autorka tego ćwiczenia – Stella Weller – nazwała je niefarmakologicznym środkiem uspokajającym. Polecane jest w sytuacji stresu, niepokoju, paniki lub gniewu.

Kojące dźwięki

Słuchaj dźwięków, które przynoszą ukojenie, odprężenie, rozluźnienie.

Udźwięcznianie głosu

Ćwiczenia, które obudzą w Twoim głosie więcej wibracji i udoskonalą jego brzmienie.

Zwolnij – ćwiczenie wg Osho

Od czasu do czasu zrób wszystko, co w Twojej mocy, by zwolnić tempo swojego życia. Obserwuj, co zyskujesz dzięki takiej zmianie.

Śpiewaj swoje imię

Poznaj odczucia, obrazy, emocje towarzyszące śpiewaniu do siebie. Usłysz swój głos w tej sytuacji.

Oczyszczanie ciała

Ćwiczenie, wg mnie bardzo cenne, dla każdego, kto pracuje głosem lub śpiewa. Choć nie ma w nim żadnego elementu wokalnego działania, to pozwala na dostrzeżenie i wyeliminowanie tego wszystkiego, co może powodować napięcia w ciele, a tym samym wpływać na nasz głos. Ćwiczenie to poprawia także jakość naszego życia, czyni nas bardziej świadomymi siebie.

Oddech drwala

Ćwiczenie, które mocno angażuje mięśnie oddechowe i jednocześnie pomaga pozbyć się negatywnych emocji.

Co Cię łapie za gardło?

Ćwiczenie polecam przede wszystkim osobom, które mają przewlekłe lub powracające problemy z gardłem i krtanią (bóle, stany zapalne), tym, którzy odczuwają trudności w wyrażaniu emocji, mają wrażenie zablokowanej krtani, zablokowanego, stłumionego głosu.

Zaopiekuj się sobą

Zaopiekuj się sobą, by poczuć się lepiej, zdrowiej, by odzyskać siłę i motywację.

Jakim człowiekiem muszę się stać, aby

Ćwiczenie, którego autorem jest Anthony Robbins. Celem tego ćwiczenia jest uświadomienie sobie tego, co jest nam potrzebne, by osiągnąć to, do czego dążymy. Mamy różne cele w życiu, a ich realizacja często wymaga od nas zmian.

Medytacja z mantrą

Ćwiczenie to uspokaja, wycisza oraz wzmacnia głos. Powtarzaj je 1-2 razy dziennie przez kilka – kilkanaście minut. Obserwuj zmiany, jakie wywołuje.

Oddychanie przez słomkę

Ćwiczenie dla tych, którzy chcą pozbyć się napięcia i wzmocnić okolice brzucha oraz wydłużyć wydech.

Ulga w stanach zapalnych dróg oddechowych

Bhastrika – to ćwiczenie lecznicze proponowane przez Andrzeja Wasilewskiego. Przynosi ulgę w stanach zapalnych nosa, gardła i klatki piersiowej, pomaga także w leczeniu astm, poprawia krążenie krwi.

Oddech brzęczącej pszczoły

Ćwiczenie rozluźnia, odpręża ciało, poprawia samopoczucie i w delikatny sposób rozgrzewa fałdy głosowe.

Natychmiastowe zwiększanie pewności siebie

Jak poczuć się pewniej? Zaprogramuj swój umysł i ciało w sposób, w jaki proponuje Paul McKenna. Ćwicz tak często, jak się da. Wzrost pewności siebie może nastąpić od razu lub stopniowo przy powtarzaniu ćwiczenia.

Zerwij z rutyną

Sprawdź, jak niewielkie zmiany mogą zmienić Twoje życie.

Twój własny dźwięk

Ćwiczenie rozluźnia, otwiera ciało i krtań, pomaga znaleźć swój unikalny ton, pozbyć się blokad i znaleźć swój rytm działania. Wpływa również na stan ducha i relacje międzyludzkie.

Kolory w pracy nad głosem

Siłę i oddziaływanie kolorów można wykorzystać w pracy nad głosem i dążeniu do samorozwoju. Poniżej kilka propozycji ćwiczeń.

