Jak nauczyć się akceptować to, czego nie można zmienić

Kolejna książka dla głosu, ale nie o głosie. Jedna z tych, które wpadają w nasze ręce w najbardziej odpowiednim momencie. Są pocieszeniem lub drogowskazem. Odpowiadają na pytania, na które szukamy odpowiedzi. I choć w planach miałam zupełnie inną lekturę, ta przykleiła się do mnie jak uzdrawiający plaster na otwartą ranę.

Po kilku akapitach wiedziałam, że zostanie ze mną na dłużej. Że będę do niej jeszcze wracać, że słowa w niej zawarte wykorzystam nie tylko w życiu, ale też w mojej pracy zawodowej.

Bo to właśnie akceptacja, a właściwie jej brak, jest jedną z przyczyn głosowych problemów. Nie tylko akceptacja siebie, swojego głosu. Te jako pierwsze ujawniają się, gdy zaczynam pracę nad głosem. Ale również akceptacja trudnych wydarzeń w życiu, które pozostawiają ślady w naszych krtaniach, które stają się bliznami w sercach, które rozbijają poukładany świat na kawałki, zaciskają nasze gardła i które sprawiają, że przestajemy oddychać.

Autorka jest psychologiem klinicznym, pracuje wykorzystując terapię akceptacji i zaangażowania (ACT). Rozmawia z nami, dzieli się swoimi doświadczeniami i robi to w sposób pełen ciepła i empatii. Używa zrozumiałych porównań, które łatwo zapamiętać i wykorzystać w życiu. Uczy akceptacji także poprzez łatwe do wykonania ćwiczenia.

Przypomina, że akceptacja to odczuwanie wszystkich emocji pojawiających się w związku z tym, co przeżywamy.

„Akceptacja zakłada chęć zmierzenia się z emocjami i wydarzeniami w naszym życiu, których nie możemy zmienić, i przepracowania ich (…)  Akceptacja może również oznaczać bycie wiernym sobie, zamiast dostosowywania się do przestarzałych i absurdalnych oczekiwań społecznych. Akceptacja jest zasadniczo metodą wzmacniania i poznawania samego siebie”.

Ale to również bycie sobą, bycie autentycznym, niedostosowywanie się do wymagań społecznych, które są sprzeczne z nami. A głos jest tym, co pozwala nam o siebie walczyć, żyć zgodnie z własnymi wartościami i zasadami niezależnie od tego, co myślą inni.

Kilka ważnych dla mnie myśli, które biorę ze sobą do mojej pracy nad głosem i w dalszą życiową podróż.


Jak nauczyć się akceptować to, czego nie można zmienić

Janina Scarlet

Wydawnictwo Muza, Warszawa 2023

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia