Znajdź swój optymalny dźwięk – nastrój swój głos

Jest wiele sposobów na to, by dobrze nastroić swój głos, znaleźć optymalną do mówienia wysokość dźwięku. Jednym z nich jest następujące ćwiczenie.

W pozycji stojącej, wygodnej, ugruntowanej i zrelaksowanej, gotowy do działania wykonaj wydech, poczekaj na wdech. Uchyl żuchwę, powietrze wpada. Zacznij liczyć do 20. Dobieraj powietrze kiedy potrzebujesz. Licz tak, by nieparzyste numery były wypowiadane wysokim, a parzyste numery niskim głosem (bez przesady z wysokością dźwięku, ma to się dziać naturalnie). Licz szybko, bez zastanawiania się nad tym. Twój głos gwałtownie przeskakuje z góry na dół. Gdy doliczysz do 20 wykonaj wdech i powiedz „hhaa” na takiej wysokości dźwięku, jaka Ci wyjdzie. Intonuj „hhhaaa”, następnie rozpoczynając od tego dźwięku przechodź do wypowiadania krótkiego zdania, tekstu, możesz liczyć. Zapamiętaj tę wysokość i ćwicz mówienie na tej wysokości. Po brzmieniu głosu (nośnym, dźwięcznym) i braku wysiłku w mówieniu (nie powinny pojawiać się także chrypka, załamania głosu) poznasz, że jesteś w zakresie swoich optymalnych dźwięków. Powtórz kilka razy, wsłuchuj się w ciało, przerwij, jeśli odczuwasz zmęczenie, dyskomfort w krtani. Wróć do początku, popraw postawę ciała, zadbaj o luźne otwarcie żuchwy.

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia