Uwodzić głosem

Czarować i uwodzić głosem chcemy nie tylko płeć przeciwną. Chcemy, by ludzie słuchali tego, co mówimy, przyjmowali nasze argumenty, dawali się przekonać do naszych racji czy odpowiedzieli na nasze prośby i potrzeby. Pragniemy uznania i pewności, że nasze zdanie się liczy...

Głos może wabić, przyciągać uwagę, rozbudzać zmysły i ciekawość. Powszechnie wiadomo, że wolimy dźwięki niższe, cieplejsze, bardziej dynamiczne, wypełnione wibracją, emocją. Brzmią przyjemnie w naszych uszach, potrafią pobudzić wyobraźnię. Wysokie dźwięki odbierane są raczej jako drażniące; mogą też źle się kojarzyć. Często nieprawidłowo interpretujemy te stwierdzenia i zmieniamy głos, by do tych upodobań się dostosować. Cel jednak nie zostaje osiągnięty. Gdy działamy wbrew sobie, wbrew naturze, naszej fizjologii i wewnętrznym przekonaniom, nasi słuchacze rozpoznają fałsz i nie dają się nabrać. Na kursach uwodzenia próbują przekonać nas, że wystarczy kilka trików, by uwieść kobietę lub mężczyznę, wystarczy zacząć mówić w określony sposób, by ktoś zwrócił na nas uwagę, by zauważył naszą atrakcyjność. Są też tacy, którzy próbują wmówić nam, że mówienie niżej pomoże nam osiągnąć życiowy czy zawodowy sukces. Gdyby było to takie proste – wszyscy bylibyśmy spełnieni, zadowoleni i szczęśliwie zakochani. Tak się jednak nie dzieje.

Efekt takich manipulacji bywa raczej komiczny niż skuteczny. Nie każdy z nas będzie „dobrze wyglądał” z nisko brzmiącym, głębokim, lekko ochrypłym głosem. Głos jako część nas, musi być spójny między innymi z tym jak wyglądamy, ile mamy lat, skąd pochodzimy, jak się zachowujemy, jakie gesty wykonujemy, jak się poruszamy. Brak połączenia głosu z tymi elementami natychmiast rzuca się w oczy.

O wiele bardziej skuteczne jest dotarcie do swojego ciała i umysłu oraz odkrycie głosu wypływającego ze świadomości swojej siły, walorów, poczucia własnej wartości, a także przywrócenie sobie umiejętności mówienia o własnych odczuciach, emocjach i pragnieniach. W relacjach międzyludzkich brakuje nam przede wszystkim szczerości, uczciwości, swobody i naturalności. Taki głos będzie wiarygodny, będzie miał większość efektywność i w relacjach damsko-męskich i wtedy, gdy będziemy chcieli przedstawić nasz punkt widzenia.

By uwodzić głosem i sprawnie się komunikować trzeba być także świadomym możliwości i ograniczeń własnego głosu. Niektóre nasze nawyki mogą utrudniać negocjacje, zaburzać przejrzystość prezentacji, obniżać naszą atrakcyjność, fałszować obraz naszej osoby. Na podstawie cech, jakie posiada głos, ludzie oceniają naszą osobowość, witalność, siłę fizyczną czy psychiczną, przypisują nam posiadanie określonych cech.

Głosu, który będzie przekonujący czy zmysłowy nie można od tak sobie nauczyć się, nie da się go naśladować. Można go w sobie odnaleźć i pozwolić mu wybrzmieć. Ten głos jest w każdym z nas i pojawia się, gdy pozwalamy sobie na bycie sobą, gdy w kontaktach z ludźmi pozbywamy się masek i gdy mamy solidny fundament w postaci świadomości, pewności siebie, prawdy i naturalności. Jest w nas, gdy nasze intencje nie są sprzeczne z naszymi myślami,  przekonaniami, gdy nasze ciało jest rozluźnione i pozwalamy sobie czuć to co czujemy. Taki głos jest wówczas zgodny z tym kim jesteśmy, jest wypełniony treścią, emocją, ciepłem, zmysłowością, jeśli trzeba. Taki głos angażuje nasze serce, umysł i ciało i przekazuje odpowiedni komunikat.

Boimy się jednak prawdy, boimy się, że ludzie nie zaakceptują nas takimi, jakimi jesteśmy. Boimy się odstępstwa od tego, co uznawane jest za normę. Czy warto rezygnować z siebie? Postąpmy inaczej i poczujmy różnicę 😉

Przeczytaj również:
http://www.easyvoice.pl/psychologia-glosu/odnalezc-swoj-glos.html 

http://www.easyvoice.pl/psychologia-glosu/badz-soba-najlepsze-co-mozesz-zrobic-dla-siebie.html

http://www.easyvoice.pl/psychologia-glosu/czy-twoj-glos-wyraza-ciebie.html

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia