Uwolnić głos

Głos, którym się posługujemy nie zawsze jest tym właściwym. Nie zawsze jego brzmienie czy jakość zgadzają się z naturalnymi możliwościami narządu głosowego. Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, co znane, a nie przykładamy wagi do tego, jak właściwie brzmi nasz naturalny głos. Bywa też i tak, że nieświadomie posługujemy się całkiem obcym głosem. Kiedy głos jest więźniem w naszym ciele nie wydobywa się poza strefę naszej intymności, jest cichy, słaby, niepewny. Każdy człowiek ma piękny i wielki głos, którego brzmienie fałszują psychiczne blokady i pewne cywilizacyjne uwarunkowania. Istnieją jednak sposoby na to, by przywrócić jego właściwe brzmienie i urzeczywistnić jego potencjał.

Głos powstaje pod wpływem impulsów płynących z centralnego układu nerwowego do poszczególnych części aparatu głosowego. Jest to wynik naszej chęci i motywacji do wydawania dźwięków (mówienia czy śpiewania). Podstawowym warunkiem jest tu rozluźnienie mięśni całego ciała. Rozluźnienie umożliwia dotarcie impulsów płynących z mózgu i decyduje o odpowiedzi ciała na te impulsy wyrażającej się w jakości głosu. Gdy pojawia się przeszkoda blokująca swobodną reakcję na wewnętrzne impulsy, zmienia się brzmienie głosu. Wiąże się to również z tym, że w wyniku wychowania, obyczajów, norm i doświadczeń tracimy w dużym stopniu umiejętność spontanicznych, odruchowych działań. Tracimy częściowo lub całkowicie naturalne możliwości głębokiego oddechu, naturalnego wyrażania własnych potrzeb, emocji, a w konsekwencji posługiwania się swoim autentycznym głosem.

Głos blokują przeszkody natury psychofizjologicznej, takie jak np.:

  • skrywanie prawdziwych uczuć,
  • niewyrażone emocje,
  • brak miłości do siebie,
  • brak dystansu do siebie,
  • powstrzymywanie złości na kogoś,
  • żal do siebie, do rodziców,
  • złości na siebie,
  • napięcia w ciele,
  • słuchanie swojego wewnętrznego krytyka (cenzora siedzącego „w głowie”)
  • niska samoocena,
  • niskie poczucie własnej wartości,
  • brak wiary we własne siły,
  • uzależnienie od opinii innych,
  • lęk przed opinią innych,
  • duma,
  • blokady intelektualne, duchowe.

Blokady mające swoje źródło w umyśle, przekładają się więc również na blokady w ciele. Wciągamy brzuch, zaciskamy krtań, gardło, szczęki nie chcąc ujawnić prawdziwych emocji poprzez głos. Emocje próbując jednak dojść do głosu powodują pojawienie się skurczy mięśni (np. brzucha), ściskanie w gardle czy pojawienie się nienaturalnych, dziwnych czy irytujących dźwięków. Owe przeszkody utrudniają lub uniemożliwiają naturalny przepływ powietrza w kierunku strun głosowych, powodują, że wydobywanie głosu wiąże się z wysiłkiem (jego wydobycie w większym stopniu zależy od kompensacyjnego działania gardła i jamy ustnej). Wskutek wewnętrznych zahamowań głos może się nienaturalnie podwyższyć,  wyrażać m.in lęk, bezradność, niepewność.

Aby głos brzmiał w pełni, by mogły ujawnić się jego możliwości, trzeba usunąć te wszystkie przeszkody. Tylko wtedy głos będzie zgodny z wewnętrznymi impulsami i swobodnym przepływem energii; tylko wtedy będzie to głos wolnego człowieka. Taki głos jest obecny, gdy jesteśmy zrelaksowani, czujemy się swobodnie, mamy dobry nastrój, oddychamy w swoim indywidualnym rytmie. Nie przypomina on wówczas żadnego innego,  jest spontaniczny, pełen pozytywnej energii, a kiedy płynie – słyszana jest OSOBA.

Jak uwolnić głos?

  1. Określ, co Cię blokuje, co powstrzymuje Twój głos, co może zmieniać jego naturalne brzmienie.
  2. Mów i śpiewaj jakby nikt nie słuchał.
  3. Pytaj siebie, jak odczuwasz dźwięk, a nie, jak brzmisz.
  4. Uwolnij się od oceniania dźwięku w kategorii dobre – złe
  5. Wyrzuć z siebie tłumione emocje, uczucia, lęki, niepewność – wytup je, wyskacz, wyszczekaj, wytańcz, wyśpiewaj.

Zobacz również ćwiczenia otwierające kanał głosowy i uwalniające głos.

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne