Obudź swój głos, udźwięcznij go

„Nie wytykaj języka, bo …” Zapomnijcie o tym powiedzeniu, bo w tym ćwiczeniu wytykanie języka jest jak najbardziej wskazane. Poniższe ćwiczenie pomaga obudzić krtań (zwłaszcza w gorsze pod względem energii dni), rozluźnić ją, przygotować aparat dźwiękowy do wydobywania głosu, optymalnie go ustawić. Regularnie wykonywane udźwięcznia głos i ociepla jego brzmienie.

W pozycji stojącej lub siedzącej swobodnie oddychamy. Lekko rozszerzamy język („uśmiechnięty język”), wysuwamy go z buzi i kładziemy na górnej wardze. Po wdechu (nosem, ustami lub jednocześnie nosem i ustami) zaczynamy wydobywać dźwięk nnnnnnnn…… Powtarzamy kilka razy.

Gdy dźwięk się ustawi – powinny pojawić się wibracje odczuwalne na twarzy, na nosie, na czubku głowy.

Następnie szeroki język kładziemy na dolnej wardze i po wdechu wymawiamy długi dźwięk mmmmm….

Pamiętaj o oddechu. Dźwięk trwa tyle, na ile pozwala Ci swobodny, dobry oddech (nigdy na resztkach powietrza).

Jeśli dźwięk nie jest pełny i nie wibruje, skup się na oddechu, spróbuj też jeszcze bardziej wyciągnąć język, zmień wysokość głosu.

Ćwicz tak długo, jak potrzebujesz, aż odnajdziesz w swoim ciele wibracje dźwięku, poczujesz, że wydobywa się on swobodnie, bez wysiłku krtani.

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia