Co Twój głos mówi o Tobie innym?

Być może wiele razy słyszałaś/eś, że głos jest naszą wizytówką. Mówi o nas, daje słuchaczowi obraz naszej osoby. Przy okazji zdradza nasze samopoczucie, mówi o pewności siebie lub jej braku. Powie innym o wiele więcej niż my powiedzielibyśmy o sobie podczas pierwszego spotkania.

Może dotąd nie zastanawiałeś/aś się co to znaczy, nie przeanalizowałeś/aś, jak Twój głos przedstawia Ciebie, co osoby słuchające mogą usłyszeć o Tobie i przede wszystkim, czy to, co mówi Twój głos jest zgodne z tym, co o sobie myślisz, kim jesteś, jak się czujesz, jak siebie widzisz?

Zadziwiające jest to, że dźwięki wydostające się z naszych ust nie zawsze oddają prawdziwy obraz naszej osoby. Dzieje się tak nie tylko wtedy, gdy nie pozwalamy sobie na bycie autentycznym czy wyrażanie emocji. Nie tylko wtedy, gdy nie pozwalają nam na to zakorzenione w umyśle przekonania. Ale także wtedy, gdy nawyki związane z głosem i mową fałszują obraz naszej osoby.

Wśród tych nawyków są nie tylko to jak wysoko, szybko czy głęboko mówimy, ale także te związane z pracą mięśni całego ciała, a zwłaszcza z mięśniami mimicznymi, mięśniami krtani, szyi, obręczy barkowej (np. napięcia, kumulujący się tu stres).

One również wpływają na to, że prawdziwe czy najlepsze brzmienie głosu nie może zostać usłyszane. Możesz mieć wrażenie, że Twój głos jakby nie pasuje do Twoich przekonań, jego cechy mogą nie zgadzać się z Twoim wiekiem, płcią, budową ciała. Może będąc dobrze zbudowanym mężczyzną mówisz cichym, piszczącym głosem? Albo będąc silną kobietą brzmisz jak mała dziewczynka? Ten dysonans sprawia, że głos nie pokazuje Ciebie.

Dlatego weź swój głos pod lupę i zbadaj to, co przekazuje, upewnij się, że jest Twoją wizytówką.

Jak możesz to zrobić?

– nagraj swoją wypowiedź/śpiew, odsłuchaj i posłuchaj swojego głosu jak osoba, która Ciebie słucha/ z Tobą rozmawia – zastanów się, co jej głos mówi jej o Tobie?

– przypomnij sobie zdania (pochwały, słowa krytyki, itp.), które słyszałeś/aś na temat swojego głosu i siebie, czy jest zgodność między tym, co mówią inni i tym, co myślisz o sobie, swoim głosie

– zwróć uwagę, czy w codziennym życiu rozmówcy/słuchacze często proszą Cię o powtórzenie i jak reagują na rozmowę z Tobą (Twój głos) – czy są zainteresowani, czy szybko się nudzą, może mają problem ze zrozumieniem Ciebie

– zastanów się, czy Twojego głosu słucha się z przyjemnością, czy może wymaga to wysiłku, jest coś, co może drażnić słuchaczy

– wsłuchaj się w odczucia, zauważ, czy ciało pomaga Ci mówić/śpiewać, czy gdzieś w ciele występują blokady, utrudnienia

– zapytaj bliskie Ci osoby, co komunikuje Twój głos, jak go postrzegają, czy pasuje do Ciebie

– skonsultuj się ze specjalistą od głosu, który obiektywnie spojrzy na Twój głos i udzieli Ci wsparcia

Na podstawie tych pytań wyciągnij wnioski i zastanów się czy Twój głos przekazuje to, jak Ty sam/a siebie widzisz?

Gdzie są rozbieżności? Co stanowi problem?

Aby głos mógł być Twoją wizytówką, wsparciem w wykonywanej pracy, narzędziem ekspresji, by wpływał na innych potrzebuje autentyczności i odblokowania, usunięcia przeszkód w ciele, które sprawiają, że nie brzmisz jak Ty.

Kumulujący się w ciele stres, pośpiech blokujący mięśnie, zaburzenia w przebiegu podstawowych czynności w aparacie żucia i mowy (np. oddychania, żucia, połykania) mogą zmienić brzmienie Twojego głosu. Mogą ograniczyć jego możliwości i sprawić, że uważając się za człowieka pełnego pasji w oczach słuchacza jesteś mówcą, którego trudno się słucha. Warto mieć tego świadomość i wiedz, że jeśli tak jest – można to zmienić.

publikacje, ebooki dla Twojego głosu
to łatwo i szybko dostępna wiedza i umiejętności – otrzymujesz ją niemal natychmiast po zakupie

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia