CUD-owna, bo potrafi zdziałać cuda w naszym głosie. I CUD-owna, gdyż obejmuje nas całych:
c – ciało
u – umysł
d – dźwięk
Dlaczego czyni cuda?
Głos odzwierciedla nasze nastroje, stany ducha i formę fizyczną. Dlatego każdego dnia brzmi inaczej. A cudowność rozgrzewki polega nam tym, że dzięki niej możemy zmienić kolor energii naszego głosu. To nie tylko efekt dźwiękowej terapii, ale także zaangażowania umysłu, który przecież nadzoruje wydobywane przez nas dźwięki. I choć budzisz się czasem w gorszym nastroju, rozgrzewka może go poprawić. Kilka łatwych do wykonania ćwiczeń pomoże też powrócić do ułożyć głos w ciele i połączyć go z emocjami.
CUD-owna rozgrzewka lekarstwem na problemy
Gdy wydobywanie dźwięków redukujemy tylko do poziomu krtani, nie mamy szans na skorzystanie ze wsparcia ciała i umysłu podczas emitowania dźwięków. Dźwięk pracuje w naszym ciele i gdy tylko stworzymy mu optymalne warunki, usuniemy przeszkody, jego wydobywanie staje się przyjemnością. Rozgrzewka to czas na to, by pozbyć się tego, co codziennie może blokować naturalne brzmienie.
Chodzi o holistyczne podejście do swojego głosu. Człowiek tworzy dźwięk – jego ciało, jego myśli, emocje, nawyki, przeżycia, nastroje kształtują ostateczny efekt, jaki wydobywa się z krtani. Gdy zatrzymujemy się tylko na poziomie strun głosowych, zaczynamy z głosem walczyć, przepychać dźwięki z gardła zamiast pozwolić im swobodnie przez nie płynąć.
Źródło dźwięku i jego naturalna siła znajdują się dużo poniżej krtani. Rozgrzewka pozwala nam do nich dotrzeć. Przypomina nasze najlepsze brzmienie i zapobiega problemom, gdy intensywnie go używamy.
Nastrój się
Rozgrzewka to strojenie instrumentu. W przypadku strun głosowych znajdujących się w ciele człowieka, strojenie dotyczy również naszego humoru, samopoczucia, kondycji psychicznej. Te elementy niekontrolowane potrafią zepsuć nawet najlepszy technicznie dźwięk. Gdy wykorzystamy ich moc, sprawią, że głos zabrzmi wyjątkowo. CUD-owna rozgrzewka przypomina nam o tym, by nie lekceważyć wpływu naszej psychiki na głos.
Twoja CUD-owana rozgrzewka, która stworzy optymalne warunki do emitowania dźwięków to:
C. Przygotowanie ciała
Etap pierwszy, którego zadaniem jest stworzenie dźwiękowi jak najlepszych warunków fizycznych. Oznacza to rozluźnienie i rozgrzanie mięśni zaangażowanych w emisję głosu, przywrócenie ciału stanu swobody, odpowiednie rozluźnienie i rozruszanie narządów mowy, mięśni oddechowych, zadbanie o prawidłową postawę ciała, uaktywnienie przepływu energii w ciele, eliminowanie blokad i napięć. Po to, by dźwięk mógł z ciała płynąć naturalnie, bez przeszkód i walki z ciałem. Byśmy mogli dźwięki z ciała po prostu wypuścić.
U. Przygotowanie umysłu
Etap drugi, który możesz stosować wymiennie z pierwszym.
To strojenie umysłu, zadbanie o odpowiednie nastawienie, dobrą kondycję psychiczną, wprawienie się w dobry humor wzmocnienie siebie, wsparcie siebie dobrym słowem. To także czas na zadbanie o koncentrację, uspokojenie chaosu w głowie, wyciszenie stresujących myśli, przekonań, pobudzenie sił umysłowych. Przydatne będą pozytywne afirmacji i wszelkie działania, dzięki którym usuwać będziemy psychiczne bariery dla dźwięku.
D. Dźwięk
Ostatni element, który wynikać powinien z przygotowania dwóch pierwszych. Dopiero teraz koncentrujemy się na krtani, czyli dbamy o jej rozluźnienie, przygotowujemy fałdy głosowe do pracy łagodnymi dźwiękami. Małymi krokami przechodzimy od stanu snu, ciszy do stanu aktywności dźwiękowej. Ostatecznym efektem powinno być połączenie dźwięku z ciałem, emocjami, ruchem, ekspresja i uwolnienie emocji.
Niezależnie od tego, czy głosu używamy profesjonalnie czy tylko amatorsko lub od czasu do czasu, odpowiednie przygotowanie tego wyjątkowego instrumentu zapewnia nam zdrowie i dobrą kondycję, zapobiega urazom krtani, jest pomostem między różnymi stanami w jakimi znajduje się nasze ciało. CUD-owna rozgrzewka choć obejmuje nas całych nie trwa dłużej niż 10- 15 minut. W zależności od tego, jakie ćwiczenia wybierasz, od Twoich potrzeb i kondycji w danym dniu, może trwać odrobinę dłużej lub chwilę krócej.
Stwórz swój program CUD-ownej rozgrzewki – wypisz ćwiczenia, które dotyczą Ciała, Umysłu i Dźwięku albo korzystaj z darmowej aplikacji, w której duża część tych elementów zawarta jest w każdej wersji.
Uświadomienie sobie zależności, jakie wiążą krtań z ciałem, emocjami, psychiką, pogodą ducha lub jej brakiem pozwalają nam dbać o ten czuły i delikatny instrument z największą starannością i miłością.