Kategoria

Wakacyjny luz

Trening relaksacyjny Jacobsona

Edmund Jacobson – lekarz, praktyk, naukowiec, pracownik laboratorium fizjologi klinicznej Uniwersytetu w Chicago oparł swoją metodę nie tylko na obserwacjach laboratoryjnych, ale także na obserwacji zachowań osób zdrowych i swoich pacjentów. Stworzył system ćwiczeń, które prowadzą do stanu relaksacji – braku skurczu mięśni. Jest on łatwy do opanowania w stosunkowo niedługim czasie. W treningu tym uczymy się wyodrębniania informacji, wrażeń, sygnałów ciała, które świadczą o istniejącym w ciele naprężeniu. Musimy najpierw nauczyć się jak to jest, gdy ciało/mięsień jest w stanie napięcia, aby móc je rozluźnić i poczuć, jak to jest, gdy usuniemy napięcie.

7 tydzień wakacyjnego luzu – ćwiczymy relaksację

Ten tydzień to czas nieco intensywniejszych ćwiczeń, dzięki którym opanujesz bardzo cenną umiejętność – odprężania ciała, która po regularnych ćwiczeniach stanie się Twoim nawykiem. Oznacza to, że jeśli wykonasz odpowiednią liczbę powtórzeń, Twoje ciało samo odpowie odprężeniem napiętych mięśni już na samą chęć czy myśl o tym. Brzmi jak czary, ale to czysta fizjologia.

Inne spojrzenie na medytację

Inne spojrzenie na medytację. Zobacz, że wszystko co robisz, może być medytacją. Nie musisz tylko siedzieć w bezruchu, by medytować. Możesz oddawać się kontemplacji w każdej chwili swojego życia.

Relaks i głos

Głos, podobnie jak oddech, to wyjątkowe narzędzie, które mamy zawsze przy sobie. Możemy z niego korzystać także w chwilach trudnych, by przywrócić ciału równowagę i odprężyć umysł. Nic tak szybko nie poprawia nastroju, niż poddanie się melodii i wyśpiewanie słów ulubionej piosenki i na całe gardło.

Piąty tydzień wakacyjnego luzu – śpiewamy!

W tym tygodniu zachęcamy do śpiewania i zażywania większej dawki muzyki w codziennym życiu – podczas wakacyjnych dni i także wtedy, gdy pędzimy do pracy czy wykonujemy rutynowe czynności domowe.

Odpoczywamy, czyli czwarty tydzień wakacyjnego luzu

W tym tygodniu, w naszej akcji wakacyjnego luzu odpoczywamy.
Ile się da, kiedy się da. Ładujemy wewnętrzne akumulatory. Odpoczywając, nie robiąc nic i śpiąc tyle, ile potrzebuje ciało. Zachęcamy także do tego, by przyjrzeć się dniom i pozbyć się z nich tego, co pochłania naszą energię, zabiera cenny czas regeneracji.

Drugi tydzień wakacyjnego luzu – poćwicz z nami

Kolejny wakacyjny tydzień niech będzie okazją do pogłębienia oddechu. Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, jak oddychamy. A żyjemy tak, jak oddychamy i oddychamy w rytmie naszego życia. Gdy dni pędzą jeden po drugim, brak w nich czasu na refleksję, odpoczynek i spokój – oddech staje się płytki, chaotyczny.

Idź powoli

Idź powoli. Krocz wolniej niż zwykle. Inaczej wykonuj codzienne czynności. Może dostrzeżesz w nich coś, co umyka Twojej uwadze. Może usłyszysz nowe dźwięki w Twoim otoczeniu, zauważysz nowe obrazy, zagłębisz się w szczegóły. Może w ciele poczujesz coś innego, usłyszysz swoje myśli.

Martwe ciało (savasana)

Jedno z najprostszych ćwiczeń, które wprowadza nas w stan odprężenia i wyciszenia. Potrzebujesz jedynie spokoju. Odłączenia się na kilka chwil od świata zewnętrznego, rozpraszaczy uwagi (telefon, tablet, hałas itp.) i zwrócenia się ku sobie.

Wakacyjny luz – Twoje zadania na pierwszy tydzień lipca

Zaczynamy od najłatwiejszych zadań. Małych kroków w Twoim codziennym planie dnia. Nie wymagają specjalnego przygotowania. Potrzebne są Twoje chęci i wytrwałość. Decyzja, by przez najbliższe dni poświęcić sobie uwagę i zrobić coś inaczej niż zwykle.