Dlaczego ćwiczenia głosu powodują ból?

Zacznijmy od tego, że prawidłowo wykonane ćwiczenie, nie powoduje bólu, wysiłku, dyskomfortu. Jednak zdarzają się sytuacje, w których po zakończonym treningu mogą pojawić się nieprzyjemne odczucia w okolicy gardła i krtani. Możemy także czuć zmęczenie. Skąd się one biorą? Przyjrzyjmy się potencjalnym przyczynom tego stanu.

Wyobraź sobie najlepsze brzmienie Twojego głosu

Planujesz kolejny rok, wyznaczasz sobie cele do osiągnięcia? Stawiasz sobie także nowe, głosowe wyzwania albo chcesz w końcu zrobić to, czego nie udało się dokonać wcześniej? Oczami wyobraźni widzisz, jak osiągasz zapisane przed chwilą cele. Może nawet czujesz to całym sobą. To cudownie napędzające nas uczucie niestety szybko wygasa, gdy nie podtrzymujemy płonącego w nas ognia.

Ćwiczenie rozluźniające krtań

Łatwy sposób na szybki, bezwysiłlkowy wdech, który rozluźni gardło, krtań i rozszerzy dolne żebra – to czego potrzebujemy przed wydobyciem dźwięku.

Rymowane ćwiczenia wyrazistości mowy – książka, którą warto mieć

Autorów tej pozycji nie trzeba przedstawiać logopedom. Również wielu rodziców małych dzieci może kojarzyć inne ich książki, skierowane właśnie do najmłodszych użytkowników języka.
„Rymowane ćwiczenia mowy” to pozycja dla tych, którzy mają więcej lat, choć wybór tekstów jest tak duży, że znajdziemy tu wiersze także dla starszych dzieci.

Przepony w ciele ważne dla głosu-cz.4- przepona miednicy

Kolejna z przepon w naszym ciele, którą możemy uznać za istotną dla naszego głosu, dla procesu tworzenia dźwięków to przepona miednicy. Coraz bardziej popularna w ostatnich latach ze względu na problemy związane z mięśniami, które znajdują się w obrębie miednicy i krocza. Choć możemy je kojarzyć tylko z problemami kobiet, to mięśnie te mają również mężczyźni i oni również doświadczają trudności wynikających z ich osłabienia.

Przepony w ciele ważne dla głosu-cz.3- przepona oddechowa

Przepona oddechowa – to o niej myślimy, kiedy mówimy o oddychaniu i głosie. To ona pojawia się w stwierdzeniach „podeprzyj dźwięk”, „śpiewaj z przepony”. Bywa powodem nieporozumień, które prowadzą do błędów oddechowych wpływających nie tylko na jakość głosu, ale i życia. Poznaj ją bliżej i zrozum jej działanie, by przestać przeszkadzać swojemu głosowi.

Rozruszaj wargi, by lepiej i swobodniej brzmieć

Używamy ich do ssania, żucia, mówienia i śpiewania. Muszą współpracować i wspierać się nie tylko w artykulacji głosek. Tymczasem możemy zauważyć, że nie zawsze tak jest. Bywają wargi leniwe, mało ruchliwe, takie, którym się nie chce ruszyć. Są skrócone, wydłużone, osłabione, rozwarte lub pogubione, gdy każda robi co chce. Gdy nie pracują sprawnie i mądrze, cierpi na tym nie tylko wymowa. Cierpi krtań, a także oddech.