Przewodnik

Witaj, weź szklankę wody i rozgość się. To miejsce jest dla Ciebie, jeśli lubisz śpiewać, występować, robisz to amatorsko lub zawodowo. Być może intensywnie pracujesz głosem i miewasz z nim jakieś problemy. To miejsce stworzyłam z pasji – dla Ciebie i Twojego głosu.

Kim jestem i dlaczego piszę o wodzie?

Mam na imię Sylwia, jestem trenerem emisji głosu, logopedą i pedagogiem. Od 2006 r. tworzę easyvoice.pl.

Możesz poznać mnie lepiej zaglądając do sekcji „O nas” 

oraz na moją stronę wizytówkę.

Dlaczego piszę o wodzie? Bo jest naturalnym nawilżaczem dla naszej krtani i środkiem, który zapobiega problemom z głosem. Zajrzyj do „Woda nadal najlepsza dla glosu”, aby dowiedzieć się jak dbać o głos i poczytaj więcej na temat jego higieny.

Na dobry początek

Na dobry początek proponuję Ci kilka artykułów o głosie – ale w wymiarze ludzkim, osobowym. Głos to Ty i jeśli chcesz coś z nim zrobić, musisz wziąć pod uwagę wszystko – ciało, umysł, duszę, emocję. Każdy wymiar ma znaczenie: „Głos parabolą duszy”„Czy twój głos wyraża ciebie?”„Uwolnić głos”„Emocje a głos”„Nastrój się zanim wydobędziesz głos”.

O tym, że praca nad głosem to praca ze sobą możesz przeczytać także w „Ciało a głos”„Terapia głosem”„Dlaczego głos nie działa”„Gdy lęk i niepewność nie pozwalają nam brzmieć”. A jak to robić? Kilka podpowiedzi znajdziesz w „Jak pracować nad głosem” i w „Nawyki tworzą głos”.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak patrzę na głos jako logopeda – zapraszam Cię do działu LOGOPEDYCZNIE O GŁOSIE. 

1

Praca z głosem i ćwiczenia

Pierwsze ważne ćwiczenia to wcale nie te, w których masz od razu przejść do technicznych szczegółów mówienia i śpiewania. Bo głos to coś więcej niż tylko techniczne umiejętności. Dlatego wśród ćwiczeń znajdziesz ćwiczenia relaksacyjne oraz ćwiczenia psychologiczne, które pomagają uwolnić głos od napięć, lęków. Dzięki nim może ujawnić się Twoje prawdziwe brzmienie, nad którym możesz dalej pracować. Spróbuj na przykład ćwiczeń z artykułu „Puść to” lub „Ćwiczenia wzmacniające prace nad głosem”. Kwestie techniczne znajdziesz w działach Emisja głosu i Ćwiczenia głosu.

2

Gdy dopada kryzys

Gdy pojawi się kryzys – nie martw się. Dasz radę – przeczytaj „Kiedy efektów nie widać. Jak przetrwać kryzys?”

3

Jak dbać o głos i radzić sobie z problemami

Głos to delikatny instrument. Jeśli jest narzędziem Twojej pracy – codziennie zrób tyle, ile możesz, by o niego zadbać. Jak o osobę, którą się kocha. Dlatego na easyvoice.pl znajdziesz również informacje o tym, co warto jeść, by odżywiać narząd głosowy i co jakiś czas wartościowy przepis do wypróbowania.

Zobacz również, co możesz zrobić, gdy pojawiają się problemy i jak im zapobiegać.

4

Samodzielna praca i szkolenia

Jeśli lubisz samodzielną pracę, dbasz o własny rozwój, chcesz pokonać tremę, zadbać o swój głos i wydobyć z ciała to, co najlepsze – mam dla Ciebie materiały, które Ci w tym pomogą – zajrzyj do działu Publikacje. A gdyby interesowało Cię spotkanie ze mną twarzą w twarz – sprawdź kiedy i jak jest to możliwe w dziale Szkolenia.

Jeśli Twój głos jest dla Ciebie ważny, chcesz, by był zdrowy i zawsze w najlepszej kondycji – dbaj o niego. Jednym z elementów naszej troski jest odpowiednie przygotowanie całego narządu głosowego do pracy. Wykorzystaj naszą darmową aplikację „Rozgrzewka głosu“, z którą możesz ćwiczyć zawsze i wszędzie.

Życzę Ci fantastycznej przygody, jaką jest odkrywanie swojego głosu i samego siebie.

Z ciepłymi pozdrowieniami, Sylwia​