Kto za tym stoi?

Nazywam się Sylwia Prusakiewicz-Kucharska.

Jestem trenerem emisji głosu, logopedą dla dorosłych i logopedą dla wokalistów, terapeuta miofunkcjonalnym oraz pedagogiem.

Stworzyłam easyvoice.pl w 2006 roku, by dzielić się pasją, jaką była i jest praca z ludzkim głosem.

Od 2006 r. pracuję tylko z osobami dorosłymi, prowadzę w całej Polsce szkolenia, warsztaty oraz zajęcia indywidualne (online i stacjonarnie w Toruniu) i … kocham to!

Co robię zawodowo?

 • otwieram i ćwiczę głosy
 • pomagam odkryć tego, co najlepsze w każdym głosie
 • uczę autentyczności, bycia sobą także poprzez głos
 • wspieram (wy)mowę dorosłych i młodzieży
 • pomagam wokalistom między innymi w przezwyciężaniu trudności, napięć krtani, problemów artykulacyjnych i emisyjnych
 • rehabilituję głosy
 • wspieram krtań podczas choroby
 • przygotowuję do nagrań, wystąpień, podcastów, prezentacji, koncertów
 • uczę, jak oswoić tremę i stres towarzyszący wystąpieniom
-> sprawdź, jak możesz to zrobić ze mną:
na www.sylwiakucharska.pl oraz podczas szkoleń i warsztatów 
 • a w easyvoice.pl:
 • tworzę i rozwijam psychologię głosu
 • popularyzuję wiedzę na temat głosu i jego psychofizycznych uwarunkowań
 • pokazuję, jak wiedza o głosie i praca nad głosem zmieniają się na przestrzeni lat
 • motywuję do dbania o głos
 • inspiruję do rozwijania głosu
 • piszę artykuły, tworzę publikacje, kursy i materiały wspierające pracę nad głosem, rozwój jego możliwości

Dlaczego to robię?

Najpierw (ok. 2003-2004 roku) był pomysł, żeby w czasach, gdy Internet dopiero raczkował, a ja zaczynałam moją drogę zawodową mając już za sobą doświadczenia pracy z głosem i nad głosem, pokazać ludziom to, co sama odkryłam. Że można inaczej, że warto spojrzeć na głos głębiej – jako część nas. Że warto wziąć pod uwagę to, jak się czujemy albo co myślimy także o sobie. Że głos to nie tylko dźwięk, ale i treść – czyli człowiek. Jego emocje, myśli, przekonania, ciało połączone wspólną nicią.

Tak doszłam do wniosku, że w nauce śpiewu, w kształceniu głosu brakuje pewnego elementu – psychologicznych czynników, które w ogromnym stopniu kształtują głos i jego brzmienie.

To doprowadziło mnie to tworzenia treści, które nazwałam psychologią głosu.

Kolejne kroki pokazały mi, że jestem na dobrej, mojej, drodze. Dostęp do wiedzy był jeszcze ograniczony (nie każdy miał Internet czy telefon komórkowy). A ja szukałam, drążyłam, uczyłam się dalej, czytałam, by rozwijać easyvoice.pl i moje umiejętności jako trenera głosu.

Pewnego dnia zrozumiałam, że to moja misja, moje zadanie. Dostałam umiejętności, które pozwalają mi je wypełniać. I głęboko w sercu czuję, że to, co robię jest potrzebne, ma sens.

Jak pracuję?

Nie potrafię oderwać krtani od ciała, oddzielić jej od głowy i pozbawić serca. Dlatego pracując z głosem pracuje z całym człowiekiem.

Krtań jest elementem większego psychofizycznego systemu, który musimy uwzględnić chcąc osiągnąć najlepsze brzmienie bez większego wysiłku. Praca nad głosem i mową to również praca z ciałem i umysłem, emocjami.

Na swojej drodze spotkałam różnych nauczycieli, których wiedza i umiejętności wzbogaciły mój zawodowy warsztat, między innymi Olga Szwajgier, Dean Kaelin, prof. Katherine Verdolini Abbott, Sarah L. Schneider, Jackie Gartner-Schmidt,  Janice Chapman, Dr Ilter Denizoglu, Johan Sundberg, Jacob Lieberman czy udział w szkoleniach Radiowej Akademii Umiejętności Polskiego Radia.

Duży wpływ na moją drogę zawodową miały również prace Patsy Rodenburg, Cicely Berry. Maxwella Maltza (psychocybernetyka), Alexandra Lowena (bioenergetyka), Cathrine Sadolin (CVT, Complete Vocal Technique), Jo Estill (EVT, Estill Voice Training), Doroty Kędzior (Technika Alexandra), Louise Hay (miłość do siebie).

Aktualizuję wiedzę o głosie zgodnie z współczesnym stanem nauki. Wykorzystuję metody i techniki, które opierają się na anatomii i fizjologii głosu. Wykorzystuję także elementy pracy z ciałem i umysłem, sięgam po obszary wiedzy nie wiązane z pracą nad głosem.

Lubię i umiem się uczyć. Ciągle mam w sobie głód wiedzy, dzięki czemu się rozwijam i mogę jeszcze lepiej zaopiekować się głosem oraz efektywniej uczyć emisji głosu

Gdybym nie była trenerem głosu i logopedą, byłabym nauczycielem albo fizjoterapeutą. Odkąd pamiętam chciałam uczyć i pomagać.

Prywatnie

Jestem żoną, mamą dwójki nastolatków. Kocham muzykę, las, kwiaty, góry i spacery. Wolę rower od samochodu, kawę od herbaty. Czytam, najczęściej kilka książek jednocześnie. Mam więcej pomysłów niż czasu na ich realizację. Odpoczywam najczęściej aktywnie, jeśli siedzę to z pędzlem, drutami, wełną i sznurkami. Lubię też posiedzieć w ciszy i zaczynać dzień łapiąc promienie słońca.

Zapraszam Cię do wspólnego odkrywania własnego głosu i samego siebie. 

Kontakt

Zainteresowanych zakupem reklam i współpracą w zakresie kampanii partnerskich zapraszamy do kontaktu: 

ws. reklam i kampanii dedykowanych: Karol Kucharski, karol@easyvoice.pl

ws. warsztatów i szkoleń: Karol Kucharski, karol@easyvoice.pl

ws. merytorycznych, serwisów www oraz publikacji w mediach
Sylwia Prusakiewicz – Kucharska, sylwia@easyvoice.pl