Odwrócone ćwiczenie oddechowe z książką

Nie ma chyba osoby, która ucząc się emisji głosu nie zetknęła się, albo chociaż nie słyszała o ćwiczeniu oddechowym, w którym na brzuchu umieszczamy jedną lub więcej książek. Jednak w oddychaniu podczas mówienia i śpiewania potrzebujemy uruchomić więcej grup mięśniowych, po to, by kontrolować ruchy przepony. Jeśli tego nie zrobimy (a możemy tylko poprzez kontrolę pracy różnych grup mięśniowych), przepona bez naszego udziału, w dość szybkim tempie pozbędzie się powietrza, które jest nam potrzebne do emitowania dźwięków. Ćwiczenie to uczy świadomości ciała, ruchów oddechowych.

Jedna z takich grup mięśni zlokalizowana jest w odcinku lędźwiowym. Aby uświadomić sobie aktywność tego obszaru wykonamy ćwiczenie oddechowe z książką, ale w pozycji na brzuchu, książka będzie umieszczona na plecach.

Przygotuj książkę, niezbyt ciężką.

Połóż się na brzuchu, nogi wyprostowane, lekko rozstawione, ręce wzdłuż ciała, głowa skręcona w bok, opierasz się na policzku. Na plecach, w okolicy lędźwi połóż książkę. Zacznij swobodnie oddychać, obserwuj wdech i wydech. Zauważ jak książka na plecach unosi się z wdechem i opada z wydechem. Wczuj się w to, jak pracuje ciało, jak okolica lędźwi rozszerza się, rozciąga podczas wdechu, następnie opada, kurczy się podczas wydechu. Powtórz kilka razy. Zapamiętaj odczucia i ruchy ciała.

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia