Cztery ćwiczenia dla głosu, które wykonasz podczas porannej toalety

Cztery proste ćwiczenia, które z łatwością wykonasz podczas porannej toalety. Wzmacniają mięśnie i przygotowują trakt głosowy, by Twój głos brzmiał lepiej, a wydobywanie dźwięków nie bolało.

Możesz je poprzedzić krótkim przygotowaniem – rozruszaj mięśnie twarzy, parskaj chwilę, zrób kilka śmiesznych min, wytknij język.

1. Zasypiamy i otwieramy żuchwę (5-10 razy)

Wyobraź sobie, że zasypiasz podczas podróży pociągiem czy autobusem, ciało rozluźnia się, głowa odchyla się do tyłu, żuchwa naturalnie, luźno opada. Utrzymaj chwilę tę pozycję głowy i żuchwy. Następnie pozostaw żuchwę w tym ułożeniu i wróć do normalnej pozycji głowy, zaobserwuj pozycję żuchwy, jej cofnięcie. Odczuj jak to jest, gdy żuchwa jest w takim ułożeniu. Wytrzymaj jeszcze chwilę w tej pozycji, po czym zamknij usta. Rozluźnij mięśnie, powtórz ćwiczenie.

2.Płukanie gardła (5-6razy)
Wyobraź sobie, że płuczesz gardło. Naśladuj gulgotanie. Możesz lekko przechylić głowę do tyłu. Poczuj przestrzeń, która pojawia się w gardle. Zapamiętaj to odczucie. Powracaj do niego w ciągu dnia, zwłaszcza, gdy zaczynasz odczuwać dyskomfort, zmęczenie głosu, znużenie.

3.Dmuchanie przez słomkę do wody.
Przygotuj sobie prostą słomkę, niech czeka rano w kubku. Przed lub po umyciu zębów nalej trochę wody do kubka (około ½ pojemności). Umieść słomkę w kubku, zanurz ją na tyle, by podczas wykonywania ćwiczenia woda nie wychlapywała z kubka. Dmuchaj przez słomkę, aż pojawią się bąbelki. Twoim zadaniem jest wdech i dmuchanie przez słomkę do wody, spokojnie, tak by ruch wody był cały czas taki sam. Dmuchaj tak długo, jak masz powietrze i jest to komfortowe. Gdy powietrze zaczyna się kończyć, dobierz je. Powtórz 3-5 razy.

4. Śpiewanie pod prysznicem. Albo i bez prysznica 🙂

Wybierz ulubioną piosenkę lub wydobywaj dźwięki, na jakie masz ochotę, mantruj, intonuj.
Chodzi o wyrażenie emocji, wprawienie się w dobry nastrój, pobudzenie ciała, obudzenie energii.

 

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia