Dziękuję za mój głos

Czy kiedykolwiek podziękowałeś sobie, za udany koncert, dobre wystąpienie, świetną prezentację, silny głos podczas szkolenia? Czy doceniłeś swój głos, krtań za jej ciężką pracę? Wracam do ćwiczenia, które proponowałam Wam już kiedyś, a które w miesiącu pracy nad wyrażaniem wdzięczności bardzo nam się przyda.

Przyjmujemy, że posiadanie głosu, zdolności mówienia, śpiewania, wydobywania dźwięków, wyrażania siebie to coś oczywistego, co nam się należy. Zakładamy, że głos będzie na zawsze. Życie uczy, że bywa inaczej. Niedyspozycje głosu, jego przeforsowanie, brak higieny i… głosu nie ma lub na długo zmieniają się jego siła i jakość. Udary, wypadki, choroby i operacje, które odbierają głos pokazują, że to cenny i delikatny dar. A kto choć raz przepracował kilka godzin intensywnie używając głosu, wie, że tworzenie dźwięków to ciężka praca naszego ciała, która mocno angażuje również umysł. Jeszcze trudniejsza, gdy nie robimy tego w sposób prawidłowy i gdy musimy radzić sobie ze stresem lub emocjami.

Tak jak dziękujesz przyjacielowi za wsparcie – podziękuj swojej krtani. Podziękuj ciału.

Za pierwszy oddech w nowym dniu.
Za to, jak piękne dźwięki potrafi wydobyć, gdy czujemy się wolni, szczęśliwi.
Za to, że możemy wyrazić też złość i gniew.
Za całą gamę uczuć, które słychać w głosie.
Za wszystkiego jego kolory i subtelne odcienie.
Za siłę, którą ma w sobie.
Za wyjątkowość brzmienia.

Doceń swój głos, tak jak doceniasz głosy innych. Zachwyć się nim. Poszukaj w nim tego, co stanowi o jego unikalności. Odkryj w nim prawdę brzmienia, autentyczność.

Podziękuj sobie, swojemu ciału, krtani, płucom, narządom mowy i mięśniom za pracę, które wykonują, gdy mówisz lub śpiewasz. Czy wiesz, jak dużo elementów w Twoim ciele musi współpracować, by wydobywać dźwięki? Czy wiesz, że tylko dbając o nie codziennie, przez dobre nawyki i ćwicząc ich siłę, elastyczność, wytrzymałość możesz zapewnić sobie dobrą głosową formę? Nie na rok, nie na dwa, nie na jeden koncert czy wystąpienie, ale na całe życie, gdy jesteś wokalnie aktywny?

Przeczytaj dziś, jak pracuje Twój głos, uświadom sobie, co dzieje się w Twoim ciele. Doceń wysiłek ciała i strun głosowych. Zrozum, jakie procesy zachodzą w ciele podczas emisji głosu. Doceń swoje ciało, wyraź swoją wdzięczność.

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia