Ćwiczenia otwierają kanał głosowy (drogę wiodącą od fałdów głosowych do ust) i uwalniają głos. Mają na celu rozluźnienie krtani, przywrócenie umiejętności posługiwania się autentycznym głosem oraz wyrażania emocji.Niektóre ćwiczenia mogą przywołać jakieś wspomnienia, myśli, uczucia, emocje. Nie powstrzymuj ich.
- Rozluźnij szyję oraz twarz napinając i rozluźniając mięśnie, wykonując śmieszne miny, ruchy głowy. Lekko otwórz usta i zapomnij o tym, że masz twarz. Twoje lekko rozchylone usta znajdują się teraz w gardle i przez nie oddychasz. Oddychaj w ten sposób także wtedy gdy mówisz/ śpiewasz.Prawidłowo wykonane ćwiczenie rozluźnia krtań, pozwala uniknąć zaciskania mięśni krtani.
- Otwórz usta jak do wymowy samogłoski „a” (sprawdź czy zmieszczą się dwa ułożone poziomo palce). Wyciągnij rękę i otwartą dłonią przesuwaj do ust porcję powietrza, aż dotkniesz ust. W ten sposób wkładasz powietrze do swoich płuc; usta, gardło i krtań pozostają otwarte i spokojne.Ćwiczenie to rozluźnia mięśnie krtani, pomaga pozbyć się także napięć w okolicy gardła.
- Znajdź spokojne miejsce, usiądź lub połóż się wygodnie. Przez kilka minut oddychaj spokojnie. Możesz zamknąć oczy. Przywołaj zdarzenie z przeszłości, od którego chcesz się uwolnić, które blokuje Twoje możliwości lub nie pozwala Ci się rozwijać. Przypomnij sobie każdy szczegół związany z tym wydarzeniem (dźwięk, smak, zapach, kolory itp.). Przeżyj je po raz kolejny, ale tym razem z innym nastawieniem – popatrz na siebie z miłością i z odwagą wyśpiewuj w dowolny sposób myśli, uczucia, rozwiązania dotyczące tej sytuacji. Kiedy skończysz uśmiechnij się do siebie. To ćwiczenie wymaga od Ciebie zaangażowania, decyzji i szczerości.
- Wyszczekuj emocje. Wczuj się w psa i poprzez szczekanie wyrażaj to, co czujesz.
- Wyobraź sobie, że jesteś zwierzęciem – psem, kotem, niedźwiedziem, krową, jaskółką itp. Naśladuj to zwierzę ruchem i wydobywaj z ciała dźwięki jakie ono wydaje. Naśladuj je całym swoim ciałem. Powinieneś odczuć lekkość z jaką wydobywa się dźwięk.
- Połóż się na plecach, możesz zamknąć oczy. Odczuj ciężar leżącego ciała Wydobywaj dźwięki, na jaki masz aktualnie ochotę, jaki Ci się podobają.Prawidłowe wykonanie ćwiczenia daje lekki, swobodny, naturalny i nieskrępowany dźwięk.
- W stanie rozluźnienia cicho wymawiaj lub nawołuj swoje imię (lub imię kogoś, kogo kochasz) i wkładaj w to czułość, miłość i dużo pozytywnych emocji. Używaj przy tym form zdrobniałych np.Maaaaareeeeczkuuu,córeeeeeeczkoooooo itp.
- Podskakuj, tańcz, tup śpiewając własną pieśń. Zamiast słów używaj wybranej samogłoski. Twoja pieśń ma wyrażać emocje, stan, w którym się znajdujesz. Odczujesz lekkość i swobodę w wydobywaniu dźwięków.
- Połącz śpiewanie/ mówienie z dowolnym gestem lub ruchem ciała, który wyraża Twój stan emocjonalny, Ciebie. Efektem ćwiczenia jest swobodny i zdecydowany dźwięk.
- Na dowolnej melodii śpiewaj z radością, jak małe dziecko, zdania twierdzące określające twoje pozytywne cechy lub marzenia (śpiewaj zawsze w czasie teraźniejszym).