Zimowe otulenie głosu

Nadeszła piękna, mroźna zima, ze śniegiem i lodem. Bywa jednak, że jest mniej przyjazna i pokazuje swoje szarobure oblicze. Z brakiem słońca, pluchą i nieprzyjemną, zimną wilgocią. Taka aura nie wpływa dobrze na nasze samopoczucie. Są wśród nas i tacy, którzy całą zimę najchętniej by przespali. Jak sobie pomóc? Jak wspierać głos, gdy nasze dobre samopoczucie słabnie i odbija się to na naszym głosie?

Jak pogoda może wpłynąć na głos? Z pewnością masz już doświadczenia w tej dziedzinie. Nie trzeba być meteopatą, by poczuć jak jesienno-zimowe nastroje odbijają się na naszej formie. Mniej się ruszamy, co powoduje, że poziom energii znacznie spada. Częściej pojawia się lenistwo, które również jest potrzebne, ale zimą może przerodzić się w stan apatii. Mniejsza ilość światła słonecznego i obniżony poziom witaminy D nie wpływają korzystnie na nasze samopoczucie i kondycję fizyczną. Może nie chcieć się nic. Mogą pojawić się psychiczne napięcia wynikające ze zmuszania się do robienia czegoś, na co o tej porze roku nie mamy ochoty. Te napięcia i gorsze samopoczucie psychofizyczne słychać w dźwiękach wypowiadanych czy wyśpiewywanych słów.
Dlatego spróbuj zadbać o głos od wewnątrz, by nie poddać się wahaniom nastroju i spadkom energii. Zatroszcz się o siebie z czułością i miłością. Otul swój głos, otulając najpierw siebie.

Otul ciało

Zimą wyciągnij ciepłe swetry, skarpetki. Załóż czapkę i ciepłe rękawiczki, może jeszcze dodatkową warstwę ubrań, jeśli nie znosisz zimna. Ubieraj się tak, by było Ci ciepło. Te fizyczne odczucia są ważne, by poczuć także psychiczny komfort. Wyciągnij ciepłe koce i kołdrę. Łatwiej będzie znieść niższe temperatury za oknem. Ubieraj się cieplej w ciągu dnia, by nie musieć przegrzewać pomieszczeń (to źle wpłynie na krtań –>). Ciepłe skarpetki zamiast „zimnej kostki” to lepsze rozwiązanie w chłodniejsze i mroźne dni.

Otul ciepłem swój żołądek i jelita

To ważne, by dbać o nasz wewnętrzny ogień, nie wychładzać ciała w zimne dni. Pij ciepłą wodę, zabieraj ją ze sobą w termosie lub kubku termicznym. Gdy tylko się da – jedz ciepłe posiłki, także poza porą obiadu. Stosuj rozgrzewające przyprawy w daniach i napojach – np. kardamon, imbir, cynamon (ostrożnie, jeśli masz problemy trawienne).

Otul się światłem i zapachem

Zapal świece. Światło rozprasza jesienne i zimowe ciemności. Wprowadza odrobinę radości i magii do codziennego życia.
Stosuj do inhalacji, masażu lub kąpieli olejki eteryczne, które poprawiają nastrój i łagodzą napięcia (np. pomarańczowy, lawendowy).

Otul ciepłem swoją duszę

Zadbaj o siebie, swoje potrzeby. Podaruj sobie czas. Bądź ze sobą także w ciszy, by usłyszeć swój wewnętrzny głos. Odpuść to, co nie jest warte Twojej uwagi. Wybieraj to, co dla Ciebie najważniejsze.

Otul się ciepłem dźwięków

Mów do siebie z miłością. Jakie słowa kojarzą Ci się z ciepłem, otuleniem, rozgrzaniem, słońcem? Nie żałuj ich sobie. Włącz serce do codziennej komunikacji z samym sobą. Podaruj sobie wewnętrzny uśmiech.
Słuchaj kojącej muzyki, która ogrzewa trzewia i wzbudza dobre emocje.

Otul się ciepłem wody

Poza piciem ciepłych napojów, stwórz swoje domowe SPA. Ciepła kąpiel lub prysznic przyjemnie relaksują mięśnie. Daj sobie kilka minut takiej przyjemności w ciągu dnia, zrób z tego miły, odprężający rytuał raz na jakiś czas. Dodaj świece, muzykę, ulubiony napój i ciesz się dotykiem ciepłej wody.

Otul się energią ruchu

Rozgrzewaj się ruszając. Rób przerwy w pracy. Wstawaj od biurka, mikrofonu, by się poruszać. Spaceruj w miejscu przez kilka minut lub pobiegaj po schodach albo wyjdź na spacer (ubierz się tak, by było Ci przyjemnie ciepło, a nie przeraźliwie zimno). Spaceruj tak często, jak się da, nawet jeśli nie za bardzo Ci się chce. Odzyskasz energię, odprężysz umysł, na ścieżce zostawisz nie tylko trochę kalorii, ale też sporo niepotrzebnych emocji.

Poczuj się lepiej tej zimy. Otul się ciepłem. Ono jest w Tobie. Dbaj o to, by ten ogień nie zgasł. Sprawdź, czy to ciepło pojawi się również w Twoim głosie.

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia