Pomyśl, jak możesz uprościć swoje życie, z czego możesz zrezygnować, by żyć w sposób, o jakim marzysz, mając czas dla siebie, chwile na regenerację.
Upraszczaj swoje życie, by obniżyć poziom odczuwanego stresu i móc cieszyć się swoim życiem. Sprawdź, czy wprowadzenie w życiu kilku zasad minimalizmu pomoże Ci w osiągnięciu tego stanu.
Zastanów się, co jest dla ciebie najważniejsze, co wpływa na Twoje życie, pracę, karierę. Jakie wartości cenisz? Czy żyjesz zgodnie z nimi?
Ogranicz ilość obowiązków, zapytaj siebie czy nie bierzesz ich zbyt dużo na siebie w pracy i w domu.
Zwróć uwagę na to, czy nie angażujesz się w zbyt wiele działań, na które nie masz ochoty, które wyczerpują Twoją energię. Przeznacz swój cenny czas tylko na te sprawy, które są dla Ciebie najważniejsze.
Dokonaj zmian w planie dnie, staraj się o to, by czas pracy był wykorzystany maksymalnie, bez przerywania go spotkaniami, sprawami do załatwienia.
Uprość listę zadań do zrobienia. Wpisz na nią tylko to, co uda Ci się zrobić danego dnia. Nic poza tym. Niech na Twojej liście zadań będą tylko te najważniejsze zadania do wykonania dziś. Autorka książki „Prostota” zachęca, by wypisać tylko trzy zadania, spośród tych, które musimy danego dnia wykonać. Niech to będą najważniejsze i najpilniejsze zadania. Zrób te trzy zadania zanim zabierzesz się do kolejnych, mniej istotnych. „W ten sposób ułatwiacie sobie funkcjonowanie i zdejmujecie z siebie presję, by codziennie zrobić wszystko”. B. McAlary.
Ogranicz ilość rzeczy, przedmiotów, które Cię otaczają. Zyskasz czas, który poświęcasz na sprzątanie i dbanie o nie. Posiadanie rzeczy bywa męczące, nadmiar gadżetów, sprzętów, mebli potrafi stresować. Zatrzymaj rzeczy wartościowe. Usuń to, czego nie wykorzystujesz i bez czego możesz żyć. Rzeczy ograniczają czas, który możemy poświęcić na budowanie relacji ze sobą i z innymi ludźmi. Większość z posiadanych przez nas rzeczy nie jest nam potrzebna do życia czy odczuwania szczęścia.
Ogranicz też liczbę znajomości do tych najbardziej wartościowych. Unikaj ludzi, których zachowanie, słowa źle na Ciebie wpływają. Pozbądź się tych relacji, które niszczą Twoją dobrą energię, źle wpływają na Twoje samopoczucie.
Dbaj o ład i porządek w przestrzeni, w której mieszkasz i pracujesz. Bałagan męczy, rozprasza. Poszukiwanie rzeczy w bałaganie to strata czasu i źródło napięć.
Jedz mniejsze porcje, kupuj mniej, za to wybieraj jedzenie zdrowe, lepsze jakościowo. Przygotowuj proste dania, ze świeżych produktów. Sprawdź, jaka porcja jedzenia wystarczy do zaspokojenia głodu fizycznego. A kiedy czujesz się przejedzony? Jak to odbija się na Twojej formie?
„W przeciwieństwie do tego, co marketingowcy próbują nam wmówić, nie jesteś tym, co posiadasz.
Jesteś sobą, a rzeczy pozostają rzeczami.
Nic nie jest w stanie tego zmienić, mimo całostronicowych zachęt w czasopismach czy sprytnych reklam,
które próbują cię o tym przekonać”
F. Jay
Książki, w których znajdziesz więcej podpowiedzi:
„Minimalizm. Żyj zgodnie z filozofią minimalistyczną”- L. Babauta
„Minimalizm daje radość”- F. Jay
„Minimalizm po polski, czyli jak uczynić życie prostszym”- A. Mularczyk-Meyer
„Prostota. Siła codziennych rytuałów”- B. McAlary
„Sztuka prostoty”- D. Loreau
„Sztuka minimalizmy w codziennym życiu”- D. Loreau