Specjaliści, którzy zatroszczą się o Twój głos

Głos to nie jest coś, co łatwo zamknąć w jednej szufladce. Łączy w sobie różne sfery naszego życia, różne elementy i zagadnienia. Dlatego też troska o głos, jego leczenie w przypadku problemów wymagają wielowymiarowego podejścia i współpracy różnych specjalistów. Kto pomoże Ci zatroszczyć się o dobrą kondycję Twojego głosu?

Foniatra/ laryngolog – lekarz specjalista, który zajmuje się krtanią, słuchem, głosem w mowie i w śpiewie. Jego pomoc jest niezbędna, gdy pojawiają się głosowe problemy, gdy chorujesz, tracisz głos. Pokieruje leczeniem, rehabilitacją głosu, obejrzy Twoje fałdy głosowe i znajdzie źródło Twoich dolegliwości. Oceni także, czy cierpisz na refluks i pomoże usprawnić pracę fałdów głosowych.

Trener głosu, logopeda, nauczyciel śpiewu – pomoże Ci w kwestiach technicznych, ale nie tylko, podpowie, jak dbać o głos, by był zdrowy, nauczy Cię jak najlepiej troszczyć się o głos, pomoże uwolnić głos od napięć, w zależności od specjalizacji – usprawni mowę i śpiew, wyeliminuje ból i wysiłek tworzenia dźwięków  

O ile tych dwóch specjalistów kojarzymy naturalnie, gdy mówimy o głosie, to kolejni często wywołują zaskoczenie, gdy podczas konsultacji zalecam spotkanie z nimi. Jest to efekt zmian cywilizacyjnych, zmian stylu życia, sposobu odżywiania, pojawienia się lub nasilenia się niektórych chorób w populacji.

I tak logopeda/trener głosu/ nauczyciel śpiewu lub foniatra może skierować Cię również do innych specjalistów. Na tej liście znajduje się:

Osteopata, fizjoterapetuta (stomatologiczny) – pomoże pozbyć się napięć z ciała, uwolni je od bólu, pomoże wypracować prawidłowe wzorce postawy i poruszania się, za pomocą odpowiednich technik usprawni funkcjonowanie także narządu głosowego.

Gastrolog – potrzebujesz jego pomocy, gdy choroba refluksowa sprawia, że Twój głos jest napięty, ochrypły i traci siłę. Prawidłowe leczenie objawów oraz wyeliminowanie przyczyny poprawią nie tylko jakość życia, ale również jakość głosu. Warto się z nim skonsultować i zastosować odpowiednie leczenie, wprowadzić zmiany żywieniowe, by odzyskać silny i zdrowy głos.

Dietetyk – udzieli wsparcia, nie tylko wtedy, gdy masz problemy z wagą, ale także wtedy, gdy masz problemy zdrowotne, gdy nietolerancje pokarmowe negatywnie wpływają na Twoje samopoczucie i funkcjonowanie krtani, podpowie, jak odżywiać się, gdy chorujesz na refluks lub jesteś alergikiem, by odżywić ciało i głos eliminując niekorzystne dla Ciebie produkty

Alergolog – niezbędny, gdy jesteś alergikiem, chorujesz na astmę, masz problemy z drożnością nosa, pomoże dobrać leki, które złagodzą symptomy alergii lub zaproponuje leczenie odczulające. Podpowie, na co uważać, by uniknąć alergii krzyżowych.

Psycholog – pomoże w opanowaniu emocji, stresu, napięcia, podpowie, jak radzić sobie z tremą, udzieli wsparcia w trudnych chwilach, wesprze w nauce akceptacji siebie czy pomoże poradzić sobie z codziennością

Inni specjaliści – np. ortodonta, stomatolog, masażysta, lekarz medycyny chińskiej, konsultant ajurwedy, specjalista akupunktury, instruktor jogi, Techniki Alexandra, Metody Feldenkraisa, terapeuta czaszkowo-krzyżowy, w zależności od problemów, potrzeb i możliwości.

Traktując głos holistycznie pracujemy interdyscyplinarnie, korzystając ze wsparcia innych praktyków, ekspertów. Jednak co najważniejsze – w centrum tych działań jesteś TY. Bo choć każdy z nich dokłada swoją część, to TY jesteś osobą, która najlepiej zatroszczy się o swój głos przy ich pomocy.  

To ty znasz najlepiej swój głos, jeśli traktujesz go jak przyjaciela. Dlatego pytaj, drąż, szukaj specjalisty, z którym dogadasz się Ty i Twój głos. Musicie nadawać na tych samych falach, żeby pomoc, której Ci udziela przyniosła efekty.

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia