Nie na resztkach powietrza

Abyśmy mogli mówić i śpiewać potrzebujemy powietrza. O ile w sytuacjach codziennych rozmów tego powietrza na ogół nie brakuje, to często podczas publicznych wystąpień, gdy głos musi nieść się inaczej, dalej i brzmieć silniej, powietrza jakby nie wystarczało. Zamiast mieć wrażenie, że dźwięk płynie wraz z wydechem, pojawia się walka o kolejny dźwięk czy ostatnie słowa zdania. Walka ta ma miejsce, gdy występują dysfunkcje oddechowe i/lub mamy trudności z prawidłowym wykorzystaniem powietrza podczas mówienia czy śpiewania, kiedy fonujemy na tzw. resztkach powietrza.

Od razu słyszymy to w jakości głosu. Jakie objawy moją się pojawić? Należą do nich między innymi:

 1. słabnięcie głosu, jego ściszanie
 2. obniżanie się głosu
 3. wystąpienie chrypy
 4. napięcie w okolicy krtani, szyi, barków
 5. silne napięcie mięśni wydechowych, wciągnięcie brzucha
 6. brak ruchów oddechowych żeber, mięśni brzucha podczas wydychania powietrza
 7. wysiłek podczas mówienia/śpiewania
 8. szybsze męczenie się głosu
 9. dyskomfort podczas mówienia/śpiewania
 10. problemy z melodią, intonacją, modulowaniem głosu
 11. trudności artykulacyjne

Kiedy tworzymy dźwięki nie mając wystarczającej ilości powietrza, pojawiają się nie tylko wymienione wyżej problemy. Obniża się także jakość (wy)mowy, rośnie ryzyko przeciążenia głosu i wystąpienia jego niedyspozycji. Choć problemy oddechowe nie są jedynym podłożem głosowych problemów, to warto najpierw sprawdzić, jak oddychamy w spoczynku i uświadomić sobie, czy oddech podczas śpiewania nie utrudnia wydobywania dźwięków.


Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia