Ćwiczenie to uczy luzu w ciele. Nie rozleniwienia, ale odpuszczenia napięć tam, gdzie ich nie powinno być. Wydobywanie dźwięków to proces, który wymaga swobodnego ciała i umiejętności regulowania napięć, by nie prowadzić do zaciskania się krtani – to główny winowajca, odpowiada za wystąpienie problemów technicznych i zdrowotnych.
Ziewnięte „a”
Zaczynamy od ziewnięcia. Kilka razy próbujemy wywołać stan naturalnego otwierania się ciała i pobierania powietrza jak podczas ziewnięcia.
Obserwuj jaka przestrzeń pojawia się w gardle, jamie ustnej, gdy zaczynasz ziewać. Poczuj, jak otwiera się przestrzeń w klatce piersiowej, ciało rozszerza się w okolicy dolnych żeber i pępka.
Po kilku powtórzeniach zatrzymaj na chwilę tę przestrzeń (jakby ktoś włączył przycisk „pauza”) – nie wypuszczaj powietrza i nie ziewaj dalej. Następnie wypuść powietrze, zacznij raz jeszcze i tym razem dołącz do tego zatrzymanego ziewnięcia samogłoskę „aaaa…” (ziewnięte „hhhaaaa…”). Cały czas w trybie pauzy (zatrzymanego początku ziewnięcia) wydobywasz długą, „ziewniętą” samogłoskę „aaa…”.
Posłuchaj:
Staramy się o to, by utrzymać dźwięk „na poziomie” ziewnięcia – czyli największego otwarcia przestrzeni w jamie ustnej i gardłowej oraz mobilizacji mięśni oddechowych.
Możesz dźwięku dodać kolory lub zabarwić go emocjami.
Powtarzamy kilka razy. Stopniowo wydłużamy czas trwania „ziewniętego a”. Początkowo Twoje „aaa..” może być krótkie, ale ważne, by było emitowane na luzie i w stanie „ziewnięcia”, na płynącym strumieniu powietrza.
Prawidłowo wykonane ćwiczenie pokaże Ci naturalną siłę Twojego głosu, oczyści dźwięk z zacisku i błędów wysokości. Wskaże Ci dobre ustawienie głosu w pozycji, w której zyskuje on najlepszą nośność i dźwięczność. Zobaczysz i poczujesz, jak ciało korzysta z naturalnych wzmacniaczy dźwięku (rezonatory, odpowiednie oparcie dźwięku na strumieniu powietrza) i poczujesz, jak to jest, gdy dźwięk wypływa z ciała, bez szczególnego wysiłku i siłowego „produkowania” go przez krtań.
Zapamiętaj te odczucia. Powracaj do nich wielokrotnie w ciągu dnia oraz wtedy, gdy chcesz obudzić i przygotować swój głos do wydobywania dźwięków.
Więcej ćwiczeń znajdziesz w darmowej aplikacji TRENING GŁOSU