Przebieg ćwiczenia:
W ciągu dnia zatrzymaj się i pomyśl, za co możesz być wdzięczny/ wdzięczna.
Patrz, słuchaj, doświadczaj, poczuj. Za co możesz podziękować właśnie w tej chwili? Co możesz docenić w tym właśnie momencie.
Obszary do przemyślenia:
– coś, co dotyczy Ciebie
– coś, co dotyczy innych, bliskich, kochanych osób
– coś, czego doświadczasz
– coś, co odczuwasz
– coś pozytywnego
– coś, czego nam oszczędzono (np. choroba, wojna)
„Czy cokolwiek się pojawia? Gdy poświęcimy tej praktyce odrobinę czasu, prawdopodobnie odkryjemy, że istnieje wiele rzeczy, które możemy docenić: od tego, że mamy sucho, jesteśmy ubrani i najedzeni, po spotkanie miłego sprzedawcy lub po ciepło kubka herbaty czy kawy trzymanej w ręku”
Jan Chozen Bays
O wykonaniu ćwiczenia przypomnieć może Ci:
– karteczka umieszczona w miejscu, w którym często pada Twoje spojrzenie, może być ich więcej, jeśli masz więcej takich miejsc
– alarm w telefonie ustawiony o różnych godzinach, który przypomni o wykonaniu ćwiczenia
– wiadomość e-mail wysłana do siebie (np. wieczorem, odczytasz ją rano)
– wybrana przez Ciebie godzina, o której codziennie wykonasz ćwiczenie i samodyscyplina
Ćwiczenie, które proponuje Jan Chozen Bays, autor książki „Mindfulness: Jak wytrenować dzikiego słonia”, możemy wykonać także na głębszym poziomie. Wymaga to od nas zastanowienia się i docenienia tego, co w życiu innych osób (niekoniecznie najbliższych, lubianych) wywołuje naszą radość. To przyjrzenie się powodzeniu innych i docenienie tego. „Nietrudno doświadczyć takiej radości, gdy chodzi o osoby, które kochamy (…) Jednak co się dzieje, gdy ktoś, kogo nie lubimy lub komu zazdrościmy, dostaje coś, czego sami pragniemy, na przykład uznanie w oczach ludzi czy nagrodę? Czy potrafimy odczuwać radość z powodu ich radości?”.
To jest ogromnie trudne zadanie. Jednak efekty jego wykonywania potrafią zadziwić. Czy Ty również to sprawdzisz?