Złote mleko – wzmacniający napój na sezonowe infekcje i nie tylko

Złote mleko, czyli połączenie mleka, kurkumy (której zawdzięcza kolor) oraz aromatycznych przypraw to prozdrowotny i wzmacniający napój wywodzący się z ajurwedy. W okresach sezonowych infekcji sprawdza się również jako środek o działaniu przeciwzapalnym, rozgrzewającym i wspomagającym walkę z drobnoustrojami. Łagodzi objawy infekcji – kaszel, katar i ból gardła.

Syndrom Bogart – Bacall

Kiedy zmuszamy aparat głosowy do pracy niezgodnej z jego anatomią, kiedy wymuszamy zmianę w brzmieniu głos, możemy być pewni, że prędzej czy później pojawią się problemy. Przeciążenie mięśni aparatu głosowego oraz zmęczenie głosu, który zmuszany jest do mówienia/śpiewania poniżej naturalnego zakresu dźwięków określane jest jako zespół/syndrom Bogart-Bacall.

KinEmission. Koncepcja treningowa wspomagająca wyzwalanie głosu

Koncepcja pracy nad głosem w połączeniu z ruchem jest mi bardzo bliska. Odkąd uczę wykorzystuję ruchy ciała, naturalne czynności, by wspomagać emisję głosu. Nie potrafię inaczej, bo sama doświadczyłam tego, jak bardzo ciało żywe, wypełnione energią, mobilne wspiera głos. Wiem i czuję, jak jego ruchy wpływają na efekt dźwiękowy. Dlatego tak bardzo podoba mi się książka KinEmission, w której autorzy idą znacznie dalej, łącząc naukę emisji głosu z nauką o ruchu.

Dźwięki prymarne – poznaj je, by lepiej brzmieć

Dźwięki prymarne to dźwięki prymitywne, pierwotne. Tym terminem określa się również dźwięki, które pojawiają się najwcześniej w rozwoju naszej mowy i głosu. I choć z wiekiem nabywamy nowe umiejętności w tym zakresie, te dźwięki nie znikają z naszego repertuaru. Jednak zdecydowanie rzadziej pozwalamy im wybrzmieć, częściej się ich wstydzimy, blokujemy je, a wraz z nim ogromny potencjał, który jest w naszym głosie.

Trakt głosowy – poznaj ważną część Twojego głosu

Zanim na wylocie naszych ust pojawi się dźwięk, wiele musi zadziać się w ciele i w głowie. By ton, który powstanie w krtani miał kolor, siłę i stał się czymś, co możemy zrozumieć – musi przebyć drogę, podczas której zostanie odpowiednio wzmocniony i uformowany. Ta droga wiedzie przez trakt głosowy. Jeden z najważniejszych elementów naszego głosowego aparatu.

Jak wygląda Twój trójkąt oddechowy?

Prawidłowy oddech fizjologiczny jest oddechem, który stanowi dobrą bazę do emitowania dźwięków. To nie takie łatwe zostawić swoje codzienne ruchy oddechowe i zmienić je magicznym przyciskiem na takie, których potrzebujemy, by tworzyć głos bez wysiłku.

Puść głos

Emisja głosu to tworzenie, wydobywanie dźwięku. Obejmuje oddychanie, fonacja (tworzenie dźwięku w krtani), rezonans (wzmacnianie dźwięku, tworzenie barwy) i artykulację (formowanie dźwięków mowy).
Inne znaczenie słowa emitować to (wy)puszczanie. Co to dla nas znaczy?

Co w twoim głosie jest unikalne, niepowtarzalne?

Gdy znasz odpowiedź, nie musisz się bać, że ktoś jest lepszy od Ciebie, że czyjś głos jest świetny, a Twój nie. Nawet jeśli inni są na innym poziomie rozwoju, wiesz, że masz coś, czego nie ma nikt inny.

„Głos i jego moc” – warto przeczytać.

Skąd się wziął głos? Jakie jest pochodzenie mowy? Jaką funkcję pełnią mowa i akcent? I co takiego w śpiewie sprawia, że jeden z wokalistów niemal od pierwszych dźwięków zdobywa nasze serce?
To niektóre z tematów, które porusza w swojej książce John Colapinto – dziennikarz, który na własnej skórze doświadczył czym jest utrata zdrowego, silnego głosu (zdiagnozowano u niego polipa fałdu głosowego).

Smog i głos

Jesień i zima to naprawdę trudny czas dla naszego głosu. Częściej chorujemy, łatwiej złapać infekcję, gdy mniej się ruszamy, mniej czasu spędzamy na zewnątrz, rzadko wietrzymy przegrzewane pomieszczenia. Ale też dlatego, że z roku na rok oddychamy powietrzem coraz gorszej jakości. Oddychamy powietrzem, które zabija, niszczy nasze zdrowie i wpływa na stan narządu głosowego.