Symfonia dźwięków

Wsłuchaj się w dźwięki otoczenia. Naucz się odprężać gdziekolwiek jesteś.

Ćwiczenia fonacyjne cz.2

Ćwiczenia z wykorzystaniem samogłosek, wzmacniające głos, przeznaczone dla osób ze zdrową krtanią.

Sztuka uśmiechu

Uśmiechem rozpuść napięcia w ciele i poczuj się lepiej.

Określ swoje cele

Czy wiesz czego chcesz? Czy wiesz, dokąd zmierzasz, co chcesz osiągnąć?
Jak w każdej dziedzinie życia, tak i w pracy nad głosem niesamowicie istotne jest określenie tego, do czego dążysz. Może spytasz po co marnować czas na coś takiego. Nie będę Cię zmuszać ani przekonywać na siłę. Chcę Ci jedynie pokazać, jak ważne jest określenie TWOICH WŁASNYCH CELÓW, TEGO, CZEGO PRAGNIESZ I DO CZEGO ZMIERZASZ.

Relaksujący oddech i dźwięk

Łatwe ćwiczenie oddechowe z dźwiękiem, które możesz wykonać, aby pozbyć się niechcianych napięć i wzmocnić swój głos.

Rozpuszczone ciało

Jedno z najłatwiejszych do wykonania ćwiczeń rozluźniających.

Pierwsze ćwiczenia oddechowe

Kilka prostych ćwiczeń dla każdego – na dobry początek, by uświadomić sobie swój oddech, pozbyć się napięć, udrożnić nos, oczyścić gardło oraz pogłębić oddech.

Praca z wewnętrznym dzieckiem

Praca z wewnętrznym dzieckiem, odkrywanie dziecka w sobie to nie powrót do dziecinnych zachowań, ale przywrócenie sobie prawa do tego wszystkiego, co jest charakterystyczne dla dziecka (radości, otwartości, szczerości, odwagi, kreatywności itd.). Nie mamy być infantylni, tylko stać się osobami żyjącymi pełnią życia. Aby tak się stało często trzeba wrócić i „przepracować” nadużycia fizyczne, psychiczne, których dopuścili się inni.

Medytacja wg Bensona

Krótka rozluźniająca medytacja, która pomoże obniżyć poziom stresu w ciele.

Energia dźwięku – ćwiczenie podstawowe

Czy wiesz, że na wydobywanie wielu dźwięków nie dajemy sobie przyzwolenia? Każdy z nas ma ograniczony repertuar, z którym czuje się bezpiecznie. Ujawnienie innych może wiązać się z przykrymi doznaniami lub reakcjami otoczenia, które wpływają naszą samoocenę. Im więcej dźwięków pozwalamy sobie wydobywać, tym bogatsza jest nasza ekspresja i łatwiejsze porozumienie z drugim człowiekiem.

Relaks do góry nogami

Łatwe do wykonania ćwiczenie, które nie tylko odpręży ciało, ale także poprawi krążenie.

Przykładowe zestawy ćwiczeń motoryki narządów artykulacyjnych

Przykładowe zestawy ćwiczeń motoryki narządów artykulacyjnych dla osób, które nie mają problemów logopedycznych, głosowych, a także problemów w zakresie funkcjonowania stawu skroniow-żuchwowego. W przeciwnym wypadku oraz w razie wątpliwości należy skonsultować się z logopedą, fizjoterapeutą lub lekarzem foniatrą.

Masaż splotu słonecznego

Krótkie ćwiczenie, które uaktywni obszar spolu słonecznego, przyniesie rozluźnienie nadbrzusza.

Kotwice relaksacji

Kotwice relaksacji to sygnały, dzięki którym możemy przerwać reakcję naszego ciała na stres, wyciszyć się, poczuć przypływ energii, rozluźnić się. Tworzymy je wykorzystując ciało, dźwięki, obrazy, myśli i odczucia. Przypominają nam one o tym, że mamy pozostać spokojni i zrelaksowani.