Po kilku akapitach wiedziałam, że zostanie ze mną na dłużej. Że będę do niej jeszcze wracać, że słowa w niej zawarte wykorzystam nie tylko w życiu, ale też w mojej pracy zawodowej.
Bo to właśnie akceptacja, a właściwie jej brak, jest jedną z przyczyn głosowych problemów. Nie tylko akceptacja siebie, swojego głosu. Te jako pierwsze ujawniają się, gdy zaczynam pracę nad głosem. Ale również akceptacja trudnych wydarzeń w życiu, które pozostawiają ślady w naszych krtaniach, które stają się bliznami w sercach, które rozbijają poukładany świat na kawałki, zaciskają nasze gardła i które sprawiają, że przestajemy oddychać.
Autorka jest psychologiem klinicznym, pracuje wykorzystując terapię akceptacji i zaangażowania (ACT). Rozmawia z nami, dzieli się swoimi doświadczeniami i robi to w sposób pełen ciepła i empatii. Używa zrozumiałych porównań, które łatwo zapamiętać i wykorzystać w życiu. Uczy akceptacji także poprzez łatwe do wykonania ćwiczenia.
Przypomina, że akceptacja to odczuwanie wszystkich emocji pojawiających się w związku z tym, co przeżywamy.
„Akceptacja zakłada chęć zmierzenia się z emocjami i wydarzeniami w naszym życiu, których nie możemy zmienić, i przepracowania ich (…) Akceptacja może również oznaczać bycie wiernym sobie, zamiast dostosowywania się do przestarzałych i absurdalnych oczekiwań społecznych. Akceptacja jest zasadniczo metodą wzmacniania i poznawania samego siebie”.
Ale to również bycie sobą, bycie autentycznym, niedostosowywanie się do wymagań społecznych, które są sprzeczne z nami. A głos jest tym, co pozwala nam o siebie walczyć, żyć zgodnie z własnymi wartościami i zasadami niezależnie od tego, co myślą inni.
Kilka ważnych dla mnie myśli, które biorę ze sobą do mojej pracy nad głosem i w dalszą życiową podróż.
Jak nauczyć się akceptować to, czego nie można zmienić
Janina Scarlet
Wydawnictwo Muza, Warszawa 2023