(U)śmiechem w stres

usmiech(U)śmiech to jeden z najprostszych i najbardziej przyjemnych sposobów na relaks. Rzadko kiedy śmiejemy się szczerze i naturalnie, bo albo nie wypada, albo już zdążyliśmy zapomnieć jak to jest śmiać się jak dziecko. Śmiejemy się w różny sposób; zależy on również od sytuacji, w której się znajdujemy. To, jak się śmiejemy jest także wynikiem wychowania i norm, które przyjęliśmy dorastając i wchodząc w życie różnych grup społecznych.

Jedni śmieją się głośno i w całej okazałości prezentują nie tylko swoje uzębienie, ale również piękne czerwone dziąsła. Inni śmieją się dyskretnie, cicho, przez zęby lub przysłaniają dłonią otwarte usta. W każdej chwili możemy jednak przypomnieć sobie umiejętność radosnego śmiechu, dzięki któremu zyska nie tylko nasze ciało, ale i umysł, i dusza.

Naturalne środki antystresowe

Uśmiech to pogodny wyraz twarzy, który przybieramy dzięki pracy naszych mięśni mimicznych. Kąciki ust podnoszą się, twarz rozpromienia się, a w oczach pojawia się przyciągający uwagę błysk. Spróbuj szczerze uśmiechnąć się do siebie, a poczujesz różnicę. Mięśnie twarzy, szyi i krtani rozluźnią się, a w Twojej krwi pojawią się substancję poprawiające Twój nastrój. Uważaj – to uzależnia 🙂

Naturalny uśmiech doda ci uroku. Uśmiechanie się do siebie i do innych ludzi to oprócz natychmiastowego poczucia rozluźnienia napiętych mięśni najlepszy środek na poprawienie relacji z ludźmi i łatwiejsze nawiązanie z nimi kontaktu.

Pomyśl o czymś radosnym i pozwól, aby uśmiech podniósł kąciki twoich ust do góry i zalśnił w oczach. Poczujesz, jak całe twoje ciało ogarnia zadowolenie. Mięśnie policzków prześlą informacje prosto do miedzy mózgowia, gdzie zrodzi się uczucie szczęścia. Kto się uśmiecha, ten czuje się lepiej.
U. Strunz

Śmiech – nazwijmy go wyższym stopniem zaangażowania naszego ciała – to  podobnie jak uśmiech – wspaniały środek antystresowy. Badania naukowców z kalifornijskiego uniwersytetu wykazały, że śmiech aktywuje w mózgu te same obszary, co dawka kokainy, nagroda pieniężna czy widok pięknej kobiety – czyli to, co postrzegamy jako przyjemność i nagrodę.Prawdziwy śmiech uwalnia ciało od napięć, umysł od natrętnych myśli. Zapominamy o mniejszych lub większych problemach. Możemy więc powiedzieć, że śmiech to naturalne lekarstwo na stres.

Umiejętność śmiania się możliwa jest dzięki skurczom mięśni brzucha i przepony, które wypychają mocne podmuchy powietrza do krtani i do narządów mowy ; dzięki temu w czasie śmiechu wydajemy określone dźwięki. W ten proces, jeśli śmiech jest prawdziwy, a bodziec go wywołujący odpowiednio silny, angażuje się całe ciało. Taki śmiech to gimnastyka dla naszego organizmu i wspaniały masaż naszych narządów.
 

Śmieje się całe ciało

Gdy śmiejemy się szczerze, rozpuszczamy napięcia pojawiające się w naszym ciele pod wpływem stresu. Spada też poziom hormonów stresu odpowiedzialnych także, między innymi, za wzrost ciśnienia krwi. Podczas spontanicznego śmiechu intensywnie pracują mięśnie brzucha, przepona i mięśnie żeber, a więc mięśnie oddechowe i serce zaczyna bić szybciej. Dzięki temu poprawia się krążenie krwi i organizm jest lepiej dotleniony. Dla osób zestresowanych lub żyjących w dużym napięciu śmiech to jedyna możliwość na chwile pełnego i głębokiego oddechu.

Nie można zapomnieć też o mięśniach twarzy, które w końcu mogą pozbyć się sztywnej maski zbudowanej przez codzienne napięcia. Rozluźnienie twarzy i pobudzenie krążenia krwi powoduje, że skóra wygładza się i staje się jędrniejsza.

Poza tym śmiejąc się do rozpuku wzmacniamy nasz układ odpornościowy. Odkryto, że Ci, którzy śmieją się częściej, rzadziej poddają się infekcjom i chorobom (głównie górnych dróg oddechowych). Śmiech to także pigułka szczęścia – zażycie jednej dawki pobudza wydzielanie endorfin – „hormonów szczęścia” i naturalnych środków uśmierzających ból zęba czy głowy.

Pewnie nie raz płakałeś ze śmiechu.. dzieje się tak ponieważ autentyczny śmiech pobudza pracę gruczołów łzowych. Śmianie się to mini gimnastyka – wykonujemy ruchy rąk, nóg i innych części ciała. Czasem też tarzamy się ze śmiechu po ziemi lub łapiemy się za brzuch i próbujemy utrzymać pion– to skutek rozluźnienia mięśni. Według amerykańskich naukowców śmiejąc się codziennie przez  kwadrans można spalić do około 2 kilogramów tłuszczu w ciągu roku. Śmiech powoduje bowiem większe zużycie energii i przyśpiesza metabolizm. Skurcze mięśni dodatkowo masują jelita i inne narządy jamy brzusznej.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że śmiech uaktywnia różne obszary mózgu i wpływa na polepszenie współpracy prawej i lewej półkuli.

Inne korzyści

Warto śmiać się często, ponieważ śmiech oprócz tego, że rozładowuje lęk i napięcia oraz korzystnie wpływa na nasze zdrowie, uczy dystansu do siebie (naucz się śmiać z siebie i własnych głupich min). Rozbija też wewnętrzne blokady – zwłaszcza te, które nie pozwalają nam swobodnie i w pełni oddychaći te, które uniemożliwiają nam wydobywanie naturalnego głosu.

Śmiech przywraca optymizm i pozytywne spojrzenie na siebie i świat. Mobilizuje do działania, pomaga także w leczeniu depresji. Uśmiechanie się i wspólny śmiech  minimalizują negatywne odczucia towarzyszące nieśmiałości i budują poczucie wspólnoty. Śmiech ułatwia również nawiązywanie kontaktów i zawieranie znajomości. Uśmiechając się zyskujesz przychylność, przyciągasz do siebie ludzi i wzbudzasz ich zaufanie. Wolimy przecież towarzystwo tego, kto częściej się uśmiecha niż ponuraka.

Dlatego…

Śmiej się szczerze i pamiętaj, że nie można śmiać się w pełni z wciągniętym brzuchem. Uśmiechaj się do siebie, do ludzi, do zwierząt. Szukaj okazji do śmiechu, śmiej się z innymi ludźmi, oglądaj komedie, słuchaj i opowiadaj dowcipy. Szukaj towarzystwa ludzi z dużym poczuciem humoru. Zobaczysz, że polepszy się jakość Twojego życia i zyska ono również nowy wymiar.

A jeśli chcesz zacząć już teraz zapraszam do praktycznych ćwiczeń w dziale ćwiczeń relaksacyjnych .

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne