Przepony w ciele ważne dla głosu cz.1

Gdy mówimy o przeponie, nasza uwaga automatycznie kieruje się na jeden z większych mięśni oddechowych w naszym ciele – przeponę. Oddziela ona jamę klatki piersiowej od jamy brzucha. Ale warto wiedzieć, że przepon w ciele mamy więcej niż ta, oddechowa. I są też inne, które istotne są dla nas z punktu widzenia mowy i śpiewu.

Więcej niż jedna

Według teorii 8 przepon w naszym ciele znajduje się kilka obszarów, które działają jak poziomo ułożone przegrody w ciele człowieka i oddzielają od siebie jamy ciała. Aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować ich napięcie musi być wyrównywane, by zapobiec dysfunkcjom i kompensacjom.

Te poprzecznie ułożone przepony współpracują ze sobą. Oznacza to, że problemy dotyczące jednej z przepon będą wpływały na pracę pozostałych (jesteśmy całością).

Zadania przepon w ciele

  • wspomaganie przepływu płynu śródmiąższowego, zapewnienie odpowiedniego przepływu płynów w organizmie
  • utrzymanie optymalnego ciśnienia płynu śródmiąższowego w organizmie
  • utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w jamach ciała
  • przenoszenie i absorbowanie napięcia w ciele

Gdy nie pracują prawidłowo

Przepływ płynu jest zahamowany, tkanki gorzej odżywione, mogą pojawić się stany zapalne, obrzęki, ból, problemy oddechowe, nadmierne napięcie, zaburzenia swobody ruchu, problemy ze strony układu pokarmowego.

Trzy przepony

W kolejnych częściach przyjrzymy się tym przeponom, które mają znaczenie dla przebiegu emisji głosu.


  • https://www.fizjofit.pl/2022/02/01/przepona-oddechowa-i-inne-przepony-wystepujace-w-ciele/
  • https://www.acusmed.pl/blog/o-koncepcji-osmiu-przepon/

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia