Nawyk 1 – styczeń – Ruszam się

Długo zastanawiałam się, od którego nawyku zacząć. Każdy wydaje się tak samo istotny i odgrywa ważną rolę w naszym życiu, decyduje o zdrowiu ciała (w tym głosu) i umysłu. Jest jednak taki, który swoją siłą oddziałuje na wszystkie sfery naszego życia ...

bez którego stajemy się ospali, tracimy energię. Taki, który decyduje także o jakości naszego snu i sprawia, że zaczynamy dbać o inne elementy naszego funkcjonowania np. dietę, relaks. Ten jeden nawyk potrafi nas wzmocnić, odprężyć i pomaga w pozbyciu się psychicznego balastu. Obniża napięcie w ciele, wzmacnia odporność, hartuje i sprawia, że częściej się uśmiechamy. Dzięki niemu lepiej oddychamy, mocniej brzmi nasz głos. Sprawia, że mamy więcej ochoty na życie, siły, by realizować plany, motywację, by dbać o siebie.

Gdy go brakuje – chorujemy, głos traci wewnętrzny ogień, spada zapał do ćwiczeń, a praca głosem staje się trudniejsza i łatwiej przemęczyć krtań.

Dodatkową korzyścią jest nauka samodyscypliny, która w pracy (nad) głosem bardzo się przydaje.

Tym nawykiem jest aktywność fizyczna.

W najprostszej, dostępnej zawsze i wszędzie (nawet jeśli prowadzisz nieregularny tryb życia) formie codziennego, energicznego spaceru.

Jeśli wolisz zamienić go na jogging lub inną aktywność, która pobudza krążenie krwi, sprawia, że tętno odrobinę wzrasta i możesz wyjść na powietrze – nic nie stoi na przeszkodzie.

Pamiętaj. Łatwo jest zmobilizować się raz czy dwa, by wyjść. Trudniej wytrwać w postanowieniu. Ale nie potrzebujesz czuć motywacji i wielkich emocji (na ogół nie będzie fajerwerków). To, co jest potrzebne, by wytrwać, to codziennie zrobić swoje – wyjść na spacer/ poćwiczyć/ poruszać się –  jak codziennie dbasz o i myjesz swoje zęby.

WYDRUKUJ KALENDARZ NA STYCZEŃ

Korzystaj z niego codziennie. Pomoże Ci w wypracowaniu nowego nawyku. Wydrukuj -> 

ZADANIA DO WYKONANIA W STYCZNIU

Tu znajdziesz krótkie zadania, które mają mobilizować do większej aktywności. → Wydruku/pobierz i działaj.
Możesz je wykonać samodzielnie, zgodnie z własnymi potrzebami, możliwościami lub zrealizować według styczniowego harmonogramu.

W tym miesiącu możesz także:

  • pobrać TAPETĘ przypominającą o tym, by być aktywnym fizycznie. Zima to także dobra pora do uprawiania sportu, spacerowania. Pobierz →
  • wydrukować arkusz obserwacji postępów w budowaniu nowego nawyku (wprawdzie akcja rusza dziś, ale myślę, że w nowym roku udało Ci się już wyjść na spacer lub podjąć jakąś aktywność fizyczną, co możesz również odnotować). Zaznaczaj swoje postępy, bądź dumy/ duma z każdego kolejnego kroku. Wydrukuj →
  • możesz dołączyć do @projektspacer i spacerować ze mną codziennie – zapraszam.  Otaguj swoje zdjęcie #projektspacer i/lub #12dobrychnawyków. Będziemy się wzajemnie wspierać, bo wiem, że są chwile, gdy nie ma się ochoty wstać z kanapy.
  • Zaglądaj na fanpage na FB i na konto easyvoice.pl na Instagramie, gdzie będę przypominać o potrzebie i korzyściach płynących z ruchu dla naszego ciała, umysłu i głosu.

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia