Ale najpierw odpocznij

Czy prawidłowa technika rozwiąże wszystkie Twoje problemy z głosem?
Rozwiąże na pewno te, które są spowodowane przez nieprawidłowy sposób emitowania dźwięku.
Niedyspozycje głosu mają jednak także inne przyczyny.

Co Twój głos mówi o Tobie innym?

Być może wiele razy słyszałaś/eś, że głos jest naszą wizytówką. Mówi o nas, daje słuchaczowi obraz naszej osoby. Przy okazji zdradza nasze samopoczucie, mówi o pewności siebie lub jej braku. Powie innym o wiele więcej niż my powiedzielibyśmy o sobie podczas pierwszego spotkania.

Najpierw ciało, potem sprzęt

Często pracujesz głosem online? I często doświadczasz bólu gardła, szybkiego zmęczenia głosu, dużego (większego) wysiłku podczas mówienia/śpiewania? Jedną z przyczyn jest postawa ciała, którą przyjmujemy ze względu na to, w jakich warunkach emitujemy dźwięki.

Napięcie w okolicy krtani – sprawdź, jak możesz sobie pomóc

Jeden z najczęściej pojawiających się problemów, który bywa przyczyną szybkiego męczenia się krtani, przeforsowania głosu, trudności wokalnych czy chorób narządu głosowego. Zbyt duże napięcie w krtani i w jej okolicy, które negatywnie wpływa na pracę mięśni krtaniowych i fałdy głosowe.

Regeneracja błon śluzowych po chorobie – jak ją wspomagać?

Nawet jeśli od choroby minęło już kilka dni, może nawet tydzień czy prawie dwa, Twoje gardło i krtań, a także jamy nosa czy zatok mogą jeszcze odczuwać jej skutki. Choć wszystkie objawy infekcji ustąpiły, możesz nadal pokasływać, odczuwać podrażnienie, suchość gardła, także nosa. Jest to czas, w którym nabłonek dróg oddechowych musi się zregenerować. To niestety trwa, zwłaszcza jeśli męczył Cię uciążliwy kaszel lub katar nie pozwalał swobodnie oddychać. Możesz jednak nieco wspomóc swój organizm i zachodzące w nim procesy regeneracyjne.

“Ekspresowy” sposób na lepsze brzmienie

Ekspresowy sposób na lepsze brzmienie to nie jest magiczna sztuczka ani niezawodny sposób na super głos. To chwilowe działania, które usuną przeszkody na drodze przepływającego dźwięku. Wykonując te „triki” możesz zauważyć, jakie obszary w Twoim ciele wymagają wsparcia, możesz też włączyć te ćwiczenia do swojej codziennej głosowej praktyki.

Codzienne wsparcie dla głosu

Zamiast wielkich planów, ogromnych kroków, list postanowień – jak co roku zachęcam do małych zmian, które staną się nowymi nawykami i wzmocnią Twój głos.

Picie wody jesienią i zimą – moje sposoby

Regularne nawadnianie organizmu w trosce o dobrą kondycje głosu bywa wyzwaniem nawet w cieplejsze dni. A gdy przychodzi zima, picie zimnej wody, wydaje się niemożliwe. Sięgamy częściej po ciepłe płyny. Zimna woda nawet dla tych, którzy lubią ją pić, może przestać smakować. Gdy za oknem mróz, dodatkowo wychładza organizm.

Oddychaj do dna (płuc)

Gdy masz problem ze swobodnym, głębszym oddechem. Gdy oddychasz „ratunkowo” łapiąc porcje powietrza i odczuwasz zadyszkę podczas mówienia, śpiewania. Gdy oddechowi towarzyszy chowanie głowy w ramionach, napinanie mięśni szyi, obręczy barkowej i górnej części klatki piersiowej – wypróbuj ten trik – oddychaj do dna (płuc).

TOTs

TOTs, czyli Tethered Oral Tissues, to termin określający problem skróconych wędzidełek jamy ustnej.