Co to takiego?
Trening głosu to krótka codzienna gimnastyka, wykonywanie której wzmacnia głos i pomoże wypracować nawyk regularnych ćwiczeń. Całościowy, obejmujący 90 dni, plan treningowy powstał, by zachęcić Cię regularnej pracy i zadbania o głos poprzez systematyczne ćwiczenia. Choć 90 dni może przerażać – nie bój się. Trening trwa kilka – kilkanaście minut dziennie. Jeśli masz ochotę, możesz go wydłużyć i swobodnie powtarzać wykonywane wcześniej ćwiczenia. Stajesz się trenerem swojego głosu.
Technicznie rzecz biorąc
Aplikacja ta stanowi kontynuację „Rozgrzewki głosu” i wraz z nią jest narzędziem do samodzielnej pracy nad głosem.
Dostępna jest wersja dla smartfonów z systemem Android → Pobierz z Google Play →
Możesz ćwiczyć także na swoim komputerze. Wersję dostępną w przeglądarkach (komputer, tablet) znajdziesz tu →
Jak przebiega praca nad głosem?
Każdego dnia pojawia się ćwiczenie do wykonania. Podczas 90 dni treningu pracujesz najpierw w trybie nauki (60 dni), następnie decydujesz, czy przechodzisz dalej, gdzie możesz szlifować swoje umiejętności w trybie utrwalającym (30 dni). W tej części pojawiają się znane Ci już ćwiczenia oraz nowe, które bazują na wypracowanych już umiejętnościach.
Aplikacja daje możliwość swobodnego powtarzania ćwiczeń w ciągu dnia i w trakcie całego cyklu treningowego. Samodzielnie decydujesz o tym, czy przechodzisz do kolejnych ćwiczeń. Jeśli potrzebujesz większej liczby powtórzeń, by opanować dotychczasowe umiejętności, zatrzymujesz się na danym dniu, Twój czas nauki będzie po prostu dłuższy.
Uczysz się słuchać swojego głosu. Masz szansę poznać go lepiej, a przy tym przyjrzeć się swojemu ciału i sobie. Badasz siebie, odkrywasz i rozwijasz swój głos.
Ćwiczenia głosu to też czas zabawy i odpoczynku. Zrelaksujesz się i zaczniesz głębiej oddychać.
Praca z aplikacją to jednocześnie trening samodyscypliny. Poprzez codzienne krótkie ćwiczenia uczysz się zdrowych nawyków głosowych oraz tego, by trening głosu stał się częścią Twojego dnia.
Dla kogo?
Aplikacja „Trening głosu” przeznaczona jest dla osób zdrowych, bez poważnych problemów z głosem (guzki głosowe, niedomykalność, polipy krtani itp.).
Skorzystasz z niej jeśli pracujesz głosem, śpiewasz, występujesz. Także jeśli jesteś wokalistą i chcesz wzmocnić lub podszkolić swój głos mówiony.
Zanim zaczniesz ćwiczyć skonsultuj się z lekarzem, jeśli Twój głos niedomaga, często chorujesz, dokucza Ci chrypa, głos zmienia barwę i brzmienie, załamuje się.
Jakich efektów możesz się spodziewać?
Choć niektóre ćwiczenia wydają się łatwe, ich systematyczne wykonywanie znacząco poprawi brzmienie twojego głosu.
Niektóre efekty pracy z aplikacją:
- silniejszy i zdrowszy głos
- odciążenie krtani w wydobywaniu dźwięków
- umiejętność opierania dźwięków na strumieniu wydychanego powietrza
- mniej problemów z głosem
- wypracowanie zdrowych nawyków operowania głosem
- wykorzystanie naturalnych możliwości ciała w swobodnym wydobywaniu dźwięków
- relaks, rozluźnienie, umiejętności, które pomogą w stresujących sytuacjach oraz usuną przeszkody w wydobywaniu dźwięków
Ostateczny efekt jest kwestią indywidualną. Zależy od Twojego zaangażowania, systematyczności, stopniowego przechodzenia do kolejnych kroków po opanowaniu wcześniejszych ćwiczeń, zgodnie z możliwościami swojego głosu.
Zobacz więcej informacji o aplikacji ->
Pamiętaj
Ćwiczenia głosu są elementem dbania o narząd głosowy.
Nawet jeśli pracujesz głosem już wiele lat, śpiewasz, przemawiasz, rozmawiasz albo uczysz innych – warto ćwiczyć swój głos. To, że ćwiczysz go podczas mówienia, śpiewania, przekazywania wiedzy jest także treningiem. Jednak potrzebujesz chwil świadomej pracy, odczuwania siebie i dźwięku w sobie, skupienia się na własnych odczuciach i słuchaniu siebie.
Potrzeby głosu zmieniają się wraz z wiekiem, naszym doświadczeniem. Różne wydarzenia życiowe nas zmieniają, a to pociąga za sobą pozytywne lub negatywne przemiany głosu.
Ćwiczenia głosu pomogą rozluźnić ciało i skorygować błędy, które mogą się pojawiać.
Wraz z upływem czasu zmienia się kondycja zdrowotna i warunki, w jakich powstają dźwięki. Ciało starzeje się, zmiany zachodzą także w narządzie głosu. Regularne ćwiczenia pomogą Ci zachować go w dobrej formie i zdrowiu.
Własna praca z głosem jest potrzebna również po to, by móc troszczyć się o ten cenny skarb i odpowiadać na jego potrzeby.
By uczyć innych z pasją, energią, by przekazywać wiedzę z charyzmą, by ludzie chcieli nas słuchać – potrzebne jest podtrzymywanie tego płonącego ognia w nas. Wytrwałość w ćwiczeniach, dyscyplina w tym pomagają.
Praca z głosem to doskonalenie tego, co już potrafimy. To także poznawanie nowych technik, sposobów i odcieni własnego głosu, uczenie się akceptacji i przyjmowanie faktu, że czasem mamy gorsze dni – a jednak możemy zrobić wiele, by zabrzmieć najlepiej jak się da.
Dzięki regularnej pracy nad głosem mamy szansę obserwować i znaleźć odpowiedzi na wiele dręczących nas pytań. Otwieramy się – fizycznie i psychicznie. Mówienie i śpiewanie to wydobywanie czegoś więcej niż sam dźwięk.
Trening głosu to także poznawanie i odkrywanie siebie.
Bo to od nas – dokładnie w nas wszystko się zaczyna.
Głęboko w ciele, w sercu i umyśle rodzi się dźwięk.