Wakacyjne minimum dla głosu

Czas letnich urlopów już trwa, dziś także wiele grup zawodowych pracujących głosem rozpoczyna wakacje. To moment, kiedy odpuszczamy, zwalniamy, żyjemy trochę w innym rytmie. Gdy za bardzo grzeszymy, nasz głos odczuje skutki zmian i może zbuntować się, gdy wracamy do pracy, do codziennej aktywności głosowej. Stąd moja dzisiejsza przypominajka.

O czym warto pamiętać podczas urlopu, by wrócić do pracy głosem w dobrej kondycji i uniknąć niedyspozycji?

Sen

Lato rządzi się swoim prawami, upały czasem nie dają nam spać, wakacyjne przygody przesuwają godziny snu. Warto jednak zadbać o pewną regularność i spać, by podczas urlopu odpocząć i móc cieszyć się wszystkimi atrakcjami. I przede wszystkim, by nie wrócić z wakacji z niedoborem snu, który będziemy musieli odespać (o ile się da i jeśli to w ogóle możliwe).
Popołudniowe krótkie drzemki na hamaku albo leżaku jak najbardziej wskazane.

Nawodnienie

Woda jest nam potrzebna nie tylko, gdy głosem pracujemy, ale także latem, podczas wakacji, gdy jesteśmy narażeni na odwodnienie ze względu na wysokie temperatury, ale też spożywanie większej ilości niektórych napojów np. kawy, alkoholu.
Poza tym niektórzy z nas w okresie wakacyjnych wyjazdów więcej śpiewają np. podczas spotkań, przy ognisku, podczas różnych wakacyjnych imprez, szkoleń czy warsztatów. Nasze głosy i ciała będą silniejsze i zdrowsze, gdy na wakacjach będziemy pić także odpowiednią dla naszego organizmu ilość wody.

Rozsądne odżywianie
Wakacje sprzyjają poznawaniu nowych potraw, smaków innych kultur, a także według moich obserwacji częstszemu sięganiu po mniej zdrowe przekąski czy menu. Warto zwrócić uwagę na to, czy te jedzeniowe grzeszki nie wpływają na nasze samopoczucie i zastanowić się, czy nie odbije się to na kondycji naszego trawienia oraz krtani. Dlaczego? Zła dieta prowadzi do dolegliwości żołądkowych, drażni delikatne tkanki układu pokarmowego (i gardła).
Bardziej rozsądna dieta, ograniczenie używek i niezdrowych przekąsek, ostro przyprawionych dań pomoże uniknąć problemów z refluksem, który bardzo wpływa na funkcjonowanie krtani i nasz głos. Jego leczenie może trwać znacznie dłużej niż trwają wakacje. Nieprawidłowa dieta przyczynia się do jego powstania i jeśli już chorujemy, zaostrza objawy.

Ruch, odpoczynek, relaks
Ciało, głos i umysł potrzebują ruchu, odpoczynku i relaksu. Wakacje to dobry czas, by im to zapewnić. Poobiednia sjesta albo poranna gimnastyka, krótka medytacja czy aktywny relaks warto wpisać na listę wakacyjnych pomysłów na spędzanie czasu (np. zamiast przeglądania Internetu).

Uważność, tu i teraz
Być tu i teraz, by cieszyć się życiem, odpoczynkiem, po to, by odpocząć od tego, co robimy na co dzień. Odpoczynek jest od odpoczywania. Warto na chwilę zapomnieć o pracy, ograniczyć swoją aktywność zawodową i to, co się z nią wiąże, by wrócić do niej wypoczętym, stęsknionym i w pełni sił.

Krótkie, regularne ćwiczenia głosu
Nawet kilka minut podczas porannej czy wieczornej toalety, kilka najłatwiejszych ćwiczeń pomoże utrzymać głos w formie i ułatwi powrót do wysiłku głosowego związanego z pracą. Mięśnie potrzebują gimnastyki. To jak z powrotem na siłownię po przerwie. Początki bywają trudne, zanim wrócimy do formy.
Można też spróbować ćwiczyć swój głos na łące, w lesie, nad jeziorem w całkiem innych okolicznościach przyrody, wykorzystać wakacyjne sytuacje, by poznawać swój głos, obserwować go, gdy jesteśmy w wakacyjnym trybie.

W tym wszystkim najważniejsze jest słuchanie siebie. Ciało daje nam znaki i mówi, czego potrzebuje. Warto je usłyszeć. Sprawdziłam i wiem, jak to jest, gdy się go słucha i jak, gdy ignoruje jego sygnały (nie polecam 😊).

Miłego odpoczynku!

Przy okazji przypominam o artykule, w którym podpowiadam, jak sobie poradzić z powrotem do pracy po dłuższej przerwie (nie tylko po wakacjach)

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia