Przykładowe zestawy ćwiczeń motoryki narządów artykulacyjnych

Przykładowe zestawy ćwiczeń motoryki narządów artykulacyjnych dla osób, które nie mają problemów logopedycznych, głosowych, a także problemów w zakresie funkcjonowania stawu skroniow-żuchwowego. W przeciwnym wypadku oraz w razie wątpliwości należy skonsultować się z logopedą, fizjoterapeutą lub lekarzem foniatrą.

Jak ćwiczyć?
Najlepiej przed lustrem, obserwując czy ćwiczenie jest wykonane prawidłowo i czy zachowujemy prostą, ale nie usztywnioną sylwetkę ciała. 

Ważne są precyzyjne i spokojne ruchy oraz dokładne i systematyczne wykonywanie ćwiczeń.

Każde ćwiczenie, w zależności od możliwości czasowych można wykonać 5- 8 razy.

Zestawy można dowolnie łączyć.

Staraj się wykonywać ćwiczenia z lekkością. Nie rób nic na siłę, obserwuj, czy nie wkładasz zbyt wiele wysiłku w wykonanie ćwiczenia. Spróbuj, czy możesz je wykonać bardziej na luzie i przede wszystkim dobrze się baw.

pdf Pobierz ćwiczenia w pliku pdf

 ZESTAWY ĆWICZEŃ – WERSJA ODŚWIEŻONA

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia