Najpierw ciało, potem sprzęt

Często pracujesz głosem online? I często doświadczasz bólu gardła, szybkiego zmęczenia głosu, dużego (większego) wysiłku podczas mówienia/śpiewania? Jedną z przyczyn jest postawa ciała, którą przyjmujemy ze względu na to, w jakich warunkach emitujemy dźwięki.

Najczęściej siedząc, często w nieprawidłowej pozycji wynikającej ze zmęczenia, długotrwałej pracy, braku regularnych przerw i zmian pozycji oraz przystosowywania się do kamery, ekranu, mikrofonu, myszki, telefonu, tabletu i innych urządzeń czy gadżetów związanych z wykonywaną pracą.
Aby tego uniknąć, zapamiętaj moją zasadę:


zanim zaczniesz mówić/śpiewać
najpierw ustaw ciało
do ciała dostosuj sprzęt

Co to oznacza?

Najpierw zapewnij sobie taką pozycję, postawę ciała, w której możesz swobodnie wydobywać dźwięki, w której ciało nie będzie Ci w tym przeszkadzać (stopy równomiernie oparte o podłoże, postawa ciała otwarta, kręgosłup wyciągnięty, miednica w neutralnym położeniu, głowa na szczycie kręgosłupa bez wysuwania/cofania, ramiona luźne, opuszczone, mięśnie brzucha lekko napięte). Do prawidłowej postawy ciała dostosuj ustawienie sprzętów, tak, by móc tę postawę zachować.


Co często przeszkadza, gdy siedzimy i mówimy/śpiewamy pracując głosem online?

  • wysuwanie głowy do mikrofonu/kamery/ekranu
  • nadmierne rozluźnienie mięśni brzucha, zwiotczenie ściany brzucha
  • garbienie się, zamykanie klatki piersiowej
  • podpieranie głowy, brody, czoła
  • przybieranie pozycji zamykających ciało, utrudniających swobodny przepływ powietrza

Dlaczego to ważne?

Głos powstaje w ciele. Jego ułożenie w przestrzeni decyduje o tym, czy dźwięk wydobędzie się swobodnie czy napotka przeszkody i napięcia.
Postawa Twojego ciała ma ogromne znaczenie, zwłaszcza jeśli długo pracujesz głosem online.

Nieważne czy stoisz czy siedzisz – dla Twojej krtani ważna jest jak to robisz!
Jeżeli układasz swoje ciało do sprzętu, który znajduję się przed Tobą, w każdej z tych pozycji istnieje ryzyko, że szybko nadwyrężysz głos przyjmując nieprawidłową pozycję ciała, nieświadomie zmieniając ułożenie ciała w przestrzeni, które naraża mięśnie krtani na większy wysiłek, zaburza jej optymalne funkcjonowanie.

Zapamietaj

Najpierw ułóż ciało w przestrzeni tak, by przyjąć postawę wspierającą mówienie/śpiewanie.
Gdy ustawisz ciało – do ciała dostosuj sprzęt (mikrofon, ekran, kamera i inne elementy, których używasz).
Ustaw mikrofon tak, aby się do niego nie wyciągać, nie garbić, nie pochylać.
Ustaw kamerę tak, by nie prowokowała Cię do podobnych zachowań.
Ułóż klawiaturę, myszkę i inne niezbędne sprzęty w taki sposób, by nie musieć się zginać, garbić, przechylać na jedną stronę.

To jest również ważne

Jedna, niezmienna pozycja ciała jest męcząca i może powodować, że Twoje ciało zacznie szukać rozluźnienia, a gdy nie możesz zrobić przerwy, próbujesz różnych sposobów, by przerwać (opieranie głowy na dłoniach, garbienie się, pokładanie się na biurku itp.).
Gdy zmieniasz swoją postawę (potrzebujemy ruchu, zmiany pozycji) – zawsze skoryguj ustawienie sprzętu.
Jeśli nie masz odpowiedniego sprzętu – zainwestuj w statywy, żeby uniknąć kosztów związanych z leczeniem głosu czy kręgosłupa.
Wypróbuj inne ustawienie monitora, kamery wykorzystując to, co masz pod ręką (książki, pudełka, podstawki, a nawet klocki Lego).


Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia