“Ekspresowy” sposób na lepsze brzmienie

Ekspresowy sposób na lepsze brzmienie to nie jest magiczna sztuczka ani niezawodny sposób na super głos. To chwilowe działania, które usuną przeszkody na drodze przepływającego dźwięku. Wykonując te „triki” możesz zauważyć, jakie obszary w Twoim ciele wymagają wsparcia, możesz też włączyć te ćwiczenia do swojej codziennej głosowej praktyki.

Obserwuj, odczuwaj, zapamiętuj i powtarzaj.

Krok 1

Skoryguj postawę ciała – powiększ się i wydłuż – wyciągnij kręgosłup ku górze, otwórz klatkę piersiową, odsuń od siebie delikatnie łopatki i daj sobie prawo, by zająć trochę więcej przestrzeni. Stań z większą pewnością siebie, nawet jeśli jej nie odczuwasz.

Krok 2

Zrób 3 spokojne oddechy, wydłużając lekko fazę wydechu (np. wdech 1-2-3-4, wydech 1-2-3-4-5-6-7-8).
Unieś górną wargę, odsłoń górne zęby i trochę dziąsła. Unieś kąciki ust w górę. Twoja twarz się rozpromieni, ale nie będzie na niej płaskiego uśmiechu. Utrzymaj ten wyraz twarzy przez 15-30 sekund. Powtórz 2-3 razy.

Krok 3

5 razy, w wolnym tempie, w granicach komfortu opuść żuchwę i utrzymaj ją otwartą przez kilka- kilkanaście sekund. Naprawdę odczuj, że opadła.

Krok 4

Wyrzuć język daleko na brodę i zacznij intonować samogłoskę „aaaa” (cały czas utrzymuj język na brodzie), możesz też próbować mówić w ten sposób (przygotuj się – będzie śmiesznie, trochę trudniej, ale odczujesz różnicę).

Krok 5

Przypomnij sobie najlepsze brzmienie głosu, te chwile, w których Twój głos w Twojej ocenie brzmiał najlepiej. Przywołaj odczucia, emocje, wspomnienia obrazy, dźwięki. Zanurz się w nich.

Krok 6

I zabrzmij prosto z serca.

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia