Jak odpocząć po intensywnej pracy głosem

Trudno czasem znaleźć kwadrans, by się zatrzymać. Trudno pamiętać o tym, by odpocząć, gdy kończymy kolejną próbę, wykład, koncert czy ósmą godzinę intensywnego mówienia. Na ogół przypomina nam o tym ból gardła, zmęczenie krtani, problemy z dźwiękiem,które pojawiają się, gdy zbyt często zapominamy o odpoczynku po pracy głosem. Ale to, że trudno nie znaczy, że się nie da.

Znajdź własne sposoby na to, by zyskać czas nie tyle w ciszy (jest to jedna z możliwości), ale przede wszystkim by pobyć w milczeniu, bez telefonu, ekranu i konieczności używania strun głosowych.

Poniżej kilka prostych i lubianych sposobów. Pomyśl, w jaki sposób Ty możesz wprowadzić rytuał odpoczynku Twojego głosu.


Już kwadrans milczenia pozwoli krtani odpocząć. Czas na regenerację tkanek i mięśni, wyciszenie emocji, uspokojenie myśli jest tak samo ważny jak trening głosu, jego rozgrzewka czy prawidłowa technika. Bez odpoczynku Twój głos stopniowo słabnie, a gdy pracujesz nim codziennie, często, intensywnie, może się zbuntować w najmniej oczekiwanym momencie. Nie dopuść do tego.

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia