W poniższych ćwiczeniach ważne jest całkowite rozluźnienie ciała, skupienie oraz autentyczne wyczucie drgań. Dźwięki wydajemy swobodnie, bez wysiłku, nie oszczędzamy powietrza.
- W pozycji stojącej dotykaj dłonią tej części ciała, z której chcesz wydobyć głos (możesz mruczeć mmmmm… lub śpiewać dowolny dźwięk), miejsce to stanie się rezonatorem – jeśli ćwiczenie wykonujesz prawidłowo odczujesz w tym miejscu wibrację. Pomyśl o wybranym uczuciu jako punkcie wyjścia do wydania dźwięku.
- Spróbuj dotykać dłonią potylicy, brzucha, zębów, środkowej części klatki piersiowej, środkowej części kręgosłupa, krzyża, kręgów szyjnych, ostatecznie wydając dźwięk wprowadź całe ciało w wibracje.
- Mów/ wydawaj dowolne dźwięki jakbyś umieścił usta:
- na głowie
- na brzuchu
- na piersiach
- na kręgosłupie
- Stojąc mrucz lub śpiewaj dowolny dźwięk kierując go do sufitu, ale bez unoszenia głowy (jakbyś chciał dźwiękiem podtrzymać sufit). Najbardziej wyraźne wibracje powinny pojawić się na czubku głowy.
- Połóż się wygodnie na plecach i wydobywaj dowolne dźwięki rozwibrowując poszczególne części ciała aż odczujesz wibracje w całym ciele.
- Połóż się wygodnie, zamknij oczy i obserwuj swój oddech, skupiając się na górnej części nosa. Poczekaj, aż oddech zwolni. Wydychając powietrze kieruj swoją uwagę na okolicę lędźwiową ciała jednocześnie mrucząc mmmmaaaaaaa.. (lub inna samogłoska), uwypuklając wybraną samogłoskę. Staraj się odczuć wibracje w lędźwiach.
- Oprzyj czoło o ścianę i wydając dowolny dźwięk (mmm… aaaaa…., itp.) staraj się wprawić w wibrację kości czaszki. Odczujesz wraz drganiami kości czaszki drgania na ścianie.
- Oprzyj się plecami o ścianę. Wydając dowolny dźwięk wprowadź wibrację w kręgosłup, tak, jakbyś chciał siłą własnej wibracji tę ścianę rozsunąć. Kark i szyja nie mogą być napięte, język jest miękki, staw skroniowo- żuchwowy rozluźniony.
- Stojąc i mrucząc lub śpiewając dowolny dźwięk rozwibruj część krzyżową kręgosłupa. W niej rodzi się dźwięk i wibracje, które następnie przekazujesz ziemi.
- Stań w rozkroku, wykonaj skłon od pasa w dół. Głowa i ręce wiszą luźno. Wydając dowolny dźwięk wypełniasz się nim od stóp do pasa. Reszta ciała pozostaje pusta.
- Stań w rozkroku, wykonaj skłon od pasa w dół. Głowa i ręce wiszą luźno. Wydając dowolny dźwięk zbierasz dźwięk z podłogi od stóp do całego ciała.
- W pozycji siedzącej zamknij oczy, rozluźnij mięśnie. Skoncentruj uwagę na oddechu, który stopniowo staje się coraz wolniejszy. Zacznij cicho mruczeć, zwracając uwagę, jakie zmiany wywołuje mruczenie w ciele. Staraj się różnicować dźwięki (niskie, wysokie, ciche, głośne). Obserwuj zmiany odczuć w ciele- jakie obszary rezonują bardziej, jakie mniej, na jakiej wysokości ciała znajdują się wibracje. Spróbuj odnaleźć dźwięk, który jest dla ciebie wygodny, przyjemny i lekki do wydobycia; taki, który nie blokuje ciała i pozwala mu się jeszcze bardziej odprężyć. Delektuj się tym dźwiękiem, następnie pozwól mu wybrzmieć. Na zakończenie uspokój oddech i otwórz oczy.