Być może wyglądamy inaczej niż nasi rówieśnicy, niż większa część społeczeństwa. Może nasze myślenie nie jest zgodne z obecnymi trendami. Może nasz głos nie brzmi „modnie”. Naśladujemy idoli, poszukujemy własnej ścieżki. Uleganie presji grupy kończy się tym, że przestajemy być autentyczni. Nie jesteśmy sobą. Nie jesteśmy oryginalni. Tracimy to,
W naszej kulturze zbyt mało mówi się o tym, że „inny” też jest dobry, wartościowy. Nie musimy wszyscy wyglądać tak samo, ubierać się tak samo, czy brzmieć tak samo. Możemy być sobą. Mamy prawo do tego. A Ci, którzy są naszymi przyjaciółmi i dobrze nam życzą pozostaną nimi także wtedy, gdy nie będziemy pędzić z prądem.
Poniższa prezentacja (CVT) pokazuje, że budowa ciała decyduje o naszym brzmieniu.
Jeśli trakt głosowy jest duży, dźwięk będzie ciemniejszy. Jeśli mniejszy – dźwięk jest jaśniejszy. Prosty sposób na zapamiętanie przytoczony przez Complete Vocal Institute pozwala te regułę zapamiętać – ułóż dłonie w miseczki i zaklaskaj. Następnie zacznij klaskać płasko ułożonymi dłońmi. Posłuchaj dźwięków. Duża przestrzeń daje zupełnie inne brzmienie niż mniejsza.
Także budowa fałdów głosowych wpływa na to, w jakim zakresie dźwięków możemy się poruszać i czy mówimy wysoko czy nisko.
Budowy ciała nie możemy zmienić. To ona w dużym stopniu określa jak brzmi nasz głos.
Ale daje też ogromne pole możliwości.
Pracując nad głosem możemy nauczyć się wykorzystywać wszystkie brzmienia, jakie są wpisane w taką, a nie inną budowę ciała.
Wykorzystaj to!
- Nikt inny nie brzmi jak Ty. Może świetnie kopiować Twoje brzmienie, ale kopia nigdy nie będzie oryginałem. Będzie tylko tak wyglądać.
- Bądź wdzięczny. Z wdzięczności pochodzi obfitość, dobroć, rozwój.
- Ciesz się tym, co masz – mógłbyś tego nie mieć.
- Rozwijaj to, co masz. Wykorzystaj w 100% to, co dała Ci natura, Bóg.
- Opanuj zdrowy sposób emitowania dźwięków i dbaj o swój głos.
- Eksploruj pole swoich możliwości. Szukaj dźwięków, których nie wydobył jeszcze nikt inny – zawsze pamiętaj, by robić to w zdrowy, bezpieczny sposób, oprzeć się na dobrej technice.
- Daj sobie wolność, niech ograniczające przekonania zastąpią takie, które wspierają Cię w rozwoju.
- Pozwól sobie brzmieć inaczej niż „nakazują” ostatnie trendy.
- Ćwicz i poznawaj swój głos. Próbuj różnych technik, nowych brzmień, baw się dźwiękami. Poszukuj brzmienia, które jest zgodne z Tobą. Dzięki niemu wyrazisz siebie i będziesz autentyczny.
- Naukowcy i praktycy badają, zmieniają, rozwijają teorie dotyczące dźwięków i głosu. Pojawiają się nowe sposoby podejścia do wykorzystywania głosu. Z każdej techniki możesz wziąć dla siebie to, co najlepsze dla Twojego głosu i jego rozwoju.
- Ty też się rozwijaj i zmieniaj, bo zmienia się wtedy również Twój głos.
Przede wszystkim:
Bądź sobą. Bądź oryginałem.
Twój głos nie będzie podobał się całemu światu. Niech najpierw podoba się Tobie. Niech będzie przedłużeniem Ciebie.