Ćwicz swój głos w łazience

Dorosłym nie brakuje obowiązków. Nasze plany dnia bywają i tak już mocno przeciążone. I jak w tym wszystkim znaleźć czas na ćwiczenia? Kiedy nie możesz znaleźć nawet kwadransa w ciągu dnia – ćwicz zawsze, kiedy myjesz ręce albo podczas porannej i wieczornej toalety. Taką podpowiedź usłyszysz niemal zawsze podczas spotkań ze mną. Bo tam, gdzie są trudności istnieją też możliwości.

Dlaczego łazienka?

Bywamy w niej kilka razy dziennie, myjemy ręce, na ogół jest w niej lustro i raczej przyjazna akustyka (ten efekt potężnego brzmienia zna chyba każdy śpiewający pod prysznicem 😊). Ćwiczenia, aby były skuteczne, powinny być powtarzane, systematycznie przez dłuższy czas. Dobrze byłoby, gdyby stały się naszym nawykiem. Jednym ze sposobów, aby tak się stało, jest łączenie jednej nawykowej czynności z inną, którą chcemy powtarzać.

Przykładowo:

  • możesz połączyć codzienne szczotkowanie zębów z wykonywaniem ćwiczeń narządów mowy
  • podczas każdego mycia rąk wykonać 3-5 powtórzeń danego ćwiczenia
  • kiedy patrzysz w lustro – skoryguj postawę
  • kiedy rano i wieczorem wklepujesz krem/ golisz się – wykonaj masaż mięśni – rano pobudzający, wieczorem bardziej spokojny, relaksujący
  • umieść koło szczoteczki do zębów rurkę, jeśli Twoim zadaniem jest ćwiczenie techniką Lax Vox (po zakończeniu mycia zębów możesz od razu zacząć ćwiczyć) lub inne pomoce przydatne do ćwiczeń (wg zaleceń logopedy)
  • po wytarciu rąk wykonaj 2-3 spokojne, pełniejsze oddechy

Możliwości jest wiele, możesz to łatwo dostosować do swoich potrzeb.

Pod koniec dnia okaże się, że te krótkie, pozornie nie znaczące nic, ćwiczenia złożą się w całkiem przyzwoity trening. Powtarzane w ciągu tygodnia i kolejnych dni przyniosą efekty.

Jak to zrobić?

Po prostu zacznij. Umów się ze sobą, określ, jaką codzienną czynność połączysz z ćwiczeniem. I rób to.

Poza tym łazienka to przestrzeń, w której możemy się bezpiecznie schować i obniżyć napięcie mięśniowe związane z tremą, lękiem przed wystąpieniem. Można w niej chwilę pobyć w ciszy, uspokoić oddech, a także rozgrzać swój głos łatwymi ćwiczeniami.

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia