„Nie potrafię” – krótko o tym, jak hamujemy własny rozwój

Każdy z nas w swoim życiu tysiące razy wypowiada(ł) te słowa , zwykle bez żadnej kontroli programując w ten sposób swój umysł i ciało na porażkę. Częściej ten dialog toczy się w głowie, ale zdarza się też, że mówimy o tym głośno. Może to i lepiej, bo szanse na osłabienie wpływu tych słów maleją, gdy uświadomimy sobie, jak ważna jest ocena naszych możliwości i jej skutki gdy np. pracujemy nad rozwojem naszego głosu.

„Ale ja nie potrafię”, „nie umiem”, „nie dam rady” – co jakiś czas słyszę takie słowa, gdy pracujemy nad zmianą w głosie albo korygujemy wymowę. Moja reakcja jest zawsze taka sama – jeśli tak myślisz, tak będzie. Samospełniająca się przepowiednia, czyli nasze oczekiwanie, nastawienie w stosunku do czegoś, zachowanie – ma ogromny wpływ na nasze powodzenie lub porażkę. Jeśli karmimy siebie takimi myślami, nigdy nie osiągniemy wyznaczonego celu. To, co słyszymy, co powtarzamy, staje się prawdą. Zaczynamy działać zgodnie z oczekiwaniem.

Gdy sami do siebie kierujemy takie słowa – przekonujemy siebie, że nie jesteśmy dość dobrzy, że nie się niczego nie nauczymy. Okradamy siebie z możliwości rozwoju, pozbawiamy siebie siły i chęci do zmiany, do nauki. Sami generujemy stresującą sytuację, w której praca nad głosem czy opanowanie artykulacji staje się problemem.

Skąd się biorą te słowa?

Jesteśmy tak zaprogramowani przez otoczenie, które podcina nam skrzydła od najmłodszych lat, albo ktoś zachwiał naszą wiarą w siebie, bądź też nieustannie porównujemy się z innymi, zamiast obserwować nasze postępy.

Co z tym zrobić?

Przyjrzyj się swoim myślom i dialogowi w głowie? Czy gdzieś już słyszałeś podobne stwierdzenia – „nigdy się tego nie nauczysz”, „nie dasz rady”, „nie umiesz i nigdy się nauczysz”. Kto je wypowiadał? Ty sam, czy inna osoba/ inne osoby?. Jaka była Twoja reakcja. Jakie odczucia pojawiają się w ciele, gdy wracasz do tych wspomnień? Może pojawią się emocje związane z tymi słowami, osobami? Trzeba je przepracować, oswoić, pozwolić im być i odejść. Następny etap, to praca nad zmianą tego nawykowego wyrażenia na takie, które obudzi w nasz energię do działania i będzie popychało do kolejnych prób. Każde powtórzenie (ćwiczenia) przybliża nas do celu, a wzmacniając siebie pozytywnym myśleniem „potrafię”, „zrobię to”, „umiem”, „mogę się tego nauczyć”, „to wymaga tylko ćwiczeń”, „idzie mi coraz lepiej”, „dźwięk jest coraz lepszy” itp. łatwiej opanujesz daną umiejętność – Twój umysł i ciało Ci w tym pomogą.

By zmienić swoje myślenie skupiaj się na tym, do czego dążysz, na swoich postępach, na tym, co się udaje. Skup się na swoich pragnieniach, marzeniach. Zmieniamy problem- „nie potrafię” w wyzwanie – „dam radę, potrafię to zrobić”.

Gdy zmieni się nasze postrzeganie, sposób myślenia i wyrażania naszych myśli – pojawi się chęć do działania, zwiększy się motywacja do wykonywania kolejnych ćwiczeń. Zamiast napięcia, w ciele pojawi się swoboda i spokój. A to stwarza doskonałe warunki do nauki i rozwoju.

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne