Wzmocnij swój głos z głoską „w”

Głoska „w” pomoże nam w uaktywnieniu mięśni oddechowych i ustawieniu głosu w pozycji, która nie wymaga od krtani wielkiego wysiłku w emitowaniu głosu.

Sprawdź wymowę głoski „w” przed lustrem przed przystąpieniem do pracy.

Najpierw wykonaj krótką rozgrzewka głosu. Wykorzystaj np. krótką rozgrzewkę, którą znajdziesz w aplikacji ROZGRZEWKA GŁOSU → albo kilka ćwiczeń, masaż, które rozruszają mięśnie twarzy i narządów mowy.

Kolejne kroki ćwiczenia wyglądają następująco:
1. Zacznij naśladować warkot silnika, jakbyś odpalał motocykl. Wykorzystaj do tego głoskę „www…” – poczuj, jak uruchamiają się mięśnie oddechowe. Połóż rękę na brzuchu, nad pępkiem, w okolicy mostka i poczuj pracę mięśni. Ćwicz 1 – 2 minuty.

2. „Wuczymy”, czyli wydobywamy długi dźwięk „www…” na jednej wysokości dźwięku, w średnicy głosu→, to jest nie za wysoko, nie za nisko, ale na takiej wysokości, gdzie nasz głos brzmi swobodnie, dobrze rezonuje, jest wyraźnie mocniejszy i bardziej dźwięczny. Obserwuj pojawiające się drgania, wibracje dźwięku w okolicy górnych zębów i wargi.
Powtarzamy 5 – 8 razy.

3. Kolejno łączymy długi dźwięk „www…” z samogłoskami i głoską „j”- wypowiadamy przedłużając głoski, na jednym oddechu jedna część:
-wija, czyli wwwiiiiijjjjjaaa…
-wije – wwwijjjjeee…
-wijo – wwwijjjjooo..
-wiju – wwwiiijjjjuuuu…
oraz
-wwwiiii…..
Powtórz 5 – 8 razy.
W myślach kieruj dźwięki w miejsce, gdzie wybrzmiewa i wibruje głoska „www…”

Wypowiadaj także na jednym oddechu połączone dźwięki, lekko przedłużone:
– wijawijewijowiju
Powtórz 5 razy.

Zaobserwuj pojawiające się drgania (górna warga, górne zęby, okolice nosa, czoła, czubek głowy).

4. Wypowiadamy energicznie krótkie dźwięki, każdy poprzedzamy dobraniem powietrza:
– wa
– we
– wi
– wo
– wu
– wy
Samogłoski umieszczamy w wyobraźni tam, gdzie rezonuje „w”.
Powtórz 10 – 15 razy.

Zapamiętaj odczucia dźwiękowe i wibracje, jakie pojawiały się podczas ćwiczenia. Staraj się odnaleźć je podczas spontanicznej mowy czy czytania tekstu. Przypominaj sobie dźwięk „www…” wielokrotnie, by utrwalić te doznania.

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia