Dlaczego łazienka?
Bywamy w niej kilka razy dziennie, myjemy ręce, na ogół jest w niej lustro i raczej przyjazna akustyka (ten efekt potężnego brzmienia zna chyba każdy śpiewający pod prysznicem 😊). Ćwiczenia, aby były skuteczne, powinny być powtarzane, systematycznie przez dłuższy czas. Dobrze byłoby, gdyby stały się naszym nawykiem. Jednym ze sposobów, aby tak się stało, jest łączenie jednej nawykowej czynności z inną, którą chcemy powtarzać.
Przykładowo:
- możesz połączyć codzienne szczotkowanie zębów z wykonywaniem ćwiczeń narządów mowy
- podczas każdego mycia rąk wykonać 3-5 powtórzeń danego ćwiczenia
- kiedy patrzysz w lustro – skoryguj postawę
- kiedy rano i wieczorem wklepujesz krem/ golisz się – wykonaj masaż mięśni – rano pobudzający, wieczorem bardziej spokojny, relaksujący
- umieść koło szczoteczki do zębów rurkę, jeśli Twoim zadaniem jest ćwiczenie techniką Lax Vox (po zakończeniu mycia zębów możesz od razu zacząć ćwiczyć) lub inne pomoce przydatne do ćwiczeń (wg zaleceń logopedy)
- po wytarciu rąk wykonaj 2-3 spokojne, pełniejsze oddechy
Możliwości jest wiele, możesz to łatwo dostosować do swoich potrzeb.
Pod koniec dnia okaże się, że te krótkie, pozornie nie znaczące nic, ćwiczenia złożą się w całkiem przyzwoity trening. Powtarzane w ciągu tygodnia i kolejnych dni przyniosą efekty.
Jak to zrobić?
Po prostu zacznij. Umów się ze sobą, określ, jaką codzienną czynność połączysz z ćwiczeniem. I rób to.
Poza tym łazienka to przestrzeń, w której możemy się bezpiecznie schować i obniżyć napięcie mięśniowe związane z tremą, lękiem przed wystąpieniem. Można w niej chwilę pobyć w ciszy, uspokoić oddech, a także rozgrzać swój głos łatwymi ćwiczeniami.