Jak pomóc krtani, by nie stracić głosu, gdy pracujesz w klimatyzowanych pomieszczeniach
Znasz te objawy: chrypa, pokasływanie, ataki suchego kaszlu
podrażnienie gardła, odchrząkiwanie, załamywanie się głosu, utrata siły głosu, szybsze męczenie się głosu, utrata głosu?
To także skutki pracy głosem w klimatyzowanych pomieszczeniach (pamiętaj, objawy te mogą mieć także inne przyczyny).
Praca nad głosem to zawsze ćwiczenia, ale również to, czego nie widać
Na pierwszy rzut oka nauka śpiewu, praca nad głosem mówionym kojarzą się z różnymi, w zależności od potrzeb i celu kształcenia, ćwiczeniami. Pracujemy nad siłą głosu, odpowiednim sposobem artykulacji, wzmacniamy sprawność mięśni, ćwiczymy wymowę, opracowujemy teksty, łamiemy języki, ćwiczymy frazy czy oddech. Uczymy się elementów, które zapewniają nam techniczną sprawność. I chociaż lekcje emisji głosu to nie terapia, mają one wiele pozytywnych skutków ubocznych.
Jak mówić płynniej i wyraźniej?
Jak pomóc sobie, gdy podczas publicznych wystąpień, prezentacji plącze Ci się język, tracisz płynność mówienia i często wtrącasz dodatkowe dźwięki (“yyy…” itp.) albo gubisz wątek?
Nawadnianie bez picia wody
Wypijanie odpowiedniej ilości wody, by utrzymać nawodnienie organizmu nie jest łatwe, choć w ciepłe i upalne dni wydaje się łatwiejsze. Możemy pomóc sobie w dbaniu o głos zwiększając spożycie warzyw i owoców, które zawierają duże ilości wody. To dodatkowa porcja wody bez picia wody. Arbuz, melon, ogórek, pomidor, truskawki – to tylko niektóre propozycje. Zabierz ze sobą porcję warzyw czy owoców i przekonaj się, jakie to proste ( i smaczne).
Kiedy Twój głos brzmi najlepiej?
Kiedy głos brzmi najlepiej? Wcale nie wtedy, gdy w końcu opanujesz prawidłową technikę (choć ona jest niezbędna i wiele ułatwia). Ale wtedy, gdy oprócz niej, potrafisz stworzyć w ciele najlepsze warunki – gdy usuniesz przeszkody, pozbędziesz się blokad, poczujesz gotowość i gdy masz jasną intencję – wiesz po co mówisz lub dlaczego śpiewasz.
Ale najpierw odpocznij
Czy prawidłowa technika rozwiąże wszystkie Twoje problemy z głosem?
Rozwiąże na pewno te, które są spowodowane przez nieprawidłowy sposób emitowania dźwięku.
Niedyspozycje głosu mają jednak także inne przyczyny.
Co Twój głos mówi o Tobie innym?
Być może wiele razy słyszałaś/eś, że głos jest naszą wizytówką. Mówi o nas, daje słuchaczowi obraz naszej osoby. Przy okazji zdradza nasze samopoczucie, mówi o pewności siebie lub jej braku. Powie innym o wiele więcej niż my powiedzielibyśmy o sobie podczas pierwszego spotkania.
Jeśli wyglądasz naturalnie, z dużym prawdopodobieństwem normalnie brzmisz
Ruchy mięśni twarzy i to, co dzieje się z żuchwą, językiem, ustami decydują o jakości dźwięków. Wpływają także na to, czy brzmimy normalnie (tu mam na myśli zdrowo, bez zbędnych napięć, naturalnie, bez zniekształceń, wysiłku krtani).
Najpierw ciało, potem sprzęt
Często pracujesz głosem online? I często doświadczasz bólu gardła, szybkiego zmęczenia głosu, dużego (większego) wysiłku podczas mówienia/śpiewania? Jedną z przyczyn jest postawa ciała, którą przyjmujemy ze względu na to, w jakich warunkach emitujemy dźwięki.
Napięcie w okolicy krtani – sprawdź, jak możesz sobie pomóc
Jeden z najczęściej pojawiających się problemów, który bywa przyczyną szybkiego męczenia się krtani, przeforsowania głosu, trudności wokalnych czy chorób narządu głosowego. Zbyt duże napięcie w krtani i w jej okolicy, które negatywnie wpływa na pracę mięśni krtaniowych i fałdy głosowe.
Regeneracja błon śluzowych po chorobie – jak ją wspomagać?
Nawet jeśli od choroby minęło już kilka dni, może nawet tydzień czy prawie dwa, Twoje gardło i krtań, a także jamy nosa czy zatok mogą jeszcze odczuwać jej skutki. Choć wszystkie objawy infekcji ustąpiły, możesz nadal pokasływać, odczuwać podrażnienie, suchość gardła, także nosa. Jest to czas, w którym nabłonek dróg oddechowych musi się zregenerować. To niestety trwa, zwłaszcza jeśli męczył Cię uciążliwy kaszel lub katar nie pozwalał swobodnie oddychać. Możesz jednak nieco wspomóc swój organizm i zachodzące w nim procesy regeneracyjne.
“Ekspresowy” sposób na lepsze brzmienie
Ekspresowy sposób na lepsze brzmienie to nie jest magiczna sztuczka ani niezawodny sposób na super głos. To chwilowe działania, które usuną przeszkody na drodze przepływającego dźwięku. Wykonując te „triki” możesz zauważyć, jakie obszary w Twoim ciele wymagają wsparcia, możesz też włączyć te ćwiczenia do swojej codziennej głosowej praktyki.