Mięśnie policzkowe – także ważne dla emisji głosu

Na naszej twarzy znajdziemy dwa niepozorne mięśnie, o których może nie myślimy w kontekście mówienia czy śpiewania. Bardziej kojarzą się z grą na trąbce niż z wokalistami czy mówcami. To mięśnie policzkowe, o których warto wiedzieć więcej niż tylko to, że dodatkowo tworzą kontur naszych policzków.

Tych funkcji pełnią całkiem sporo.


Odpowiadają za estetyczny wygląd naszej twarzy, ale też już od pierwszych dni życia biorą udział w procesie ssania, potem żucia i połykania. Przyciskają policzki do zębów. Dzięki nim pokarmy przemieszczają się do wnętrza jamy ustnej, a błona śluzowa policzka jest chroniona przed wsuwaniem się między zęby podczas żucia. Utrzymują pokarm w jamie ustnej i zapobiega jego przemieszczeniu się do przedsionka jamy ustnej.


Umożliwiają wydmuchiwanie powietrza z przedsionka jamy ustnej (dlatego zwane są mięśniami trębaczy), regulują ciśnienie w jamie ustnej, dzięki ich pracy również możemy gwizdać, wspomagają płacz oraz uśmiech (ale ten powściągliwy), gdyż poszerzają szparę ust, pociągają kąciki ust na boki.


O ile te funkcje wydają się zrozumiałe, to trudniej pojąć, że one również wpływają na to, jak brzmimy.


Jest to skutek bliskich relacji mięśni policzkowych z innymi mięśniami mimicznymi. Same należą do grupy tych mięśni, a więc pozwalają nam wyrażać emocje (wspominamy wcześniej uśmiech), które wzbogacają przekaz głosowy.
Ale to tylko część tego obrazu.


połączone i ściśle współpracują z mięśniem okrężnym warg, a przez szew skrzydłowo-żuchwowy łączą go z górnym zwieraczem gardła (element jednego z mechanizmów obronnych krtani podczas połykania, który lubi uruchamiać się podczas emitowania dźwięków i zaciskać nam krtań).
Dzięki relacji z mięśniami warg również wpływają na kształt traktu głosowego, a co za tym idzie, na jakość głosu. Formują wielkość przestrzeni w jamie ustnej, mogą wraz z wargami ją spłaszczać lub wydłużać, czego skutkiem jest wzmocnienie jednych częstotliwości składowych i stłumienie innych, a więc inne brzmienie głosu.
Bez nich mowa byłaby trudna, a przy zbyt małym napięciu mowa staje się niewyraźna, zamazana (np. głoski p, b, m).

Mięśnie policzkowe znajdują się w ścianie policzków, są rusztowaniem dla policzków i ograniczeniem jamy ustnej z boku. Usytuowane są między żuchwą a szczęką.


Skawina A. (red), Szyja i głowa
Aleksandrowicz R., Ciszek B., Anatomia kliniczna głowy i szyi
Łasiński W., Anatomia głowy dla stomatologów

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia