Rymowane ćwiczenia wyrazistości mowy – książka, którą warto mieć

Autorów tej pozycji nie trzeba przedstawiać logopedom. Również wielu rodziców małych dzieci może kojarzyć inne ich książki, skierowane właśnie do najmłodszych użytkowników języka. „Rymowane ćwiczenia mowy” to pozycja dla tych, którzy mają więcej lat, choć wybór tekstów jest tak duży, że znajdziemy tu wiersze także dla starszych dzieci.

W moim odczuciu jest to świetna pozycja dla osób, które zaczynają swoją przygodę z pracą artykulacją i dykcją. Znajdziemy tu przystępnie wyjaśnione zasady wymowy – nie potrzebujemy znajomości alfabetu fonetycznego, zasad prawidłowej wymowy.

Krok po kroku jesteśmy prowadzeni przez autorów – do samogłosek przez kolejne spółgłoski i ich połączenia występujące w języku polskim.

Jest to również doskonała pomoc dla tych, którzy chcą szlifować swoją wymowę – materiału jest tak dużo, teksty tak różnorodne i niespotykane w innych publikacjach – na pewno szybko się nie znudzą.

Wiersze i wierszyki można wykorzystywać także jako materiał do utrwalania prawidłowej wymowy podczas terapii logopedycznej (osób dorosłych, młodzieży, starszych dzieci) i doskonalenia artykulacji, gdy pracujemy (nad) głosem.

Zalety tej publikacji to

– klarowne wskazówki dotyczące wymowy, zrozumiałe dla osób początkujących

– przejrzysta, niemęcząca wzroku szata graficzna

– autorskie teksty

– różnorodność materiału – dla początkujących i bardziej zaawansowanych, dla dorosłych i dla dzieci, dla terapeutów mowy i do samodzielnej pracy nad głosem

– rytm i rym, które pozwalają pracować z tekstem nie tylko nad precyzyjną artykulacją

– rozszerzenie ćwiczeń o dodatkowy materiał wyrazowy (poza wyrazami znajdującymi się w wierszach)

Warto mieć tę pozycje na półce w gabinecie logopedycznym czy w domowej bibliotece i często po nią sięgać, nie tylko by trenować mięśnie aparatu mowy, utrwalać efekty terapii, ale również by się dobrze bawić pracując nad mową.


Autor: Elżbieta i Witold Szwajkowscy

Wyd. Harmonia 2018 r.

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia