Kategoria

Anatomia i fizjologia

Znajdziesz tu informacje na temat budowy narządu głosowego – wszystkich elementów, które pozwalają Ci emitować dźwięki oraz procesów, które zachodzą w naszym ciele, gdy wydobywamy głos.

Trakt głosowy – poznaj ważną część Twojego głosu

Zanim na wylocie naszych ust pojawi się dźwięk, wiele musi zadziać się w ciele i w głowie. By ton, który powstanie w krtani miał kolor, siłę i stał się czymś, co możemy zrozumieć – musi przebyć drogę, podczas której zostanie odpowiednio wzmocniony i uformowany. Ta droga wiedzie przez trakt głosowy. Jeden z najważniejszych elementów naszego głosowego aparatu.

Przepony w ciele ważne dla głosu cz.1

Gdy mówimy o przeponie, nasza uwaga automatycznie kieruje się na jeden z większych mięśni oddechowych w naszym ciele – przeponę. Oddziela ona jamę klatki piersiowej od jamy brzucha. Ale warto wiedzieć, że przepon w ciele mamy więcej niż ta, oddechowa. I są też inne, które istotne są dla nas z punktu widzenia mowy i śpiewu.

Jak śpiew wygląda od środka

Fascynujące jak wspaniale działa narząd głosu. Tyle różnych elementów współpracuje, by wytworzyć pojedynczy dźwięk. Dzięki naukowcom i rozwojowi nauki i techniki coraz częściej możemy zobaczyć, jak wygląda mówienie i śpiewanie od wewnątrz.

Jak zmienia się głos?

Krtań zaczyna się formować w 32 dniu życia płodowego. Kiedy
przychodzimy na świat, jesteśmy wyposażeni we wszystko, co jest nam
potrzebne do perfekcyjnego używania swojego głosu. Z chwilą wydania
pierwszego krzyku rozpoczyna się nasze głosowe funkcjonowanie, które
rozwija się początkowo na bazie naturalnych odruchów. Z chwilą
urodzenia krtań nie przestaje się rozwijać. Z wiekiem będzie się
powiększać i zmieniać swoje położenie. Zmiany – zachodzące nie tylko w
narządzie głosowym, ale i w całym organizmie – powodują, że zmienia się
zakres wydobywanych dźwięków i możliwości głosu.

Mutacja

Mutacja to przemiana krtani w dojrzały narząd. Zachodzi pod wpływem zmian hormonalnych,  w okresie dojrzewania płciowego. W wyniku przemian zachodzących w budowie narządu głosowego, zmienia się brzmienie głosu. Mutacja występuje w głosach żeńskich i męskich – u mężczyzn, ze względu na większą intensywność zmian, jest ona bardziej zauważalna

Prawidłowa fonacja

Fonacja to tworzenie dźwięku. Jest to proces, który zachodzi w krtani i
prowadzi do powstania tzw. dźwięku krtaniowego.Aby doszło do
wytworzenia dźwięku konieczne jest współdziałanie systemu  krtaniowego
i oddechowego

Część głosotwórcza narządu głosu

Część głosotwórcza narządu głosu, czyli aparat fonacyjny obejmuje krtań z mieszczącymi się w niej fałdami głosowymi oraz system nerwów krtani. Zadaniem tej części narządu głosowego jest wytworzenie fali dźwiękowej (głosu), tonu podstawowego, czyli fonacja.

Część motoryczna narządu głosowego

Część motoryczna narządu głosu to tak zwany aparat oddechowy. Dzięki niej możliwy jest wdech i wydech (wymiana gazowa) oraz oczyszczenie, nawilżanie i ogrzanie wdychanego powietrza.Odpowiada ona przede wszystkim za wytworzenie strumienia powietrza, o odpowiednim ciśnieniu, niezbędnego do fonacji, czyli tworzenia dźwięku.

Jak powstaje głos?

ImageLudzki głos, zarówno w formie mowy, jak i śpiewu powstaje jako wynik współdziałania aparatu oddechowego, krtani (w której mieszczą się fałdy głosowe) oraz jamy gardłowej, ustnej i nosowej. Ten wysoko wyspecjalizowany proces nie miałby racji bytu, gdyby nie nadzór głównego ośrodka naszych życiowych czynności, emocji i zachowań – mózgu i układu nerwowego. Dzięki temu możliwe jest połączenie i skoordynowanie  działań wszystkich mechanizmów i procesów niezbędnych do zaistnienia głosu. Dzięki temu również funkcja głosowtórcza narządu głosowego splata się z jego funkcją emocjonalną, pozwalając między innymi na wyrażanie poprzez głos wewnętrznych stanów emocjonalnych.

Właściwości głosu

Image Głos jako zjawisko akustyczne, efekt skoordynowanych czynności psychofizjologicznych, posiada kilka specyficznych właściwości.Są to: wysokość, głośność, natężęnie, barwa i czas trwania.

Budowa narządu głosowego

Aparat głosowy to zespół narządów, które współdziałają w procesie wytwarzania głosu-w mowie i w śpiewie. Narządy te podlegają kontroli ze strony układu nerwowego, który koordynuje i harmonizuje ich działania.