Ćwiczenia postawy ciała

Zapraszam Cię do praktycznych ćwiczeń, których celem jest uzyskanie prawidłowej postawy ciała podczas emisji głosu. Ale nie oszukujmy się- taka postawa jest także źródłem zdrowego funkcjonowania, Dlatego warto zmienić nawyki i czasem dać się ponieść wyobraźni. To właśnie ona niech będzie Twoim przewodnikiem w ćwiczeniach.

Obserwacja prowadzącą do świadomości

  • Bądź świadomy(a) tego, co dzieje się z Twoim ciałem. Jak styka się ono z podłożem, gdy stoisz? Gdzie są stopy, czy dotykają jednakowo podłoża w każdym miejscu? Jak ustawione są nogi, pośladki, plecy, szyja, kark, głowa, ręce? Rozpoznaj napięcia w ciele- gdzie się pojawiają? Rozluźnij się oddychając spokojnie i głęboko według własnego rytmu.
  • Bądź świadomy(a) tego, co dzieje się z Twoim ciałem. Jak styka się twoje ciało z podłożem, gdy siedzisz? Uświadom sobie swoje ciało, jego poszczególne części. Jak ułożone są stopy, nogi, pośladki, plecy, szyja, kark, głowa, ręce? Zauważ, że dotykasz podłoża w różnych miejscach, z różną siłą. Skoryguj postawę.
  • Obserwuj siebie, swoją postawę ciała w lustrze (także w oknach wystawowych, gdy masz okazję), kiedy chodzisz, kiedy siadasz. Zwróć uwagę na wszystkie istotne cechy prawidłowej postawy ciała, które powinny być zachowane w czasie emitowania dźwięków. Zapisz swoje obserwacje i skoryguj błędy.
  • Obserwuj swoją postawę, kiedy mówisz lub śpiewasz. Zwróć szczególną uwagę na:
  • sposób, w jaki oddychasz- czy nie podnosisz ramion w czasie wdechu, czy nie wstrzymujesz powietrza;
  • sposób, w jaki zaczynasz mówić- czy z rozpoczęciem dźwięku wiąże się  wyraźny ruch głowy ku przodowi, wypychanie brody czy przeciwnie, wyraźne obniżanie głowy i nadmierne cofanie brody;
  • napięcia w ciele- gdzie się pojawiają?

Zapisz swoje obserwacje i pracuj nad nieprawidłowościami.

Ćwiczenia

  • Wyobraź sobie, że energicznie unosisz uszy do góry. Co się zmieniło w twoje postawie? Zapamiętaj to odczucie. Wykonuj ten mały trick zawsze, gdy zaobserwujesz u siebie garbienie czy ospałość postawy.
  • Wyobraź sobie, do czubka twojej głowy ktoś przymocował sznurek i wyraźnie pociąga nim w górę. Odczuj, co dzieje się z twoim ciałem i zapamiętaj to. Powtarzaj to wyobrażenie często, aż odczucia towarzyszące temu ćwiczeniu staną się twoim nowym nawykiem.
  • Wykonaj jaskółkę. Jeśli masz problem z utrzymaniem równowagi spróbuj lekko pochylić się do przodu. Szukając środka ciężkości, wykonaj tylko krótki wdech; wydech jest długi. Gdy twoja pozycja jest stabilna, wykonaj kilka ruchów głową w prawo i w lewo. Powtórz ćwiczenie zmieniając nogę.

 

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia