Twój zbiornik energii musi być pełny, inaczej w mówienie i śpiewanie włożysz więcej wysiłku. Dźwięki nie popłyną z Twojego ciała swobodnie, gdy będziesz walczyć ze zmęczeniem. Twój głos stanie się słaby i napięty, gdy zabraknie snu. Możesz odczuć, jak trudno otworzyć żuchwę, gdy masz za sobą kilka nieprzespanych nocy.
Wypróbuj:
Sen – najlepszy sposób na odnowienie sił
Śpij tyle, ile potrzebuje Twoje ciało. Obserwuj je. Podczas urlopu możesz nie nastawiać budzika i przekonać się, ile godzin nocnego odpoczynku jest Ci potrzebne. Wyciągnij wnioski i ustal regularne godziny snu. Chodź spać i budź się codziennie o tej samej porze. Choć nie zawsze uda Ci się to perfekcyjnie, dbaj o ten rytm i nie zniechęcaj się, nawet jeśli czasem zdarzą się odstępstwa od Twojego planu.
Gdy masz problemy ze snem, wyciszeniem aktywności organizmu i wyciszeniem myśli
– dodaj więcej aktywności fizycznej w ciągu dnia. Oprócz czasu na sport, spaceruj więcej w ciągu dnia, zamień auto na rower, windę na schody.
– wykonuj ćwiczenia relaksacyjne, oddechowe, które przyniosą ukojenie i pomogą w zasypianiu
- np. świadome oddychanie przed zaśnięciem – metoda 4 -7 – 8 wg A. Weila, które pomaga zasnąć:
-w myślach liczymy do 4 , jednocześnie nabieramy powietrze przez nos
-zatrzymujemy powietrze w płucach, licząc w myślach do 7
-wypuszczamy powietrze przez usta, licząc do 8
-odstaw napoje energetyczne, zmniejsz ilość kawy i mocnej herbaty w godzinach popołudniowych
-przygotuj się do snu – przypomnij sobie wskazówki zawarte w tym artykule
– jeśli problemy ze snem są poważne, bezsenność mocno daje Ci się we znaki lub Twój sen jest przerywany lękami, niepokojem – skonsultuj się ze specjalistą.
„Przerywniki”
Gdy w ciągu dnia Twoje ciało jest zmęczone – odpocznij. Połóż się i utnij sobie krótką drzemkę (nastaw budzik, nie dłużej niż 20-30 minut), albo chociaż połóż się i nie rób nic. Jeśli nie możesz sobie na to pozwolić, wyciągnij się, przeciągaj, ziewaj, wyjdź na krótki spacer, zmień pozycję lub na chwilę zamknij oczy i oddychaj głębiej.
Odpowiadaj na sygnały ciała – ono samo podpowiada, czego mu potrzeba.
Oddychanie regeneracyjne (M. Schirner, „Techniki oddychania”)
Pozycja:
-leżąca; ręce ułożone wzdłuż ciała
-siedząca; kręgosłup wyprostowany, dłonie ułożone na udach
Oczy zamknięte lub lekko przymknięte powieki, spojrzenie skierowane w dół.
Powietrze wdychamy nosem, wydychamy ustami.
Zacznij wdychać powietrze, kierując je do podbrzusza. W wyobraźni kieruj je aż poniżej pępka.
Wydychaj powietrze licząc w myślach najpierw do trzech.
Stopniowo wydłużamy wydech, odliczając w myślach do czterech, pięciu i dalej do dziesięciu. Ćwiczymy wydłużanie wydechu powoli, we własnym tempie, by odbywało się to bez wysiłku i napięcia.
Praktykuj taki oddech przez co najmniej 5 minut. Możesz je wykonywać 2-3 razy dziennie lub zawsze, kiedy sobie o nim przypomnisz. Regularnie wykonywane pogłębi oddech, zaprowadzi zmiany w jego rytmie, dzięki czemu odzyskasz także wewnętrzny spokój, pewność siebie i ograniczysz skutki doświadczanego stresu.
Ćwiczenie pomoże Twojemu ciału przestawić się w tryb odpoczynku, dzięki czemu organizm może się zregenerować.
Zmiana nastawienia
Być może tym, czego Ci potrzeba jest zmiana nastawienia do odpoczynku. Jeśli uświadomisz sobie, jak ważny i potrzebny jest to czas oraz doświadczysz tego, jak bardzo zmienia jakość Twojego życia, uda Ci się wyznaczyć godziny regularnego snu i chwile na relaks w ciągu dnia.
Jeśli nie cierpisz tego momentu, w którym dźwięk budzika wyrywa Cię rano ze snu – zmień to. Zmień schemat, do którego jesteś przyzwyczajony. Zamiast reagować złością, irytacją, rzucaniem budzika w kąt :), ćwicz się w dobrej reakcji na nowy dzień, który zaczyna się wraz z pobudką. Gdy zadzwoni budzik, uśmiechnij się. Zaczyna się nowy dzień, podróż w znane – nieznane, czas nowych możliwości. Jak go dziś najlepiej wykorzystasz? Co możesz zrobić, żeby u końca dnia powiedzieć „to był fajny dzień”?.