Klimatyzacja – samo zło?
Dla głosu nie jest niczym dobrym. Wprawdzie zabezpiecza nas przed przegrzaniem, chroni serce przed ogromnym wysiłkiem, daje przyjemne odczucie chłodu, pozwala nam funkcjonować, pracować w upalne dni, ale ma też wiele skutków ubocznych wpływających na krtań.
Zły stan klimatyzacji jest źródłem chorób, jej stosowanie może też wiązać się z wychłodzeniem organizmu, częstymi infekcjami gardła, nosa i krtani. Alergicy mogą doświadczać nasilenia objawów alergii w klimatyzowanych pomieszczeniach. Pleśń, kurz w źle utrzymywanej instalacji jest szkodliwa zwłaszcza dla osób z chorobami dróg oddechowych, z obniżoną odpornością.
Osoby wrażliwe na zmiany temperatury – mogą boleśnie odczuwać zmiany w głosie i trudności z bezproblemowym emitowaniem głosu; wystąpić mogą u nich ataki suchego kaszlu, duszności (np. astmatycy, alergicy).
Zła jakość powietrza wpływa także na nasze samopoczucie, zmęczenie, powoduje spadek energii.
Negatywne skutki klimatyzacji dla naszego zdrowia można ograniczyć, jeśli odpowiednio dba się o stan urządzeń (konserwacja, czyszczenie) oraz zachowuje się umiar i rozsądek w jej stosowaniu.
Sprawdź
Jak pomóc swojej krtani, gdy pracujesz głosem w klimatyzowanych pomieszczeniach?