Udźwięcznianie głosu

Ćwiczenia, które obudzą w Twoim głosie więcej wibracji i udoskonalą jego brzmienie.

Pamiętaj o tym, by w każdy przypadku znaleźć odpowiednią wysokość – taką, na którą wydobywanie podanych dźwięków jest najprzyjemniejsze i nieodczuwalne w krtani. Na pewno zauważysz, że na tej optymalnej wysokości, Twój głos zabrzmi najlepiej.

Przez najbliższe dni, najlepiej codziennie, kilka razy w ciągu dnia, przez kilka minut, wykonuj podane ćwiczenia. Jeśli odczuwasz napięcie w ciele, wykonuj jednocześnie różne ruchy ciała (np. lekkie kołysanie, krążenie głową, ruchy ramion).

1.Otwórz buzię jakbyś chciał ugryźć średniej wielkości jabłko (to Twój wdech), a następnie wydobywaj intonując podane niżej dźwięki. Obserwuj wibracje pojawiające się na twarzy, na kościach twarzoczaszki, na chrapkach nosa, na wardze górnej, na górnych zębach oraz w klatce piersiowej. Kiedy czujesz, że brakuje Ci powietrza, zakończ wydobywanie dźwięku i otwórz buzię jak wyżej:

a) Wdech – na wydechu naśladuj bijący dzwon bimmmm- bammm – bommm…

b) Wdech – na wydechu intonuj mmmmmaaammmmiiiiaaaaa…..

c)Wdech – na wydechu intonuj binnnnnng – bannnnng – bonnnnng….

d)Wdech – na wydechu intonuj dinnnnng – dannnng – donnnng ……

e) Wdech – na wydechu intonuj minnnnng – mannnng – monnnng ……

f) Wdech – na wydechu intonuj mmmmmiii-nnnnnniiiii…..

2. Otwórz buzię, wyciągnij język na brodę (jak daleko się da, ale luźno, nie na siłę). Na wydechu, zamknij usta (język pozostaje na brodzie, między wargami) intonuj dźwięk mmmmm…… Obserwuj, jak dźwięk wibruje w ciele, jakie odczucia pojawiają się na górnej wardze i zębach.

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia